Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Planowana wycinka lasu pod złoża kruszyw przyczyną sporu. Ostatecznie wszystko i tak w rękach radnych

Z jednej strony odezwa dwóch radnych gminnych do społeczności lokalnej o "przeciwstawienie się dalszym planom poszerzania kopalni kruszyw". Z drugiej apel wójta do osób, które "niepotrzebnie wprowadzają niepokój, o zaprzestanie tych działań". Przedstawiamy stanowisko każdej ze stron.
Do wycinki lasu długa droga

Autor: W

Sprawa dotyczy planowanej wycinki lasu pod kolejne złoża kruszyw naturalnych. Odezwę do mieszkańców gminy Bierawa wystosowało dwóch radnych gminnych. Pisała o tym Fundacja Wiedzieć Więcej - więcej TU.

Wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń studzi emocje. Przyznaje, że trudno się nie zgodzić, iż drogi w jego gminie są za bardzo obciążone, przede wszystkim pojazdami ciężarowymi, przewożącymi kruszywo. Argumentuje jednak, że to głównie drogi wojewódzkie i tranzytowe - nawet gdyby kierowcy ciężkich pojazdów nie jechali z Dziergowic, to pojadą z Kuźni Raciborskiej czy Ciska. - Ruch na drogach pozostanie. Zbyt wolno postępuje przebudowa dróg wojewódzkich - dodaje wójt Ficoń.

Na terenach leśnych i rolniczych kierowanego przez niego samorządu znajdują się udokumentowane złoża kruszyw. W związku z tym obowiązkiem radnych było - poprzez uchwałę - zapisanie tego faktu w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Na takich terenach nie można prowadzić innej działalności aniżeli wydobywcza. Sprawa, o którą toczy się spór, dotyczy udokumentowanych złóż kruszyw naturalnych "Kotlarnia Solarnia" i "Kotlarnia Pole Północne" obejmujących powierzchnię ponad 144 hektarów.

Rozmówca przypomina, że w 2020 r. Kopalnia Piasku "Kotlarnia" wystąpiła z wnioskiem o rozpoczęcie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego terenów, na których znajdują się złoża. - Wniosek, który wpłynął, musiał odnosić się do wszystkich 144 hektarów, na których są udokumentowane złoża, a nie do części obszaru. Radni na tym etapie byli zgodni, że rozpoczęcie procedury powinno nastąpić z wielu przyczyn. Uchwała została podjęta - mówi wójt gminy Bierawa. - W trakcie procedowania musimy przeanalizować, jakie to będzie miało skutki dla środowiska, także skutki ekonomiczne. Jesteśmy właśnie na tym etapie. W tym sensie wszelkie informacje, które się pojawiły - jakoby pod topór miały pójść 144 hektary lasu - są nieprawdziwe. To półprawdy, które często są nieprawdziwe - podkreśla włodarz.

Wszystkie kwestie poruszone w dalszej części rozmowy znajdują się w odezwie, którą przesłał naszej redakcji włodarz.

"Szanowni Państwo – Mieszkańcy Gminy Bierawa

W ostatnich dniach w mediach oraz kolportowanych ulotkach ukazała się niezgodna ze stanem faktycznym informacja, jakoby radni Gminy Bierawa zgodzili się na bezpowrotną wycinkę około 144,10 ha lasów na potrzeby dwóch kopalń funkcjonujących na terenie naszej gminy.

Dlatego też zobowiązany jestem do wyjaśnienia Państwu okoliczności tej sprawy. Sytuacja przedstawia się następująco. W dniu 14 września 2020 r. Rada Gminy Bierawa, odpowiadając na wniosek Kopalni Surowców Mineralnych Górażdże oraz Kopalni Piasku „Kotlarnia”, podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w granicach udokumentowanych złóż kruszyw naturalnych „Kotlarnia – P. Północne” i „Kotlarnia – Solarnia”. Obszar objęty wnioskiem został wcześniej ujawniony w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, przyjętym uchwałą nr XXI/155/2016 Rady Gminy Bierawa w dniu 26 września 2016 r.

Rozpatrując zgłoszone wnioski Rada Gminy musiała postąpić zgodnie z obowiązującym prawem.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ,plan miejscowy, w wyniku którego następuje zmiana przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, sporządza się dla całego obszaru wyznaczonego w studium.

Oznacza to, że Rada Gminy nie mogła na starcie zająć się tylko pewnym wycinkiem obszaru, ale musiała odnieść się do całości. Tak też stało się w tym przypadku.

Podjęta przez Radę Gminy Bierawa uchwała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w granicach udokumentowanych złóż kruszyw umożliwia rozpoczęcie działań planistycznych. Jest to tzw. uchwała intencyjna. Na tym etapie mieszkańcy nie mają realnych instrumentów prawnych, za pomocą których mogliby wpływać na to, jaki obszar zostanie objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Uchwała ta, jako akt prawa wewnętrznego, zobowiązuje jedynie Wójta do podjęcia dalszych działań zmierzających do uchwalenia planu.

W wyniku całej procedury planistycznej przewidzianej dla uchwalenia planów miejscowych, w pierwszej kolejności zostanie przygotowany tekst i rysunek planu, który będzie musiał zyskać akceptację szeregu instytucji, w tym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz Ministra Środowiska. Na tym etapie postępowania zakładane przeznaczenie może zostać zmodyfikowane przez chociażby organy uzgadniające. I nie da się przesądzić jednoznacznie o ostatecznym przeznaczeniu wskazanego terenu.

Procedura planistyczna przewiduje również etap wyłożenia projektu planu miejscowego do publicznego wglądu oraz etap składania uwag do tego projektu. Całość zakończona będzie dyskusją publiczną, w której udział będą mogli wziąć wszyscy zainteresowani.

