Zmobilizowano młodych i starszych, aby wsiedli na rowery i poznawali historyczne dziedzictwo okolicy. Przejazd przy pięknej wrześniowej pogodzie wzdłuż nadodrzańskich łąk do Sławikowa i wspaniałe widoki na długo pozostaną w głowach jego uczestników.
- Ruiny pałacu w Sławikowie, po których oprowadzili uczestników wolontariusze z Fundacji "Gniazdo", też pozostawiły niezatarte wrażenia - o świetności czasów minionych i tajemnicach drzemiących w wielokondygnacyjnych piwnicach tej budowli, ale także o groteskowo wręcz głupich działaniach włodarzy pałacu z czasów PRL-u, które doprowadziły do kompletnej ruiny pałacu - mówi Walburga Węgrzyk ze Stowarzyszenia "Nasz Nieznaszyn". Skupia ono ludzi zauroczonych historią i przyrodą okolicy. Stowarzyszenie to przygotowało i poprowadziło projekt.
W listopadzie uczestnicy projektu mieli okazję zwiedzać pałac w Polskiej Cerekwi, po którym oprowadził ich przedstawiciel Urzędu Gminy w Polskiej Cerekwi Ireneusz Smal. Poznali również historię szlaku kolejowego z Koźla do Baborowa.
- Prawdopodobnie dzięki temu, że stacja kolejowa przez dziesiątki lat istniała nieopodal Nieznaszyna, przed II wojną światową w wąwozie Gliniołki, w tej miejscowości odbywały się słynne na cały Śląsk zawody strzeleckie - mówi pani Walburga. I dodaje, że pozostałości po infrastrukturze zawodów można w Gliniołkach zobaczyć do dziś, choć bujna przyroda chętnie je zagarnia.
W ramach projektu mieszkańcy oczyścili wąwóz ze śmieci i wiatrołomów, wykosili chwasty na tyle, aby znów mógł się stać miejscem spotkań integracyjnych.
- Podsumowaniem kilkudniowych prac była biesiada przy grillu w Gliniołkach właśnie. Nie było strzelania do tarczy, ale coś chyba znacznie ciekawszego. Odbyły się warsztaty astronomiczne o meteorach i meteorytach, a celowano jedynie laserkiem w niebo, wskazując wszystkim zainteresowanym gwiezdne konstelacje - zdradza rozmówczyni.
Fundusze projektu pozwoliły także doposażyć stowarzyszenie, które reprezentuje. Zakupiono między innymi drukarkę oraz stroje z logo stowarzyszenia.
Projekt "Rowerkiem, spacerkiem od historii do gwiazd" został sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 w kwocie 6000 zł.
Napisz komentarz
Komentarze