Reklama
niedziela, 30 marca 2025 16:25
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy Koźle opuści Kędzierzyn? Małżeństwo z partyjnego nadania

Koźle i Kędzierzyn zostały połączone w 1975 roku. Z jednej strony nieduże, ale posiadające bogatą historię byłe miasto powiatowe – z drugiej nowoczesne, dynamicznie rozwijające się miasto przemysłowe. Ich mieszkańcy różnie oceniali to, co się stało. Dla jednych było to małżeństwo z rozsądku, dla innych z przymusu.
  • Źródło: Gazeta Lokalna
Czy Koźle opuści Kędzierzyn? Małżeństwo z partyjnego nadania

Autor: SAS

Miasto Kędzierzyn-Koźle powstało z połączenia trzech samodzielnych gmin miejskich: Koźla, Kłodnicy i Kędzierzyna oraz miasta i gminy Sławięcice, w skład której wchodziły sołectwa Cisowa, Lenartowice i Miejsce Kłodnickie.

Reklama
Czysta robota polityczna

Jak wspomina Stanisław Biernat, ostatni naczelnik Kędzierzyna: - Była to czysta robota polityczna.

Mimo że formalnego połączenia dokonał minister administracji, gospodarki terenowej i ochrony środowiska, pomysł wyszedł z kół partyjnych, prawdopodobnie z Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Opolu. Miał to być sposób na zażegnanie sporów pomiędzy mniejszym, ale pełniącym funkcję miasta powiatowego Koźlem, a większym, prężnie rozwijającym się miastem przemysłowym, jakim był Kędzierzyn. Chodziło głównie o podległość Kędzierzyna Koźlu i wynikające z tego oskarżenia o dyskryminację przez miasto powiatowe.

- Wtedy miasta, gminy i osiedla w sprawach finansowych nie miały za wiele do powiedzenia – stwierdził Stanisław Biernat.

Rozdział pieniędzy odbywał się centralnie. Na najniższym szczeblu to właśnie powiat decydował, kto, na co i ile pieniędzy dostanie. Wydział Finansowy Urzędu Powiatowego przygotowywał projekt budżetu, a Komisja Planowania, również będąca wydziałem Urzędu Powiatowego, przygotowywała projekt inwestycji i remontów kapitalnych na terenie powiatu. Jako całościowy plan finansowo-gospodarczy było to zatwierdzane przez Powiatową Radę Narodową. W tym planie, po zatwierdzeniu, zaznaczone było, ile pieniędzy dostaną poszczególne miasta, gminy i osiedla oraz na jakie konkretne zadania mają je przeznaczyć. Same mogły więc co najwyżej wnioskować o wykonanie czegoś na swoim terenie.

Poza tym już wtedy granica administracyjna pomiędzy niektórymi z połączonych miejscowości była sztuczna, np. Kłodnica i Koźle Port fizycznie były połączone od wielu lat. Pozostałe miejscowości dzieliła od siebie stosunkowo niewielka odległość. W tamtym czasie planowana była również budowa kompleksu petrochemicznego pomiędzy Blachownią a Sławięcicami, który także by je scalił.

Łączyć miasta, znaczy komitety

Okazją do dokonania połączenia okazała się przeprowadzona w 1975 roku reforma administracyjna kraju, w wyniku której m.in. zniesione zostały powiaty. Pierwszą rzeczą, jaka została wtedy zrobiona, jeszcze przed połączeniem miast, było połączenie działających w nich komitetów miejskich PZPR w jeden Komitet Miejski PZPR w Kędzierzynie-Koźlu.

Pod jego egidą powstała Rada Czterech Naczelników Miast, której przewodził Stanisław Biernat jako naczelnik największego z nich. To gremium zajęło się techniczną stroną połączenia Koźla, Kłodnicy, Kędzierzyna i Sławięcic, m.in. utworzeniem wspólnego Urzędu Miasta​.

Po co dzielić, żeby łączyć?

Prawie dwadzieścia pięć lat po powstaniu Kędzierzyna-Koźla część jego mieszkańców nadal jest niezadowolona z połączenia. Wielu nie interesuje się sprawami miasta. Widać to chociażby po wielokrotnych na przestrzeni ostatnich lat próbach stworzenia miejskiej gazety. Pojawiające się co jakiś czas na rynku tytuły padały czasem po ukazaniu się tylko kilku numerów. Obecnie wydawane tu gazety również nie mają tak wysokich nakładów, jakie – wydawałoby się ze względu na liczbę mieszkańców – powinny mieć.

