Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 01:18
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Z historią na pierwszym planie. Ciekawy projekt w Nieznaszynie

Intensywnie spędzili tegoroczną jesień mieszkańcy Nieznaszyna. Przyczynił się do tego projekt "Rowerkiem, spacerkiem od historii do gwiazd" sfinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, a realizowany od września do listopada. Jego głównym celem była integracja i aktywizacja wszystkich pokoleń wioski, poszerzenie ich wiedzy o walorach przyrodniczych i historii regionu.
Z historią na pierwszym planie. Ciekawy projekt w Nieznaszynie

Autor: Fot. Stowarzyszenie "Nasz Nieznaszyn"

Zmobilizowano młodych i starszych, aby wsiedli na rowery i poznawali historyczne dziedzictwo okolicy. Przejazd przy pięknej wrześniowej pogodzie wzdłuż nadodrzańskich łąk do Sławikowa i wspaniałe widoki na długo pozostaną w głowach jego uczestników.

- Ruiny pałacu w Sławikowie, po których oprowadzili uczestników wolontariusze z Fundacji "Gniazdo", też pozostawiły niezatarte wrażenia - o świetności czasów minionych i tajemnicach drzemiących w wielokondygnacyjnych piwnicach tej budowli, ale także o groteskowo wręcz głupich działaniach włodarzy pałacu z czasów PRL-u, które doprowadziły do kompletnej ruiny pałacu - mówi Walburga Węgrzyk ze Stowarzyszenia "Nasz Nieznaszyn". Skupia ono ludzi zauroczonych historią i przyrodą okolicy. Stowarzyszenie to przygotowało i poprowadziło projekt. 

W listopadzie uczestnicy projektu mieli okazję zwiedzać pałac w Polskiej Cerekwi, po którym oprowadził ich przedstawiciel Urzędu Gminy w Polskiej Cerekwi Ireneusz Smal. Poznali również historię szlaku kolejowego z Koźla do Baborowa.

- Prawdopodobnie dzięki temu, że stacja kolejowa przez dziesiątki lat istniała nieopodal Nieznaszyna, przed II wojną światową w wąwozie Gliniołki, w tej miejscowości odbywały się słynne na cały Śląsk zawody strzeleckie - mówi pani Walburga. I dodaje, że pozostałości po infrastrukturze zawodów można w Gliniołkach zobaczyć do dziś, choć bujna przyroda chętnie je zagarnia.

W ramach projektu mieszkańcy oczyścili wąwóz ze śmieci i wiatrołomów, wykosili chwasty na tyle, aby znów mógł się stać miejscem spotkań integracyjnych.

- Podsumowaniem kilkudniowych prac była biesiada przy grillu w Gliniołkach właśnie. Nie było strzelania do tarczy, ale coś chyba znacznie ciekawszego. Odbyły się warsztaty astronomiczne o meteorach i meteorytach, a celowano jedynie laserkiem w niebo, wskazując wszystkim zainteresowanym gwiezdne konstelacje - zdradza rozmówczyni. 

Fundusze projektu pozwoliły także doposażyć stowarzyszenie, które reprezentuje. Zakupiono między innymi drukarkę oraz stroje z logo stowarzyszenia.

  Projekt "Rowerkiem, spacerkiem od historii do gwiazd" został sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 w kwocie 6000 zł.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jestem za pojazdami elektrycznymi. Kumpel jest operatorem farm fotowoltaicznych i każą mu na weekend wyłączać fotowoltaikę by elektrownie węglowe działały, a można by wtedy ładować te autobusy. Ale do brzegu: autobusy elektryczne TAK ale POLSKIE, dlaczego Solaris ( no dobra już hiszpański ale w całości klepany w Polsce) nie wygrywa, chyba nie lubi Kędzierzyna. MAN miał kiedyś zakłady w Polsce ale też słabo, przeniósł się z Poznania do Starachowic ale tam robią jedynie konstrukcje... a reszta u Niemca... Jak Polska ma być bogata jeśli w Polsce robi ramę autobusu, a całe wnętrze w Niemczech, na koniec € z dotacji KPO trafia do Niemiec, a my na to pracujemy. Polacy, wiecie, że jestem sympatykiem Niemiec, ale czy wy się na to godzicie?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:57Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Kurek jeszcze zagra? Tak pytam...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:44Źródło komentarza: Oddaj krew i wejdź za darmo na mecz ZAKSY z Jastrzębskim WęglemAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna