Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 16:04
Reklama
Reklama
Reklama

Mamy kolejnego Honorowego Obywatela Miasta

W środę radni miejscy zagłosowali za nadaniem tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Kędzierzyna-Koźla” dr Ryszardowi Pacułtowi. Prośbę o przyznanie tego zaszczytnego tytułu, złożyło na ręce przewodniczącego rady miasta Prezydium Zarządu Towarzystwa Ziemi Kozielskiej w imieniu członków stowarzyszenia i osób z nim współpracujących.
Mamy kolejnego Honorowego Obywatela Miasta
Dr Ryszard Pacułt

Autor: foto: Andrzej Kopacki

Głosowanie w tej sprawie było jednym z pierwszych punktów środowego posiedzenia Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle. Warto przy tej okazji przypomnieć sylwetkę tego bardzo cenionego w naszym mieście pedagoga, samorządowca i społecznika.

Ryszard Józef Pacułt urodził się 10 sierpnia 1939 r. w Stanisławiu Dolnym w pobliżu Kalwarii Zebrzydowskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego w latach 1956–1960 odbył studia historyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Podczas studiów był aktywnym harcerzem. Okres studiów był dla niego szczególnym czasem poznawania walorów historyczno-kulturowych Krakowa. Wolny czas poświęcał na poznawanie zabytkowych ulic miasta i zwiedzanie muzeów.

Magister Ryszard Pacułt przyjechał do Koźla w 1960 r. i podjął pracę w Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza. Już w pierwszych latach swojej pracy dydaktyczno-organizacyjnej zainteresował się przeszłością Koźla i regionu. Z dużym zapałem badał również przemiany i procesy integracyjne zachodzące w powiecie kozielskim po 1945 r. W 1967 r. powołano go na stanowisko kierownika Powiatowego Ośrodka Metodycznego w Koźlu, którego zadaniem było grupowanie nauczycieli ze szkół podstawowych powiatu kozielskiego według nauczanych przedmiotów i podnoszenie ich kwalifikacji metodycznych. Był to początek zainteresowań Ryszarda Pacułta problemami oświatowymi i społeczno-kulturalnymi w regionalnym wymiarze.

W 1969 r. władze oświatowe powierzyły Ryszardowi Pacułtowi obowiązki dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Koźlu, które pełnił przez 22 lata, aż do przejścia na emeryturę w 1991 r. Kozielskie liceum, będące najstarszą szkołą średnią w mieście i powiecie, wyróżniało się spośród pozostałych szkół dorobkiem dydaktycznym i wychowawczym oraz posiadaniem stosunkowo licznej grupy absolwentów, którzy już pod koniec lat 60. XX w. posiadali odpowiednie kompetencje, osiągając znaczące sukcesy zawodowe i społeczne, dlatego ważnymi wydarzeniami w życiu szkoły były Zjazdy Absolwentów, mające w sobie wysoki wymiar wychowawczy względem uczniów.

Zainteresowanie przeszłością ziemi kozielskiej przyczyniło się do rozpoczęcia przez Ryszarda Pacułta w drugiej połowie lat 60. XX w. badań naukowych, które poświęcone były historii powiatu kozielskiego, a głównie jego losom po 1945 r. W 1979 r. obronił w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu pracę doktorską na temat „Szkolnictwo podstawowe na Śląsku Opolskim w latach 1945–1948” (promotor prof. Franciszek Marek). Wyniki badań własnych zawarł w ponad 70 publikacjach naukowych lub popularnonaukowych, ponadto opublikował także kilka pozycji samodzielnych.

Dr Ryszard Pacułt w 1994 r. został wybrany radnym Gminy Kędzierzyn-Koźle na kadencję 1994–1998. Podczas dwóch kolejnych wyborów do Rady Miasta, tj. 1998 i 2002 r., został ponownie wybrany radnym i był nim nieprzerwanie do 2014 r. Od marca 1997 r. do końca kadencji Rady w 1998 r. kierował Komisją Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej. Jesienią 1998 r., na pierwszym posiedzeniu Rady Miasta trzeciej kadencji, został wybrany jej przewodniczącym. Ta sama decyzja została podjęta przez Radę Miasta w 2002 r. Spośród dwudziestu trzech radnych głosowało na doktora Pacułta dwudziestu dwóch, tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu. Poparcia udzieliły mu wszystkie ugrupowania polityczne reprezentowane w Radzie Miasta.