Za to co jakiś czas obficie odradzają się idee rozmontowania tego, co ćwierć wieku temu stworzono. Tu przoduje, dwadzieścia lat temu tak przecież pozytywnie nastawione do miasta, Koźle. Teraz jego mieszkańcy czują się dyskryminowani przez o wiele większy, a co za tym idzie, liczniej reprezentowany w Radzie Miejskiej Kędzierzyn.

Co by się jednak stało, gdyby Koźle dokonało secesji? Z czego by się utrzymywało?

Do wyliczenia jego ewentualnych dochodów wzięliśmy dochody K-K za 1998 rok, które wyniosły około 87,7 mln zł. Ponieważ poza podatkiem od nieruchomości pozostałe dochody można przeliczać proporcjonalnie na jednego mieszkańca, wyszło nam, że Koźle – przy prawie 15,5 tys. mieszkańców – będzie miało dochody w wysokości około 19,3 mln zł. Te pieniądze musiałyby starczyć miastu na jego utrzymanie.

I tu pojawia się problem. Same kredyty zaciągnięte na usuwanie skutków powodzi to mniej więcej taka suma. Poza tym w Koźlu są najstarsze, a przez to znajdujące się w najgorszym stanie technicznym budynki komunalne. Pojawia się też problem z utrzymaniem komunikacji miejskiej. Jej koszty musiałyby być rozłożone równo pomiędzy Kędzierzyn i Koźle lub też w jakichś proporcjach. Na jakiej jednak zasadzie wyznaczonych? Inną rzeczą jest umiejscowienie wysypiska śmieci i oczyszczalni ścieków w Kędzierzynie, a stacji uzdatniania wody w Koźlu. Jest też problem podziału majątku miejskich spółek.

Oczywiście można te problemy rozwiązać, powołując związek gmin. Po co się jednak dzielić, żeby później łączyć się na nowo, tworząc dodatkową, kosztowną biurokrację?

Tekst pochodzi z Gazety Lokalnej nr 30 z 22.12.1999 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: X.krzysztofTreść komentarza: Toż to zwykły Kringlooop u mnie tego pełno ale w mieście możliwości to cud na skalę ŚwiatowąData dodania komentarza: 30.03.2025, 10:53Źródło komentarza: Babcia Danusia z piwnicy. Historia niezwykłego sklepu z zabawkami w KoźluAutor komentarza: JonasTreść komentarza: To nie Mentzen lecz ten twój Bonżur wozi ze sobą 3 autobusy "spontanicznych mieszkańców" - zatem proszę nie kłamać.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 10:20Źródło komentarza: Sławomir Mentzen w Kędzierzynie-Koźlu. ZDJĘCIAAutor komentarza: Gama Zabawki- babcia DanutaTreść komentarza: Aniu ogromnie dziękuję za cudowny komentarz który mnie uskrzydla i nadaje jeszcze większą wiarę w to co robię ♥️♥️♥️ DZIĘKUJĘ 🤗Data dodania komentarza: 30.03.2025, 07:38Źródło komentarza: Babcia Danusia z piwnicy. Historia niezwykłego sklepu z zabawkami w KoźluAutor komentarza: AnkaTreść komentarza: A czemu sama się tam nie pofatygowała? Fajna córunia!!Data dodania komentarza: 30.03.2025, 00:19Źródło komentarza: Strażacy interweniowali w Zakrzowie. 79-letni mężczyzna nie odbierał telefonu przez pięć dniAutor komentarza: Ania - internetowa klientkaTreść komentarza: Polecam z całego serca zakupy u Babci Danusi, wszytko jakościowo rewelacyjne i w przystępnych cenach! A obsługa całego zamówienia i atmosfera na live to czysta przyjemność. Ogromna empatia Pani Danusi i wrażliwość na piękno, tworzą niesamowitą aurę.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 23:11Źródło komentarza: Babcia Danusia z piwnicy. Historia niezwykłego sklepu z zabawkami w KoźluAutor komentarza: Katarzyna ZofiaTreść komentarza: Czy Pan laureat będzie w przyszłości spowiadał?Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:43Źródło komentarza: Damian Streiss z I LO w Kędzierzynie-Koźlu finalistą XXXV Olimpiady Teologii Katolickiej!
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna