Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 00:14
Reklama
Reklama
Reklama

Historia

Specjalny dział dla miłośników historii lokalnej oraz osób, które chciałyby poznać bogatą przeszłość ziemi kozielskiej. Znajdziecie tu wiele, często niepublikowanych gdzie indziej, informacji o historii Koźla, Sławięcic, Kędzierzyna i okolicznych miejscowości, które tworzą dziś powiat kędzierzyńsko-kozielski.

Reklama
Co połączyło świnię, zająca i lisa?
Co połączyło świnię, zająca i lisa?

Okazuje się, że w obliczu zagrożeń i nieszczęść nie tylko skonfliktowani ze sobą ludzie potrafią żyć obok siebie i wspierać się nawzajem. Kto wie, czy podobne sytuacje nie występują częściej wśród zwierząt, od których możemy nauczyć się wiele dobrego. Przedstawiona historia zdarzyła się naprawdę i choć towarzyszyły jej tragiczne okoliczności, to wywołuje wyłącznie pozytywne skojarzenia.

10.07.2019 16:44    8
Żywioł, który niszczył wszystko na swojej drodze
Żywioł, który niszczył wszystko na swojej drodze

Strach, płacz i wszechobecna rozpacz towarzyszyła dramatycznym wydarzeniom z lipca 1997 roku. Byliśmy bezsilni i kompletnie nieprzygotowani na ten kataklizm. Dwadzieścia cztery lata temu 9 lipca przyszła wielka woda, która licznym rodzinom z Kędzierzyna-Koźla w kilka minut zabrała dorobek całego życia.

10.07.2019 10:12    10
Teraz czas na muzealników
Teraz czas na muzealników

Tak jak zapowiadaliśmy na łamach "Nowej Gazety Lokalnej" pod koniec maja, sfinalizowano właśnie prace na wzgórzu zamkowym w Koźlu. Firma budowlana pod bacznym okiem konserwatora zabytków, zrekonstruowała i zabezpieczyła średniowieczne pomieszczenia pod dziedzińcem zamkowym.

08.07.2019 18:28    1
Prace na wzgórzu zamkowym dobiegły końca
Prace na wzgórzu zamkowym dobiegły końca

Kędzierzyn-Koźle będzie miał muzeum z XXI wieku! Obok repliki munduru sprzed 200 lat, broni z minionych epok i witryn z efektami wykopalisk archeologów staną nowoczesne gabloty i multimedia.

08.07.2019 18:26
Pochowano tam Francuzów
Pochowano tam Francuzów

Nie ma już po nim nawet śladu i mało kto zdawał sobie sprawę z jego istnienia. Mowa o starym cmentarzu żołnierzy francuskich z epoki napoleońskiej, który niegdyś mieścił się przy dzisiejszej ul. Filtrowej w Kędzierzynie-Koźlu.

02.07.2019 15:15    1    2
Dentystki w habitach
Dentystki w habitach

Kto by pomyślał, że prekursorkami opieki dentystycznej w dawnym Kędzierzynie były siostry zakonne. Dotarły tu z Kłodzka, gdzie zdobyły pierwsze szlify stomatologiczne. Historia to ciekawa i niezwykle burzliwa jak na - wydawałoby się - spokojne życie klasztorne.

30.06.2019 11:38    6
Ziejące ogniem bestie na szynach
Ziejące ogniem bestie na szynach

W 2019 roku mija 100 lat od wybuchu I powstania śląskiego. Zryw ten zapoczątkował trzy lata walki o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Toczyły się one na obszarze bardzo dobrze rozwiniętym gospodarczo, z wieloma nowoczesnymi zakładami. W potyczkach nie mogło zabraknąć nowoczesnych środków walki, jakimi były pociągi pancerne. Część z nich toczyła boje w Kędzierzynie i jego okolicach.