Pracując w Radzie Miasta nie zaniedbywał działań zmierzających do integrowania osiedli i ich mieszkańców, nie zawsze przychylnych podejmowaniu inicjatyw miasta i wspieraniu organizmu miejskiego. Udało mu się przekonać radnych do przyjęcia zasady, że miasto Kędzierzyn-Koźle posiada dwa historycznie ukształtowane centra, tj. Kędzierzyn i Koźle. Różnią się one zasadniczo, a jednocześnie wzajemnie uzupełniają. Konsekwencją przyjęcia tej zasady stały się działania zmierzające do zabezpieczenia i odnowy zabytków miejskich, zlokalizowanych przede wszystkim w Koźlu. Od 1996 r. Rada Miasta przeznaczała co roku w budżecie pewną sumę pieniędzy na ochronę zabytków i tak zapoczątkowane zostały prace rekonstrukcyjne kozielskiego zamku. Radny Pacułt był wnioskodawcą wielu ważnych dla tożsamości i symboliki miasta inicjatyw: np. medal „Za Zasługi dla Miasta”, flaga miasta, ustanowienie i obchodzenie rocznic miejskich, monografia miasta.

Jako wieloletni prezes Towarzystwa Ziemi Kozielskiej był inicjatorem powołania we współpracy z PIN Instytutem Śląskim w Opolu „Szkiców Kędzierzyńsko-Kozielskich” wychodzących drukiem od 1985 r. do dnia dzisiejszego. Wspierał inicjatywę Kędzierzyńsko-Kozielskich Seminariów Naukowych (od 1994 r.). Ważnym działaniem prezesa była realizacja idei powołania do życia muzeum municypalnego. W latach 70. XX w. TZK stworzyło warunki do gromadzenia zabytków kultury lokalnej w odrestaurowanej Baszcie – siedzibie TZK. Od roku 1994 prace nad uruchomieniem profesjonalnego muzeum nabierały coraz większej wagi w poczynaniach kolejnych władz miejskich; 2006 r. – Rada Miasta za sprawą jej Przewodniczącego przyjęła uchwałę wyrażającą wolę utworzenia w Kędzierzynie-Koźlu muzeum samorządowego, a 29 XII 2009 r. Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałęw sprawie utworzenia samorządowego muzeum pod nazwą „Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu w organizacji”.

Dr Pacułt jako nauczyciel, dyrektor, prezes TZK inicjował również wydarzenia kulturalno-oświatowe w mieście. Współpracował w organizacji dawniejszych Dni Ziemi Kozielskiej, Dnia Kozła (1 VI), głosił prelekcje w różnych miejscowościach ziemi kozielskiej. Wyrazem uznania dla pracy zawodowej i działalności społecznej Ryszarda Pacułta są różnorodne odznaczenia, medale lub nagrody państwowe, samorządowe i stowarzyszeniowe:

− Brązowy Krzyż Zasługi (1970 r.)

− Złoty Krzyż Zasługi (1983 r.)

− Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1990 r.)

− Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2005 r.)

− Odznaka „Opiekun miejsc pamięci narodowej” (1966 r.)

− Medal 800-lecia miasta Koźle (1968 r.)

− Odznaka „Zasłużonemu Opolszczyźnie” (1972 r.)

− Medal Komisji Edukacji Narodowej (1975 r.)

− Odznaka „Zasłużony działacz kultury” (1976 r.)

− Złota Odznaka ZNP (1977 r.)

− Srebrna Odznaka Honorowa „Zasłużony popularyzator wiedzy – TWP” (1978 r.)

− Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (1983 r.)

− Złota Odznaka Honorowa „Zasłużony popularyzator wiedzy – TWP” (1984 r.)

− Medal 40-lecia Polski Ludowej (1984 r.)

− Honorowa Odznaka „Zasłużony dla ruchu regionalnego” OTKO (1985 r.)