Dopiero po wykonaniu wszystkich czynności przewidzianych ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Rada Gminy będzie mogła podjąć ostateczną decyzję o tym, ile terenu będzie przeznaczone pod eksploatację, na jakich warunkach oraz określić sposób rekultywacji tego terenu.

Wszystkim członkom Rady Gminy Bierawa zależy na podejmowaniu rozważnych decyzji, które z jednej strony ochronią nasze środowisko, ale także zapewnią zrównoważony rozwój. Dopilnuję tego, aby każdy głos został w tej sprawie wysłuchany.

Nie mogę jednak pozwolić na to, aby w istotnych sprawach dla naszej Gminy była głoszona półprawda, nieprawdziwa informacja, czy domniemanie.

Pozostaję do dyspozycji mieszkańców i chętnie zainteresowanym osobom już teraz odpowiem na nurtujące pytania. Proszę osoby, które niepotrzebnie wprowadzają niepokój, o zaprzestanie tych działań.

Z wyrazami szacunku

Wójt Gminy Bierawa

Krzysztof Ficoń".

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Alina 18.03.2021 05:28
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym funkcjonuje już 18 lat. Jest jedną z niewielu ustaw które pozwalają gminom tworzyć tzw. prawo lokalne. Radni na wniosek wójta albo z własnej inicjatywy mogą określić w studium planu ogólne i perspektywiczne funkcje dla wyznaczonych obszarów gminy. A w samym planie szczegółowo określają te funkcje w sposób niesprzeczny ze studium. Należy przede wszystkim przeprowadzić szkolenie radnych na temat tej ustawy a mieszkańców również zapoznać w sposób przystępny z jej treścią aby w sposób świadomy wymagali od wójta i radnych działań zgodnych z ich interesami.

szary 17.03.2021 22:39
a ile jest tych miejsc pracy? 1 na koparce,1 na wadze i 1 w biurze..poza tym nasze dzieci nie maja znajomosci tak wiec ..

Adam 16.03.2021 12:55
To juz na 100% oststnia kadencja Wojta. Kompromitacja i jego hipokryzja Wyszła na jaw.

ale ciii 16.03.2021 09:55
Wojt studzi emocje hahaha teraz to dopiero ludzi wkurzyl

Nik 16.03.2021 01:35
Ludzie jesteście super tyle zaangażowania i zawzięcia pomimo nierównej walki ???.I kto tu rządzi??? Ci co nie podpisali wniosku niech się wstydzą

Warto wiedzieć 16.03.2021 00:48
Zlikwidować i zasypać dziurę. Posadzić las. Będziemy chodzić na grzyby i ryby. A tak serio to gdzie nasze dzieci znajdą pracę. Każda działalność człowieka jest mniej lub bardziej uciążliwa dla środowiska. Idąc tym przykładem to polikwidujmy wszelkie zakłady chemiczne. A młodzież po szkole do vaterlandu zaiwaniać. Może o to chodzi radnym mniejszości niemieckiej.

BG 15.03.2021 21:27
Co za hipokryta z tego wójta. Z jednej strony rozsyła odezwę do księży do odczytania na mszach w gminie że niby nie podpisywali zgody na wycinkę 144 ha lasów. Z drugiej strony robi wszystko by przygotować drogę pod tą wycinkę. Może nie od razu całość ale sukcesywnie po kawałku. Skoro w planach zagospodarowania przestrzennego te 144 ha widnieją jako leśne to niech dalej takimi pozostaną dla dobra ludzi tu mieszkających i środowiska. Żadne wnioski nie powinny mieć na to wpływu chociażby wpływały setkami. Swoją drogą ciekawe jakich argumentów użyli wnioskodawcy że wójt ze swoją radą tak ochoczo przystąpili do działania nie licząc się z głosami mieszkańców. A może wójt już wie że następnych wyborów nie wygra i nic już nie ugra. Bo skoro ma się swoich wyborców w głębokim poważaniu w czterech literach to oni będą go tam mieli oddając głosy w następnych wyborach.

BG 15.03.2021 20:24
Co za hipokryta z tego wójta. Rozsyła do księży w gminie odezwy do odczytania na mszach że nie podpisali wycinki 144 ha lasu. Z drugiej strony robi wszystko by przygotować drogę pod tą wycinkę. Może nie w całości ale małymi kroczkami po kilka hektarów rocznie. Może wójt wyjaśni skoro w planach są to grunty leśne jak pisze w artykule to po co zmieniać ich przeznaczenie. Wnioski mogą napływać tysiącami. Ale skoro to grunty leśne niech sobie dalej figurują jako leśne. Taka powinna być odpowiedź. Dla dobra ludzi tu mieszkających i środowiska. Ciekawe jakich argumentów użyło kierownictwo kopalń że nagle wójt że swą świtą tak ochoczo zmieniają plany zagospodarowania przestrzennego na ich korzyść nie licząc się z ludźmi. A może wójt chce te 144 hektary załatwić od razu bo skoro ma swoich wyborców głęboko w czterech literach to oni będą go tam mieli przy najbliższych wyborach.

Obserwator 15.03.2021 15:34
Na innym etapie procedury planistycznej składane są wnioski a na innym uwagi do planu. Wójt gminy Bierawa wprowadza czytelników w błąd, Nie rozumie pisma radnych, nie rozumie procedury planistycznej i najwyraźniej nie chce aby mieszkańcy składali wnioski.

Alojs 15.03.2021 14:48
Ale sciemniacz , jal Kurski wychodzi z założenia że lód głupi to kupi

Żyg 15.03.2021 14:00
Raczej wiedzieć mniej, bolszewicy gnusni i antysemici

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna