Sprawdzanie i poszerzanie wiedzy uczniów szkół średnich województwa opolskiego w zakresie szeroko rozumianych nauk ekonomicznych. Takie cele przyświecają Igrzyskom Ekonomicznym.
Znakomitą wiedzą z zakresu ekonomii wykazał się mieszkaniec Miejsca Odrzańskiego w gminie Cisek, członek tamtejszego OSP - Tobias Wąsik. Tak uczeń Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu mówi o swoim udziale w II etapie konkursu, który odbył się 29 listopada w Opolu: - Pierwszą myślą, gdy dowiedziałem się o wynikach była świadomość, że będę reprezentował nasz powiat. Przygotowania to nie tylko czytanie naukowych podręczników, ale w znacznej większej mierze umiejętność odnajdywania się w świecie ekonomii, będąc na bieżąco z dynamicznym światem gospodarki.
Etap finałowy składał się z trzech konkurencji. W pierwszej brało udział dziesięć osób, a polegała ona na udzieleniu odpowiedzi na wylosowane pytania dotyczące ekonomii teoretycznej.
- Dodatkowym bodźcem był fakt, że odpowiadaliśmy przed publiką i wszelkie błędne odpowiedzi mogły być na bieżąco komentowane - relacjonuje Tobias.
Do drugiego etapu dostało się tylko sześć osób, które wypadły najlepiej w pierwszej konkurencji. Rywalizacja w tej rundzie polegała, podobnie jak w pierwszej, na odpowiadaniu na zadawane pytania.
- Jednak w tej konkurencji po udzieleniu odpowiedzi należało wskazać osobę, która ma udzielić się w kolejnym pytaniu, co było dodatkową formą rywalizacji - mówi uczeń ZS nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu. Dodaje, że w trakcie trwania tej fazy konkursu jury - składające się z profesorów Uniwersytetu Ekonomicznego w Opolu - było zaskoczone tym, jak potoczyły się losy eliminacji, ponieważ udało Tobiasowi Wąsikowi udało się w bardzo krótkim czasie wyeliminować większość zawodników.
Konkurencja finałowa, do której wraz z przeciwnikiem z Opola dostał się mieszkaniec naszego powiatu, polegała na wykazaniu się wiedzą nie tylko podręcznikową, ale także znacznie szerszą.
- W trakcie debaty w stylu oksfordzkim prowadzący przedstawił trzy tezy. Moim zadaniem było trzykrotne bronienie postawionych tez oraz umiejętne dobranie argumentów. Zgodnie z zasadami osoba "za" zaczyna debatę, co później okazało się trudniejszym zadaniem niż pozostawanie w opozycji - przyznaje rozmówca.
Oprócz swojej wypowiedzi na zadany temat, jury zadawało także po dwa pytania dotyczące wcześniejszego wywodu. Problemami do rozwiązania były między innymi zakaz handlu w niedzielę a gospodarka konkurencyjna, a także wpływ wzrostu płacy minimalnej na bezrobocie. Po niemalże godzinnej debacie ogłoszono wyniki oraz odbyło się uroczyste wręczenie nagród.
Tobias Wąsik podkreśla, że sukces to efekt pracy nie tylko dwóch ostatnich tygodni przed finałem Igrzysk Ekonomicznych. To przede wszystkim nieustanna praca o chęć poznawania świata ekonomii.
- Muszę przyznać, że to dzięki nauczycielom przedmiotów ekonomicznych w Zespole Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu odkryłem w sobie tę ciekawość odkrywania gospodarki i finansów, co w późniejszym czasie umożliwia osiąganie sukcesów i własny rozwój w tej dziedzinie nauki, za co jestem im bardzo wdzięczny -
Organizatorami Igrzysk Ekonomicznych byli: Koło Naukowe Ekonomistów, działające na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Opolskiego, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział Wojewódzki w Opolu, wraz z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct-Opole, Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki oraz Polskim Towarzystwem Ekonomicznym z Oddziałem Wojewódzkim w Opolu.
Napisz komentarz
Komentarze