− Medal Honorowy z okazji 80-lecia powołania Policji Państwowej (1999 r.)

− Honorowa Odznaka Rzemiosła (1999 r.)

− Złota Odznaka Zasłużonego dla TML i KPW (2000 r.)

− Odznaka „Za Zasługi dla Związków Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych” (2000 r.)

− „Koziołki” wyróżnienie honorowe powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego (2003 r.)

− Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” (2005 r.)

− Odznaka „Za Zasługi dla Polskiego Związku Działkowców” (2005 r.)

− Odznaka „Zasłużony dla Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych” (2005 r.)

− Medal Honorowy „Za Zasługi dla Towarzystwa Ziemi Kozielskiej” (2013 r.)

− Tytuł Honorowy „Zasłużony dla Miasta Kędzierzyn-Koźle” (2015 r.)

Doktor Ryszard Pacułt swoją długoletnią działalnością wniósł duży wkład rozwój oświaty i kultury w Kędzierzynie-Koźlu oraz na ziemi kozielskiej. Trud pracy oświatowej sprawił, że wiele pokoleń młodzieży zawdzięcza mu gruntowne wykształcenie, aspirację do aktywnej pracy zawodowej i społecznej oraz rozbudzone ambicje naukowe, które absolwenci pomyślnie realizowali w swojej dorosłej samodzielności. Jako działacz i regionalista swoją konsekwentną pracą i różnorodnymi inicjatywami wytrwale budził wśród lokalnego społeczeństwa zainteresowanie przeszłością, dniem dzisiejszym i perspektywami rozwoju ziemi kozielskiej i Kędzierzyna-Koźla.

W kolejnych wyzwaniach, które stawały na jego oświatowej, regionalistycznej i samorządowej drodze, skupiał wokół siebie grono ludzi, którzy obecnie kontynuują pasje warte przekazania kolejnemu pokoleniu. Przyczynił się do ratowania przed zniszczeniem wielu zabytków i dokumentów z przeszłości tego regionu. Swoimi badaniami naukowymi i publikacjami wydatnie wzbogacił wiedzę o ziemi kozielskiej. Jego działalność zawsze służyła tworzeniu warunków współpracy i wzajemnego zrozumienia pomiędzy zróżnicowanymi etnicznie i kulturowo społecznościami współczesnego miasta.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kenedth 28.11.2019 07:57
ZDECYDOWANIE T A K!!!!! Wspaniały pedagog

Tru33 28.11.2019 06:13
Członek PZPR?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JEBAĆPIS konfederacjei i KKTreść komentarza: Nie bądź obojętny na osoby zagrożone wychłodzeniem Przekaż im poł litra naprawdę im do szczęścia niewiele potrzebaData dodania komentarza: 24.11.2024, 15:18Źródło komentarza: Nie bądź obojętny na osoby zagrożone wychłodzeniem. Gdzie po pomoc?Autor komentarza: Jürgen GroßrosenTreść komentarza: Jako Prezes Niemieckiego Koncernu Farmaucetycznego również dziękuję za surowiec do produkcji moich leków. Dostaje go od was prawie za darmo, jedynie za czekoladę warta 10zl. Za to mogę sprzedawać wam leki za 300zl/op. My Niemcy lubimy polska krew.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:06Źródło komentarza: Dziękujemy za dar krwi. Uroczysta msza i mobilny punkt na Osiedlu Piastów. ZDJĘCIAAutor komentarza: JdjdTreść komentarza: Fajnie3 osoby mają pracę sukcesData dodania komentarza: 24.11.2024, 13:30Źródło komentarza: Zakład Aktywności Zawodowej zadba o Park LotnikówAutor komentarza: doktor inżynierTreść komentarza: po komentarzach widać wiedzę komentujących i opiniujących... ZAŚCIANEKData dodania komentarza: 24.11.2024, 13:24Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: Pytam bo sie nie znam ale chce wiedziecTreść komentarza: Wienci luftu w styropianie tera...Data dodania komentarza: 24.11.2024, 09:56Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: kibiceTreść komentarza: A kto w przyszłym sezonie za Janusza? I innych?Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:50Źródło komentarza: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pewnie pokonała Barkom Każany Lwów. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna