Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 04:50
Reklama
Reklama
Reklama

Jak rozmawiać w sprawie podwyżki?

Praca powinna przynosić nie tylko satysfakcję z jej wykonywania, lecz również zadowalające wynagrodzenie. Czasem przychodzi moment, kiedy obecna pensja już nie wystarcza i czujemy, że przestała być adekwatna do wartości, jakie wnosimy do firmy. Zbyt niskie zarobki w stosunku do kompetencji mogą być źródłem demotywacji i zniechęcenia. Jeśli czujemy, że zasługujemy na lepszą pensję, koniecznie porozmawiajmy o tym z przełożonym. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie rozmawiać o podwyżce.
Jak rozmawiać w sprawie podwyżki?

Odpowiednia argumentacja

Do rozmowy o podwyżce wynagrodzenia należy dobrze się przygotować. Zastanówmy się, jakie argumenty świadczą o tym, że na nią zasługujemy. Warto powoływać się na konkretne sytuacje zawodowe, z którymi świetnie sobie poradziliśmy, wyniki okresowych ocen pracowniczych, dodatkowe obowiązki, których wykonywania się podjęliśmy. Zwiększenie wysokości naszych wydatków nie jest merytorycznym argumentem podczas rozmów o podwyżkę. Nie powinniśmy także powoływać się na trudną sytuację życiową. Tego rodzaju umotywowanie prośby o podwyżkę nie będzie dobrze odebrane przez przełożonego. Wzrost wynagrodzenia powinien nastąpić w wyniku uznania pracowniczych zasług, a nie z powodu wzrostu potrzeb życiowych. Lepiej też nie próbować stawiać szefowi ultimatum, że jeśli nie dostaniemy oczekiwanej podwyżki, to odejdziemy z firmy.

O jaką wartość podwyżki prosić?

Największe szanse otrzymania podwyżki mają pracownicy, którzy ubiegają się o 5-15% wzrostu płacy. Dokładana kwota zależy od tego, w jakich widełkach mieszczą się pensje na danym stanowisku firmy. Przed rozmową z szefem warto zajrzeć do raportów wynagrodzeń dostępnych np. na Pracuj.pl. Kwota, o jakiej będziemy rozmawiać z przełożonym, powinna być adekwatna do panujących realiów. Zostawmy kilka procent zapasu na negocjacje. Przed rozmową zastanówmy się, czy satysfakcjonowałaby nas niższa kwota podwyżki w zamian za dodatkowe benefity pozapłacowe lub otrzymanie na początek części sumy, o którą wnioskujemy, a reszty po upływie określonego czasu.

Jak zareagować na odmowę?

Jeśli szef odmówi podwyżki, warto dokładnie wysłuchać, z jakiego powodu. Nie zawsze wynika to z niechęci przełożonego lub braku jego uznania dla naszych zasług. Powodem może być np. niedobór środków finansowych do rozdysponowania w danej chwili. Warto po jakimś czasie wrócić do rozmowy. Jeżeli przebieg spotkania w sprawie podwyżki sprawił, że poczuliśmy się niedocenieni lub upokorzeni, warto pomyśleć o zmianie pracodawcy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HistoryczkaTreść komentarza: Warto odświeżyć pamięć niektórym samorządowcom. W latach 30. ubiegłego wieku, hitlerowcy zapragnęli stworzyć ogromny amfiteatr skalny. Miało powstać miejsce gdzie mogłyby odbywać się wielkie wiece polityczne, a także wybudować mauzoleum dla uczczenia poległych Niemców. Tak też i uczynili, w miejscu dawnego kamieniołomu w roku 1938 ukończono budowę tegoż amfiteatru skalnego. Podobno budowlę miał osobiście odebrać sam Adolf Hitler, który wskutek złej pogody i możliwego zamachu na jego osobę musiał posłużyć się swoim zastępcą partyjnym. Wieść niesie, że w rurach odwaniających znajdowały się ładunki wybuchowe, które wypłynęły z powodu wielkiej ulewy w przeddzień otwarcia amfiteatru skalnego. Podejrzanych o zamach (w liczbie 50 osób) zrzucono ze skarpy. W czasie wojny amfiteatr skalny z estradą i postumentem flagowym pod skarpą służył organizacji olbrzymich wieców oraz oddawaniu czci poległym Niemcom przez NSDAP, którym poświęcone było mauzoleum na górze skarpy – nad amfiteatrem. I teraz polskie Ministerstwo Obrony Narodowej ma w nie władować KILKADZIESIĄT MILIONÓW ZŁOTYCH!!!!!!!!!!!!? Z 12 baniek zrobiła się taka astronomiczna kwota? Wojsko Polskie ma obecnie ważniejsze i pilniejsze sprawy (wojna u bram) niż modernizacja pohitlerowskiego amfiteatru. Priorytetem jest zakup nowego sprzętu dla armii i tworzenie kolejnych jednostek.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 22:05Źródło komentarza: Symbol Śląska w ruinie. Pilny apel samorządowców o ochronę Pomnika Czynu PowstańczegoAutor komentarza: DominikaTreść komentarza: Cudowna obsługa, piękny i jakościowy asortyment!Data dodania komentarza: 27.11.2024, 22:00Źródło komentarza: „Zebra” - sklep, który przetrwał pół wieku! Tradycja, jakość i rodzinna historia w sercu KoźlaAutor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: A ja dziś na obwodnicy i pod rondem z krzyżem widziałem transport niemieckiego Leoparda 2. Czy to już jest inwazja z Niemiec? My w PiS nigdy byśmy na to nie pozwolili, a to kolejny dowód, że rządząca koalicja oddaje Polskę Niemcom.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 21:32Źródło komentarza: Pościg za kierowcą z sądowym zakazem i dozorem elektronicznym zakończony na obwodnicy Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: MuchaTreść komentarza: No pięknie, palcem się nie pokazuje, to każde dziecko wie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 21:29Źródło komentarza: Uczniowie odkrywają tajemnice miasta! ZDJĘCIAAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Brawo Estera !!! Gratulacje :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 18:46Źródło komentarza: Nauczycielka PSP nr 9 z awansem zawodowymAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Weekendowe wojo dużych dzieci za Nasze pieniądze.... W niedalekiej przyszłości mięsko armatnie na "W"...Data dodania komentarza: 27.11.2024, 17:24Źródło komentarza: Jednostka Wojsk Obrony Terytorialnej w Kędzierzynie-Koźlu. Jest decyzja ministerstwa
Reklama
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 6°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 32 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna