Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 05:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Działają w nowej rzeczywistości, ale przez cały czas muszą normalnie pracować

Nie ma chyba w naszym kraju takiej formacji mundurowej czy instytucji, która nie odczuwałaby skutków pandemii i nie musiałaby dostosować się do nowych wyzwań i realiów. Dodatkowy czas, reorganizacja pracy. Z tym wszystkim trzeba się było zmierzyć. Dotyczyło to również funkcjonowania Straży Miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Przyjrzyjmy się jej pracy w minionym roku.
Działają w nowej rzeczywistości, ale przez cały czas muszą normalnie pracować

Autor: Foto: RP

Nie ulega wątpliwości, że pandemia koronawirusa SARS-Cov-2 wywarła istotny wpływ na działalność wielu podmiotów. Nie ominęło to m.in. straży miejskiej. Wojewoda opolski 24 marca 2020 r. wydał polecenie zlecające podległym strażom miejskim realizowanie zadań związanych wyłącznie w zakresie zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19. W tym celu straże miejskie zostały zobowiązane m.in. do dokonywania dyslokacji patroli, organizacji wspólnych patroli i prowadzenia innych form współpracy w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-COV-2, zgodnie ze wskazaniami komendantów właściwych terytorialnie jednostek policji.

Taki stan prawny utrzymany został aż do 18 czerwca 2020 r., kiedy to wojewoda opolski odwołał swoje polecenie. Wydanie decyzji odwołującej zbiegło się w czasie ze spadkiem zakażeń chorobą COVID-19.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego oraz ponownym wzrostem zakażeń 11 października 2020 r. wojewoda opolski ponownie wydał polecenie realizowania zadań związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COVID-19 zgodnie ze wskazaniami komendantów właściwych terytorialnie jednostek policji. Taki stan prawny trwa niezmiennie do dziś.

Pomimo sytuacji związanej z pandemią w 2020 roku straż miejska na bieżąco współpracowała z innymi organami państwowymi i samorządowymi w zakresie utrzymania ładu i porządku w Kędzierzynie-Koźlu.

W zeszłym roku kędzierzyńsko-kozielska straż miejska odnotowała 1347 przypadków zastosowania środków oddziaływania wychowawczego. Do środków pozakarnych należą bowiem środki oddziaływania wychowawczego, a podstawą prawną do ich stosowania jest art. 41 Kodeksu wykroczeń, który stanowi, że w stosunku do sprawcy czynu można poprzestać na zastosowaniu pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeniu itp.

W 2020 roku strażnicy nałożyli 259 mandatów na łączną kwotę 25 790 zł. Ponadto straż miejska skierowała 68 wniosków do sądu, a 120 spraw przekazała innym organom lub instytucjom.

Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Nowej Gazety Lokalnej z 16 marca.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
sm 17.03.2021 08:50
Ta patologiczna instytucja miała by sens , jak by zamiast tych mandatów i ich kwoty , była informacja ,że strażnicy w 2020 roku usunęli z ulic naszego miasta 25 790 psich kup.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jestem za pojazdami elektrycznymi. Kumpel jest operatorem farm fotowoltaicznych i każą mu na weekend wyłączać fotowoltaikę by elektrownie węglowe działały, a można by wtedy ładować te autobusy. Ale do brzegu: autobusy elektryczne TAK ale POLSKIE, dlaczego Solaris ( no dobra już hiszpański ale w całości klepany w Polsce) nie wygrywa, chyba nie lubi Kędzierzyna. MAN miał kiedyś zakłady w Polsce ale też słabo, przeniósł się z Poznania do Starachowic ale tam robią jedynie konstrukcje... a reszta u Niemca... Jak Polska ma być bogata jeśli w Polsce robi ramę autobusu, a całe wnętrze w Niemczech, na koniec € z dotacji KPO trafia do Niemiec, a my na to pracujemy. Polacy, wiecie, że jestem sympatykiem Niemiec, ale czy wy się na to godzicie?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:57Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Kurek jeszcze zagra? Tak pytam...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:44Źródło komentarza: Oddaj krew i wejdź za darmo na mecz ZAKSY z Jastrzębskim WęglemAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 3°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama