Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 18:50
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podsumowanie 2021 roku i plany na przyszłość. W gminie Bierawa pomimo trudności mają też powody do zadowolenia

Zasady były proste. Każdemu wójtowi z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego zadaliśmy identyczne pytania. Interesowały nas głównie inwestycje zrealizowane w 2021 roku i planowane wyzwania, jakie stoją przed samorządami, a także tak przyziemne sprawy jak poziom wyszczepienia wśród mieszkańców. Publikujemy wypowiedź wójta gminy Bierawa Krzysztofa Ficonia.
Podsumowanie 2021 roku i plany na przyszłość. W gminie Bierawa pomimo trudności mają też powody do zadowolenia
Wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń

Autor: W

Trudny rok dobiega końca. Jest to efekt trwającej pandemii koronawirusa i związanych z nią ograniczeń w życiu codziennym każdego z nas. To przełożyło się na coraz większe trudności gospodarcze spowodowane brakiem surowców i materiałów potrzebnych zarówno dla przedsiębiorców, jak i gospodarstw indywidualnych.

Musimy mierzyć się z coraz większymi kosztami pracy oraz galopującymi wzrostami cen, co wpływa na utratę wartości naszej waluty. Obecna inflacja jest na poziomie 8 proc., czyli najwyższa od kilkunastu lat. Ale są również towary, których cena wzrosła o kilkadziesiąt procent. Wspominam o tym dlatego, gdyż to wszystko przekłada się na trudną sytuację finansową samorządów.

Niestety, przyszły rok też nie zapowiada się optymistycznie. Ceny energii elektrycznej mają wzrosnąć aż o 40 proc. (w roku 2021 było to 30 proc.). Oznacza to, że koszty oświetlenia ulic, energii elektrycznej we wszystkich placówkach oświatowych (szkołach i przedszkolach), domach kultury, urzędzie gminy i innych jednostkach znacząco wzrosną. Ponadto nastąpić ma wzrost cen gazu, oleju opałowego i benzyny.

Rosnące koszty i wydatki z tym związane nie będą, niestety, w żaden sposób rekompensowane przez przyszłoroczne wpływy budżetowe. Wskutek wprowadzenia ustawowych ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych czy całkowitego zwolnienia z tego podatku osób do 26. roku życia wpływy samorządów będą nadal uszczuplane. Wzrastać za to będą koszty pracy. Gmina Bierawa, licząc wszystkie jednostki, zatrudnia około 250 osób. Zwiększone koszty osobowe będą miały duży wpływ na wydatki poszczególnych jednostek. Jednakże, pomimo tej trudnej sytuacji, udaje nam się zachować miejsca pracy we wszystkich gminnych jednostkach.

Tych kilka przykładów pokazuje, z jakimi trudnościami borykają się samorządy, realizując swoje zadania przy coraz większych wydatkach i malejących wpływach.

Pomimo tych trudności mamy także powody do zadowolenia. W 2021 roku udało się pozyskać wiele środków zewnętrznych, zarówno krajowych, jak i unijnych. Z Rządowego Programu Rozbudowy Dróg otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 50 proc. wartości inwestycji na przebudowę dwóch dróg: drugiego etapu ul. Wierzbowej w Starym Koźlu oraz ul. Wiejskiej w Goszycach (realizacja w roku 2022). Z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Dziergowicach (realizacja w latach 2022-2023 przy wkładzie finansowym z budżetu gminy Bierawa). Z rezerwy na usuwanie skutków powodzi - na modernizację części drogi ul. Polnej w Bierawie. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (środki unijne) na przebudowę ul. Stawowej w Dziergowicach (realizacja zadania w roku 2022).

Poza tym ze środków unijnych, jak i z budżetu gminy Bierawa realizowane są programy związane z wymianą źródeł ciepła na ekologiczne. W ostatnich dwóch latach z programu skorzystało kilkadziesiąt gospodarstw domowych w skali całej gminy.

Cieszy fakt, że udało się wykonać kolejny ważny krok w zakresie gospodarki wodnej poprzez wybudowanie rurociągu łączącego Bierawę ze Starym Koźlem. Jego zadaniem jest zabezpieczenie ciągłości dostaw wody do mieszkańców kilku miejscowości naszej gminy w przypadku wystąpienia awarii na stacji wodociągowej.

W ostatnich miesiącach wykonano również wiele zadań z zakresu dróg. Ukończono pierwszy etap ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 425 w Bierawie (wartość zadania 1,3 mln zł, w tym 600 tys. zł z budżetu gminy Bierawa). Wykonano dwa nowe odcinki w ciągu dróg powiatowych w Starej Kuźni (ul. Szkolna) oraz w Bierawie (ul. Nowe Osiedle) w kierunku Grabówki. Wykonano pierwszy etap ścieżki rowerowej przy ul. Mickiewicza w Bierawie. Zakończono przebudowę ul. Polnej w Starym Koźlu (dofinansowanie z budżetu unijnego to ponad 800 tys. zł). Wykonano dywanik asfaltowy na ul. Sosnowej w Lubieszowie.

Wśród innych zadań, które zostały zrealizowane, można wymienić: zakończenie kolejnego etapu gazyfikacji w Goszycach oraz Kotlarni, wymianę źródła ciepła, montaż paneli fotowoltaicznych oraz wymianę stolarki okiennej w Szkole Podstawowej w Solarni, montaż paneli fotowoltaicznych na Domu Kultury w Dziergowicach oraz zadania wykonane ze środków funduszu sołeckiego.

Gmina Bierawa pomiędzy 1 sierpnia a 31 października tego roku osiągnęła najwyższy wzrost poziomu zaszczepionych mieszkańców wśród gmin wiejskich powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, a tym samym zdobyła pierwsze miejsce w konkursie rządowym i wygraliśmy milion złotych. Wszystkim, którzy się przyczynili do tej wygranej, pragnę serdecznie podziękować.

Myślę, że pomimo wielu trudności, o których wspomniałem na wstępie, w 2021 roku udało nam się wykonać wiele ważnych i potrzebnych zadań.

Za Państwa wsparcie w wielu działaniach i inicjatywach jestem wdzięczny. Dziękuję radnym i sołtysom za dobrą współpracę w mijającym 2021 roku. Dziękuję pracownikom urzędu i podległych jednostek, stowarzyszeniom, przedstawicielom organizacji działających na terenie gminy, jednostkom OSP za codzienną mozolną pracę na rzecz gminy Bierawa.

Dziękuję za dobrą współpracę wojewodzie opolskiemu, marszałkowi województwa opolskiego, staroście kędzierzyńsko-kozielskiemu oraz wójtom gmin naszego powiatu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: RuchTreść komentarza: Może morsy zadbały by jeszcze o otoczenie dębowej i nie wjeżdżały na zakaz pod samą plaże.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:43Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: Ja kaziaTreść komentarza: Może ktoś zajmie się "cudem" XXI wieku tj.kontenerami zardzewiałymi przy stadionie koźle i między biedronką a Lidlem i hałdami śmieci pod nimi.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:15Źródło komentarza: Likwidacja kolejnych koczowisk w kędzierzyńskich lasach!Autor komentarza: ZzzzTreść komentarza: Gdzie to ranczo w Kędzierzynie Koźlu?Tylko dlaczego" ranczo"?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:41Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama