Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 20:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Skazani wykonywać będą prace na rzecz MZBK, MOK i MOSiR?

Niewykluczone, że w przyszłym roku więźniowie w różnym charakterze wspierać będą gminne jednostki organizacyjne w Kędzierzynie-Koźlu. Okazuje się, że nie jest to jakaś nowość i współpraca ta przybierała w ostatnich latach najrozmaitsze formy.
Skazani wykonywać będą prace na rzecz MZBK, MOK i MOSiR?

Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu przedstawił prezydentowi miasta swoje potrzeby w zakresie wykonywania pracy przez skazanych. W 2022 roku przewidywana liczba skazanych zobowiązanych do wykonywania pracy wyniesie 220 osób, a niezbędny czas w przeliczeniu na jednego skazanego to 30 godzin miesięcznie.

Decyzję o wyborze gminnych jednostek organizacyjnych, na rzecz których skazani mogą wykonywać w 2022 r. prace na cele społeczne podejmuje prezydent Kędzierzyna-Koźla. I tym razem wybór padł na Miejski Zarząd Budynków Komunalnych, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu.


Szczegółowe warunki organizowania i wykonywania zadań przez skazanych, w tym miejsce i rodzaj pracy oraz liczba skazanych, którzy mogliby wykonywać pracę, są każdorazowo uzgadniane  pomiędzy dyrektorami tych jednostek, a właściwym zespołem kuratorskiej służby sądowej.

Dyrektor MOK Piotr Gabrysz przyznaje, że zapytania w temacie więźniów otrzymuje co roku.

- Owszem, czasami potrzebujemy garstki osadzonych do pomocy. Mianowicie kilka razy w roku do budowy sceny plenerowej na potrzeby różnych imprez. Pamiętam, że już kilka lat temu prowadzona była całkiem owocna współpraca z tutejszym aresztem śledczym. Gdy tylko mieliśmy do wykonania trochę prac, które zajmowały po parę godzin, jak chociażby montaż i demontaż sceny, to w porozumieniu z aresztem, kilka sprawdzonych osób realizowało te prace. Z tym, że to było dosyć dawno - wyjaśnia Piotr Gabrysz.

Dodaje jednak, że od tamtego czasu zmieniły się przepisy i zarazem filozofia prac społecznie użytecznych. System penitencjarny poszukuje miejsc gdzie osadzeni znajdą w miarę regularne zajęcie, chociażby 1-2 dni w tygodniu. Tymczasem zapotrzebowania na tak pogłębioną współpracę MOK nigdy nie zgłaszał.

Sprawdziliśmy też jak to wygląda w przypadku MZBK.

- Musimy pamiętać, że skazany potrzebuje swojego opiekuna, zatem nie jesteśmy w stanie ogarnąć zbyt dużej liczby osadzonych, którym trzeba ponadto zapewnić jakiś front robót. Swego czasu korzystaliśmy z usług osadzonego z aresztu przy ul. Racławickiej. Pracował u nas jeden osadzony, który remontował mieszkania. Nawet zaprzyjaźnił się z naszymi ludźmi. Meldował się o godzinie 8.00, wychodził o 14.00. Później dołączył do niego jeszcze jeden osadzony. W podzięce kupiliśmy nawet stół do piłkarzyków dla aresztu, bo ta współpraca trwała ze 2-3 lata. I taka stała współpraca jest o wiele korzystniejsza niż na przykład przysyłanie po kilkunastu osadzonych w miesiącu - tłumaczy dyrektor MZBK w Kędzierzynie-Koźlu Stanisław Węgrzyn. - W zależności od tego, co kto preferuje, tam go kierujemy. Gdy potrafi coś zrobić, to zasila grupę remontową, ale w tym przypadku mamy zapotrzebowanie maksymalnie na trzy osoby i bez zbędnej rotacji. Ponieważ jeśli po tygodniu przychodzi ktoś inny, to mamy kłopot, bo pewnych rzeczy trzeba go uczyć od nowa. Dlatego stawiamy na osoby odpowiednio przez nas przygotowane, z którymi współpracujemy na stałe, które doskonale wiedzą co mają robić. Oczywiście czasami kierujemy też osadzonych do schroniska dla bezdomnych zwierząt, do zamiatania ulic, bądź koszenia trawników - wyjaśnia dyrektor MZBK.    

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

chopek 04.11.2021 22:55
ha, ha, ha osadzeni w mosirze będą w saunie temperaturę sprawdzać. Ulice sprzątać, a nie jakieś relaksy.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sonyTreść komentarza: a realnymi problemami tej miejscowości zajmą się gremliny powinny dać radęData dodania komentarza: 23.02.2025, 12:36Źródło komentarza: W okowach lodu morsowali z posłem i wójtem. ZDJĘCIAAutor komentarza: dianaTreść komentarza: Tylko patrzeć , jak synkowie dorosną i wezmą się za mamusię i tatusia .Brawa dla Pana policjanta .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 11:38Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: BeciaTreść komentarza: Czy zostanie przeprowadzone śledztwo jak te butelki znalazły się w miejskim parku? Czy skoro to miejski park, to odpowiedzialność za to, że są tam butelki ponosi: straż miejska, prezydent miasta? Gdyby butelek nie było, to pan funkcjonariusz nie musiałby zeskakiwać z roweru.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:52Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: FabianTreść komentarza: Macdonald będzie.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:45Źródło komentarza: Budowa łącznika z obwodnicą Kędzierzyna-Koźla dobiega końcaAutor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no to przepraszam tego nie wiedzialam moj blad nie mam faceboka jeszcze raz sorryData dodania komentarza: 23.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To czemu nie zgłaszasz interwencji cwaniaczku np.w nocy jak dewastują park ? A może cwaniaku pełne gacie masz ? Takich jak ty mocnych w pisaniu jest sporo ale by cokolwiek zdziałać to się boi cwaniak.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 16:59Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenie
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna