Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 03:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szpik od dawczyni z Kędzierzyna-Koźla poleciał do Grecji. Tam znaleziono jej bliźniaczkę genetyczną

O tym jak trudno znaleźć swojego bliźniaka genetycznego pisaliśmy miesiąc temu, opisując historię Krzysztofa Krzyka z Kędzierzyna-Koźla, który ratuje życie chorego mężczyzny z Anglii. 26 lutego swoimi doświadczeniami w byciu dawcą komórek macierzystych podzieliła się Joanna Wąsik z Kędzierzyna-Koźla. Jej z kolei udało się znaleźć swoją siostrę genetyczną.
Szpik od dawczyni z Kędzierzyna-Koźla poleciał do Grecji. Tam znaleziono jej bliźniaczkę genetyczną

Autor: Archiwum prywatne

Krzysztof Krzyk dwukrotnie przekazał komórki macierzyste swojemu bliźniakowi genetycznemu z Anglii. Przeczytacie o tym TUTAJ. Znalezienie bliźniaka genetycznego, czyli kogoś, kto ma identyczny układ antygenów HLA, jest niezwykle trudne. Prawdopodobieństwo, że się to uda, wynosi w najlepszym wypadku 1 do 20 000, a często jest to nawet 1 do kilku milionów. Dlatego niektórzy czekają na swojego bliźniaka genetycznego nawet kilka lat, a wielu pacjentów, niestety, nigdy nie znajduje zgodnego genetycznie dawcy. Ważne jest, by w bazie DKMS było jak najwięcej zarejestrowanych. Osoby, które chciałyby zostać dawcami i przyłączyć się do walki z nowotworami krwi, mogą sprawdzić, czy spełniają warunki, i dokonać rejestracji na stronie https://www.dkms.pl/.

Joannie Wąsik udało się znaleźć swoją bliźniaczkę genetyczną. To kobieta, która mieszka w Grecji. Po tym jak oddała swój szpik kostny by ratować jej zdrowie napisał o tym na swoim profilu na Facebooku

"Chciałam się dzisiaj podzielić moja historią, ponieważ uważam że należy jak najwięcej mówić na ten temat. Być może mam w znajomych kogoś kto słyszał o Fundacja DKMS, może nawet ktoś chciał się zarejestrować, ale ma pewne wątpliwości lub boi się bólu. Ja o fundacji dowiedziałam się już będąc w liceum, ale dopiero dwa lata temu zarejestrowałam się w bazie potencjalnych dawców. Bardzo chciałam komuś pomóc, ale szczerze mówiąc nigdy nie wierzyłam, że jest to możliwe. Przecież szanse są takie niewielkie. Ale mimo tego braku wiary zarejestrowałam się, na wszelki wypadek. Bo przecież nigdy nie wiadomo. Po dwóch latach telefon zadzwonił, a ja usłyszałam coś czego w życiu bym się nie spodziewała - znalazł się mój bliźniak genetyczny i potrzebuje mojej pomocy. Ciężko opisać emocje, które czułam w tamtym momencie. To był szok, ogromne szczęście, ale jednocześnie niepokój i zmartwienie o pacjenta, poczucie ogromnej odpowiedzialności i gotowość do działania. Od tamtej chwili tyle się działo... Klinika pacjenta poprosiła o pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej, więc przez 4 dni poprzedzające pobranie musiałam brać zastrzyki z czynnikiem wzrostu. W dniu pobrania wszystko było świetnie zorganizowane, przemiłe panie pielęgniarki sprawiły, że czułam się bardzo komfortowo. Oczywiście NIC nie bolało. Cała procedura odbywa się w super atmosferze, naprawdę nie ma się czego bać. Chciałam jeszcze dodać, że każdy zaczynając od Pani koordynator z Fundacji DKMS, przez pielęgniarki i lekarzy w klinice, naprawdę każda spotkana przeze mnie osoba była bardzo miła, pomocna i wyrozumiała. Jestem niesamowicie wdzięczna, szczęśliwa i zaszczycona, że mogłam komuś pomóc, napewno zrobię to ponownie jeśli zajdzie taka potrzeba.

Mój szpik poleciał do Grecji do mojej bliźniaczki genetycznej, pozostaje mi trzymać za Nią kciuki i życzyć powrotu do zdrowia."


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jestem za pojazdami elektrycznymi. Kumpel jest operatorem farm fotowoltaicznych i każą mu na weekend wyłączać fotowoltaikę by elektrownie węglowe działały, a można by wtedy ładować te autobusy. Ale do brzegu: autobusy elektryczne TAK ale POLSKIE, dlaczego Solaris ( no dobra już hiszpański ale w całości klepany w Polsce) nie wygrywa, chyba nie lubi Kędzierzyna. MAN miał kiedyś zakłady w Polsce ale też słabo, przeniósł się z Poznania do Starachowic ale tam robią jedynie konstrukcje... a reszta u Niemca... Jak Polska ma być bogata jeśli w Polsce robi ramę autobusu, a całe wnętrze w Niemczech, na koniec € z dotacji KPO trafia do Niemiec, a my na to pracujemy. Polacy, wiecie, że jestem sympatykiem Niemiec, ale czy wy się na to godzicie?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:57Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Kurek jeszcze zagra? Tak pytam...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:44Źródło komentarza: Oddaj krew i wejdź za darmo na mecz ZAKSY z Jastrzębskim WęglemAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama