Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:15
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stopień Wodny w Januszkowicach zyska nowe oblicze. W Poborszowie ruszyła modernizacja śluzy oraz sterowni. ZDJĘCIA

Śluza Januszkowice w Poborszowie była 29 września miejscem kolejnej konferencji zorganizowanej przez Wody Polskie w Gliwicach. Wydarzenie dotyczyło rozpoczęcia modernizacji tego obiektu oraz sterowni Stopnia Wodnego Januszkowice. Przeprowadzone prace pozwolą na rozwój i usprawnienie śródlądowej drogi wodnej na Odrze.
  • Źródło: Wody Polskie
Stopień Wodny w Januszkowicach zyska nowe oblicze. W Poborszowie ruszyła modernizacja śluzy oraz sterowni. ZDJĘCIA

Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Modernizacja śluzy oraz sterowni na stopniu wodnym Januszkowice wraz z przebudową awanportów”. Jednym z priorytetów Wód Polskich jest rozwój żeglugi na Odrzańskiej Drodze Wodnej. Prowadzone w tym celu remonty budowli i urządzeń hydrotechnicznych, między innymi jazów i śluz, służą realizacji postawionych celów. Co więcej, modernizacja tych obiektów często jest konieczna ze względu na ich zawodność i utrudnienia w eksploatacji spowodowane długimi latami nieustannej pracy.

W trakcie dzisiejszej konferencji przedstawiony został dokładny zakres rozpoczętej inwestycji, która obejmuje przebudowę istniejącej śluzy małej poprzez jej częściową rozbiórkę i budowę w jej miejscu śluzy o parametrach 190 m długości i 12 m szerokości wraz z wyposażeniem technicznym, mechanicznym i hydraulicznym. Ponadto, w ramach projektu przebudowana zostanie istniejąca komora pociągowa, co zapewni dwukomorowy standardowy układ i zagwarantuje ciągłość żeglugi. Zakres prac obejmie także prawy brzeg rzeki Odry poniżej jazu i wylotu z Małej Elektrowni Wodnej na stopniu wodnym. Wykonana zostanie opaska brzegowa, przebudowana będzie tama rozdzielcza od wody dolnej. Zmodernizowane będą także obiekty i infrastruktura towarzysząca.

Celem projektu jest rozwój i usprawnienie śródlądowej drogi na Odrze. Dzięki wykonanym pracom, poziom żeglowności zostanie podniesiony z obecnej III klasy do klasy Va. Oznacza to, że Odrzańska Droga Wodna zyska odcinek trasy o znaczeniu międzynarodowym z możliwością żeglugi statków i barek o ładowności do 3000 ton.

- Ten projekt jest kolejnym, który realizujemy na Odrzańskiej Drodze Wodnej, modernizując obiekty hydrotechniczne i przystosowując je do wyższych klas żeglowności. Zyskujemy tym samym pewność co do bezpieczeństwa dla użytkowników, załóg jednostek pływających oraz naszych pracowników. Warto zaznaczyć, że naszą inwestycję przewidzieliśmy w taki sposób, aby zachować ciągłość żeglugi, bez konieczności wyłączeń czy ograniczeń, a wszelkie utrudnienia na szlaku żeglugowym będziemy maksymalnie ograniczać – powiedział Mirosław Kurz, Dyrektor Wód Polskich w Gliwicach.

Głos w trakcie wydarzenia zabrali również inni zaproszeni goście m.in. Piotr Sarnowski – Dyrektor Regionu Polska Zachodnia PORR S.A., czyli wykonawcy inwestycji:

- Mamy dużą satysfakcję z faktu, że ten projekt został powierzony właśnie nam. Mimo iż charakteryzuje się on dużym stopniem skomplikowania, już teraz mogę zapewnić, że uda nam się dotrzymać przewidywanego terminu realizacji. Bardzo serdecznie dziękuję za zaufanie i współpracę – powiedział Sarnowski.

Swoją opinię wyraził również Jacek Wasik – Dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej:

- Przedmiotowa inwestycja to również ratowanie dziedzictwa kulturowego regionu, reprezentującego takie wartości jak solidarność i praworządność, a więc stanowiących fundament europejski. Prowadzone w ramach zadania działania są również realizacją założeń mających na celu doprowadzenie do neutralności klimatycznej. Liczymy, że efekty prac będziemy mogli obserwować już niedługo – stwierdził Wasik.

Data zakończenia robót planowana jest na IV kwartał 2023 r. Projekt współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz budżetu Skarbu Państwa. Jego całkowita wartość wynosi 171,52 mln zł.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: RuchTreść komentarza: Może morsy zadbały by jeszcze o otoczenie dębowej i nie wjeżdżały na zakaz pod samą plaże.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:43Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: Ja kaziaTreść komentarza: Może ktoś zajmie się "cudem" XXI wieku tj.kontenerami zardzewiałymi przy stadionie koźle i między biedronką a Lidlem i hałdami śmieci pod nimi.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:15Źródło komentarza: Likwidacja kolejnych koczowisk w kędzierzyńskich lasach!Autor komentarza: ZzzzTreść komentarza: Gdzie to ranczo w Kędzierzynie Koźlu?Tylko dlaczego" ranczo"?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:41Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama