Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 23:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wprowadzone zmiany to szansa na pozyskanie dodatkowych pieniędzy na inwestycje drogowe

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, zgodnie z którym fundusz zmieni zakres finansowania oraz nazwę na Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg.
  • Źródło: Rządowe Centrum Legislacji
Wprowadzone zmiany to szansa na pozyskanie dodatkowych pieniędzy na inwestycje drogowe

Nowelizacja przewiduje m.in. zwiększenie budżetu funduszu: "W związku z tym, że Fundusz jest uzupełniany o dodatkowy komponent w postaci dofinansowania, które mogą otrzymać jednostki samorządu terytorialnego w związku z realizacją zadań obwodnicowych (ok. 2 mld zł) i zadań miejskich (ok. 1 mld zł) konieczne jest zapewnienie odpowiednich środków na dofinansowanie tych zadań, zwłaszcza że są to zadania o stosunkowo wysokich kosztach realizacji”.

Dotychczas fundusz przekazywał środki na:

- dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i dróg gminnych;
- dofinansowania budowy mostów lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych;
- finansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych o znaczeniu obronnym.

Teraz dodatkowo fundusz ma pomóc w zminimalizowaniu korków w miejscowościach, rozluźnieniu natężenie ruchu w godzinach szczytu i zniwelowaniu hałasu za pomocą nowych inwestycji w obwodnice. Z kolei nowo powstałe trasy przelotowe mają odseparować tranzyt od ruchu lokalnego. Środki Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg pomogą w:

- budowie, przebudowie lub remoncie dróg wojewódzkich, dróg powiatowych lub dróg gminnych, zarządzanych przez prezydenta miasta na prawach powiatu będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. W ramach realizacji zadań powiatowych i zadań gminnych mogą być w szczególności dofinansowane zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych w rozumieniu art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.

- budowie obwodnic lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, przy czym przez "obwodnicę" rozumie się w projekcie drogę omijającą miejscowość lub teren zwartej zabudowy miejscowości, planowaną do realizacji w większości w nowym przebiegu i mającą na celu wyprowadzenie części ruchu pojazdów z tej miejscowości;

Ten ostatni punkt może zainteresować w szczególności władze naszego miasta, które planują budowę łącznika terenów przemysłowych w Blachowni z planowaną obwodnicą północną Kędzierzyna-Koźla.

Pisaliśmy o tym TUTAJ oraz TUTAJ

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
GaBa 23.10.2020 05:34
Znów ktoś zaspał. Budowa tego łącznika powinna ruszyć razem z budową tej części obwodnicy! Wiadomo było, że trzeba będzie zrobić ten łącznik. Czyżby rządzącym tym miasteczkiem było nie w smak, że inwestycje przemysłowe w nim będą teraz mogły skupić się w Parku Przemysłowym Blachownia?? Jest tu nie tylko główna brama towarowa na PPB, ale i brama główna do Elektrowni Blachownia. I jeszcze kilka innych pomniejszych firm... Może w końcu ruszą inwestycje na polu południowym, uzbrojonym ponad ćwierć wieku temu pod rafinerię, która w końcu nie doszła do skutku! W minionym czasie różni inwestorzy rozważali tu budowę kilku firm, ale skutecznie odstraszył ich kiepski (właściwie to jego brak) dojazd z głównych dróg w regionie.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama