Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 01:43
Reklama
Reklama
Reklama

Gigantyczne obciążenie budżetu

Na rozpoczęcie prac budowlanych związanych z powstaniem obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Zgodnie z harmonogramem, jej oddanie do ruchu przewidziano na wiosnę 2022 roku. Z tą strategiczną inwestycją wiąże się budowa łącznika, która już teraz przyprawia samorządowców o ból głowy.
Gigantyczne obciążenie budżetu
Projektowana obwodnica północna wraz z prawdopodobnym przebiegiem łącznika (oba odcinki widoczne są na mapie w kolorze niebieskim). Łącznik najpierw w sąsiedztwie Miejsca Kłodnickiego przetnie ul. Szpaków (łączącą os. Cisowa i Sławięcice), a następnie skrzyżuje się z przyszłą obwodnicą

Wszystko dlatego, że zadanie to pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych, które trzeba będzie znaleźć w budżecie miasta. No chyba, że gmina zdoła pozyskać dofinansowanie zewnętrzne tego zadania. W przeciwnym razie czekają nas chude lata, ponieważ budżet miasta nie jest z gumy. Chodzi o drogę, która zapewni dojazd z obwodnicy m.in. do terenów przemysłowo-usługowych na osiedlach Blachownia i Sławięcice. Droga stanowić ma łącznik między obejściem w ciągu DK 40 a ul. Przyjaźni/Strzelecką w Kędzierzynie-Koźlu.
 

- Ten łącznik kosztować nas będzie kilkadziesiąt milionów złotych, ale dokładniejszą kwotę poznamy dopiero wówczas, gdy będzie już gotowa dokumentacja projektowa tego zadania. Podpisaliśmy właśnie umowę z firmą z Warszawy. Projekt kosztować ma około 1,3 mln zł. Czas realizacji to 700 dni. Pod koniec 2020, a najpóźniej na początku 2021 roku będziemy mogli powiedzieć coś więcej na temat ostatecznej trasy i ceny tego łącznika - wyjaśnia Artur Maruszczak, zastępca prezydenta Kędzierzyna-Koźla, który opowiada się za synchronizacją terminów realizacji obu inwestycji, czyli budowy obwodnicy północnej oraz łącznika.
 

To oznacza, że budowa łącznika miałaby ruszyć w 2021 roku, a zakończenie inwestycji pokryłoby się z terminem oddania do użytku obwodnicy północnej. Jednak w praktyce może się okazać, że nie będzie to wcale takie proste. Sytuacja na rynku firm budowlanych pozostawia bowiem wiele do życzenia. Ponadto wiele zależy od przebiegu przyszłego łącznika, gdyż jeden z wariantów zakłada budowę od dwóch do trzech mostów na jego trasie, z kolei druga opcja wiąże się z powstaniem tylko jednej przeprawy mostowej.

Długość łącznika - w zależności od wariantu - wahać się ma od 2,5 do 2,7 km. Wersja droższa (z większą liczbą mostów) jest o tyle dogodniejsza dla transportu, że łącznik brałby swój początek w rejonie skrzyżowania ulic Energetyków ze Strzelecką, gdzie znajduje się bezpośredni dojazd do Holdingu Blachownia. Mniej dogodne pod względem logistycznym - choć tańsze rozwiązanie - przewiduje budowę drogi, która na południu krzyżować się będzie z ul. Przyjaźni (jeszcze przed mostem na Kanale Gliwickim), a na północy (w sąsiedztwie Miejsca Kłodnickiego) najpierw przetnie ul. Szpaków (łączącą osiedla Cisowa i Sławięcice), a następnie skrzyżuje się z przyszłą obwodnicą.

 

Z kolei na froncie robót związanych z budowa obwodnicy północnej prowadzone są obecnie prace projektowe, których zaawansowanie sięga 44 proc. Przypomnijmy, umowę na projekt i budowę północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla o długości 14,6 km Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z wykonawcą inwestycji w październiku 2018 roku. Wspomnianym wykonawcą jest firma Strabag, która zaprojektuje i wybuduje obwodnicę za 220 628 748,49 zł., mając 36 miesięcy na sfinalizowanie całego zadania.

Kilkunastokilometrowy odcinek zlokalizowany jest na terenie województw: opolskiego i śląskiego, w powiatach: kędzierzyńsko-kozielskim, strzeleckim i gliwickim, na terenie gmin: Kędzierzyn-Koźle, Ujazd oraz Rudziniec. Obwodnica znacząco poprawi komunikację tej części Opolszczyzny z autostradą A4. Od istniejącego odcinka dwujezdniowej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla pobiegnie nowa trasa, jednojezdniowa, początkowo z dodatkowym pasem do wyprzedzania, a od niemal połowy odcinka w tradycyjnym układzie z dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach. Włączy się do istniejącego przebiegu DK40 na terenie woj. śląskiego.

 

W ramach inwestycji powstanie 19 obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty, duże i małe przejścia dla zwierząt) oraz cztery ronda. Odcinki istniejących dróg w miejscach połączenia z obwodnicą zostaną przebudowane. Powstaną urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przebudowie poddana zostanie również infrastruktura techniczna (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne). Nowa trasa, przebiegać będzie z dala od terenów zabudowanych, zapewniając komfort ruchu tranzytowego. Po jej ukończeniu z miejskich ulic znikną autocysterny z niebezpiecznymi substancjami, kierujące się do tutejszych kombinatów chemicznych. Realizacja inwestycji poprawi również skomunikowanie terenów inwestycyjnych z autostradą A4, wpływając niewątpliwie na zwiększenie aktywności gospodarczej całego regionu.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LLLTreść komentarza: Małe państwo Izrael otoczone jest państwami islamskimi, które głośno wyrażają swą nienawiść do Żydów i obiecują, że doprowadzą do unicestwienia ich państwa. W tej walce nie liczą się ze swoimi cywilami i często traktują ich jak żywe tarcze, a prywatne domy, szkoły czy szpitale stanowią zakamuflowane zaplecze zbrojne terrorystów. Gdy Izrael reaguje, podnoszą larum na cały świat, że Żydzi dopuszczają się ludobójstwa.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 22:36Źródło komentarza: Chór I LO uświetnił galę XVIII edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie Świata”. ZDJĘCIAAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: I Pan tu potwierdza !Data dodania komentarza: 25.11.2024, 20:51Źródło komentarza: Drogowcy kontynuują prace na ulicy Jordanowskiej w Azotach. ZDJĘCIAAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: Podziwiam ludzi walczących z antysemityzmem i przypominających o holokauście w sytuacji ludobójstwa Palestyńczyków przez dzisiejszych Żydów. Hm.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 20:26Źródło komentarza: Chór I LO uświetnił galę XVIII edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie Świata”. ZDJĘCIAAutor komentarza: ZedTreść komentarza: Mieszka ulicę dalej.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 19:38Źródło komentarza: Drogowcy kontynuują prace na ulicy Jordanowskiej w Azotach. ZDJĘCIAAutor komentarza: Sztrucel w diesluTreść komentarza: Spokojnie, prawo w tej materii jest po stronie kierującego, dalej będzie mógł spokojnie wtopić się w ruch drogowy.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 18:36Źródło komentarza: Kierował autem z niesprawnym oświetleniem i bez prawa jazdy. Był też osobą poszukiwaną przez policjęAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Proszę pod arkadami w Koźlu obok rynku posprzątać....Data dodania komentarza: 25.11.2024, 15:29Źródło komentarza: Biegacze posprzątali tereny zielone w naszym mieście. ZDJĘCIA
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna