Problemy z dyżurami aptek pogłębiały się od wielu miesięcy. Już na początku tego roku sygnalizowaliśmy, że apteki w Kędzierzynie-Koźlu coraz częściej odmawiają dyżurów. Głównym powodem były braki kadrowe. Urzędnicy starostwa, czy też radni powiatu (którzy ustalają harmonogram dyżurów) nie mogli jednak zmusić właścicieli i pracowników aptek do pełnienia dyżurów nocnych, bo nie posiadają ku temu odpowiednich narzędzi prawnych. Uprawnienia te posiada jedynie wojewódzki inspektor farmaceutyczny.
Farmaceuci niechętnie i anonimowo zabierają głos w tej sprawie.
- Robimy wszystko, by być do dyspozycji naszych klientów, natomiast w trakcie nasilającej się pandemii jest nam ciężko. Brakuje rąk do pracy, nie ma chętnych. Proszę sobie odpowiedzieć na pytanie, czy możliwa jest praca 14 godzin od 7.00 do 21.00, następnie dyżur nocny do rana i kolejne kilkanaście godzin pracy? Czy możliwa jest praca 35 godzin z rzędu - pyta jeden z pracowników apteki.
- W ciągu doby jest 14 godzin na wykupienie leków, a aptek w Kędzierzynie-Koźlu jest 21. Warto tak planować wykup leków, żeby zmieścić się w godzinach pracy - przekonuje jego koleżanka.
Przypomnijmy, dyżur może prowadzić wyłącznie farmaceuta, czyli pracownik medyczny z wyższym wykształceniem po uniwersytecie medycznym. Nie może to być technik farmacji.
Opinie klientów
- Czasami zdarzy się tak, że dziecko w nocy zacznie wymiotować, dostanie gorączki i leki, które akurat są w domu, nie pomagają. Kiedyś mąż w środku nocy, w strasznym wietrze i do tego w deszczu jechał na rowerze na os. Piastów z Pogorzelca, bo nie można było w żaden sposób powstrzymać wymiotów u syna. Gdyby mógł, to by zaczekał do rana, ale niestety była to sytuacja, gdzie nie było innego wyjścia - tłumaczy pani Ewelina z os. Pogorzelec.
- Cóż… W nocy najwyraźniej chorować nie wolno... Kilka razy zdarzyło mi się w nocy korzystać z apteki. Zawsze w uzasadnionych przypadkach. Najczęściej z receptą. Może właściciele aptek posiedzą z 10h bez antybiotyku lub leków przeciwbólowych na receptę. Wtedy dotrze o czym mowa - przekonuje Maja.
Zgodnie z prawem farmaceutycznym, rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie określa, w drodze uchwały, rada powiatu, po zasięgnięciu opinii gmin z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego. Z kolei nadzór nad wykonaniem uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego.
Przyjęli harmonogram
W uchwale przyjętej 23 listopada 2021 roku „W sprawie rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych w Powiecie Kędzierzyńsko-Kozielskim w 2022 r.” podany jest jedynie harmonogram ich dyżurów w przyszłym roku. Wynika z niego, że dyżur rozpoczyna się w dni powszednie od godz. 20.00 i kończy o godz. 23.00, natomiast w niedzielę i święta rozpoczyna się od godz. 8.00 i kończy o godz. 23.00.
W sieci brak natomiast pisemnego uzasadnienia do uchwały za przyjęciem której zagłosowało ostatecznie 13 radnych, natomiast 4 (reprezentujących klub Prawa i Sprawiedliwości) było przeciwnych, a 2 wstrzymało się od głosu.
Rada powiatu ustaliła rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych w porze nocnej, niedziele, święta i dni ustawowo wolne od pracy zarówno na terenie Kędzierzyna-Koźla, jak i powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Stąd też wspomniana uchwała posiada dwa odrębne załączniki (które można pobrać w wersji PDF pod tekstem). Są to harmonogramy pracy poszczególnych aptek na cały 2022 rok, które z pewnością przydadzą się ich klientom.
Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu Nowej Gazety Lokalnej z 7 grudnia 2021.
Napisz komentarz
Komentarze