20.06.2019 18:06
Przewieźli miliony pasażerów! ZDJĘCIA
Przewieźli miliony pasażerów! ZDJĘCIA

Początki MZK sięgają 1967 r., kiedy to zrodziła się koncepcja utworzenia komunikacji miejskiej. Choć cztery gminy zostały scalone w jeden organizm dopiero w 1975 r., to już kilka lat wcześniej powołano Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. Na tymczasową siedzibę wybrano budynki po starej gorzelni i przetwórni owoców, mieszczące się w sąsiedztwie kędzierzyńskiego dworca PKP. Lokalizacja ta aż do dziś nie uległa zmianie. Natomiast przewoźnik w ciągu pół wieku przeszedł całkowitą metamorfozę, zarówno pod względem technologicznym, jak i wizerunkowym.

06.06.2019 09:42    3
Jubileusz kościoła w Sławięcicach
Jubileusz kościoła w Sławięcicach

Msza jubileuszowa z okazji 150-lecia kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sławięcicach, celebrowana przez biskupa Rudolfa Pierskałę, odbędzie się w świątyni przy ul. Staszica 2 czerwca o godz. 11.

31.05.2019 09:06
Było gdzie popływać!
Było gdzie popływać!

Postanowiliśmy przypomnieć czytelnikom, jak to onegdaj z basenami i kąpieliskami w naszym mieście było. Z całą pewnością, takich obiektów mieliśmy do wyboru, do koloru.

29.05.2019 10:57    4
Dawno temu budowali z głową
Dawno temu budowali z głową

Wszystko wskazuje na to, że w budynku określanym mianem lamusa na kozielskim wzgórzu zamkowym znajdowało się pierwsze w naszym mieście… ogrzewanie podłogowe. W lamusie natrafiono bowiem na piec, który służył do ogrzewania obiektu, a ciepło najprawdopodobniej rozprowadzane było po budynku specjalnymi wyciągami.

22.05.2019 17:33    1    1
Rozliczam się z przeszłością dziennikarską
Rozliczam się z przeszłością dziennikarską

To najbardziej niesamowita z historii, jakie napotkałem podczas 20 lat pracy reporterskiej. Na ślad Włodzimierza Ostrowskiego (nazwisko zmienione) i jego tajemnicy trafiłem przypadkiem. Próbowałem rozwiązać tę zagadkę przez dwa lata. Bez skutku. Powstał z tego reportaż z gatunku „ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. Pół roku później odezwał się brat Ostrowskiego - Jerzy. Mieszkał w Monachium. Zaprosił mnie do Bawarii i opowiedział szokującą historię brata, przez którą 20 lat żył w nieustannym strachu i był inwigilowany przez amerykański wywiad - mówi o swojej ostatniej powieści zatytułowanej „Gambit” znany dziennikarz i reportażysta Maciej Siembieda, z którym rozmawialiśmy podczas jego wizyty w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu.

22.05.2019 11:17    6
Majowy potop ziemi kozielskiej
Majowy potop ziemi kozielskiej

Choć skala kataklizmów z 1997 i 2010 roku była względem siebie niewspółmierna, to powódź sprzed 11 lat również wywołała traumatyczne przeżycia w przypadku tysięcy mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Na lata odcisnęła swe piętno, ponieważ za jej sprawą wiele rodzin utraciło dorobek całego życia. Powróćmy na chwilę do tamtych dni.

20.05.2019 16:56
Zapachniało prawdziwą historią
Zapachniało prawdziwą historią

Dopisali zarówno zwiedzający, jak i pogoda. Wszyscy chcieli zobaczyć nowe muzeum, o jakie wzbogaciło się nasze miasto. Stanowi je odrestaurowany schron przeciwlotniczy na osiedlu Blachownia. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 11 maja.

12.05.2019 01:10    2    1
Dwa wyjątkowe jubileusze
Dwa wyjątkowe jubileusze

Msza św. odprawiona w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej poprzedziła obchody jubileuszu 70-lecia powstania Domu Dziecka oraz 20-lecia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu.

08.05.2019 10:11    1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna