Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 23:31
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Skazani wykonywać będą prace na rzecz MZBK, MOK i MOSiR?

Niewykluczone, że w przyszłym roku więźniowie w różnym charakterze wspierać będą gminne jednostki organizacyjne w Kędzierzynie-Koźlu. Okazuje się, że nie jest to jakaś nowość i współpraca ta przybierała w ostatnich latach najrozmaitsze formy.
Skazani wykonywać będą prace na rzecz MZBK, MOK i MOSiR?

Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu przedstawił prezydentowi miasta swoje potrzeby w zakresie wykonywania pracy przez skazanych. W 2022 roku przewidywana liczba skazanych zobowiązanych do wykonywania pracy wyniesie 220 osób, a niezbędny czas w przeliczeniu na jednego skazanego to 30 godzin miesięcznie.

Decyzję o wyborze gminnych jednostek organizacyjnych, na rzecz których skazani mogą wykonywać w 2022 r. prace na cele społeczne podejmuje prezydent Kędzierzyna-Koźla. I tym razem wybór padł na Miejski Zarząd Budynków Komunalnych, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu.


Szczegółowe warunki organizowania i wykonywania zadań przez skazanych, w tym miejsce i rodzaj pracy oraz liczba skazanych, którzy mogliby wykonywać pracę, są każdorazowo uzgadniane  pomiędzy dyrektorami tych jednostek, a właściwym zespołem kuratorskiej służby sądowej.

Dyrektor MOK Piotr Gabrysz przyznaje, że zapytania w temacie więźniów otrzymuje co roku.

- Owszem, czasami potrzebujemy garstki osadzonych do pomocy. Mianowicie kilka razy w roku do budowy sceny plenerowej na potrzeby różnych imprez. Pamiętam, że już kilka lat temu prowadzona była całkiem owocna współpraca z tutejszym aresztem śledczym. Gdy tylko mieliśmy do wykonania trochę prac, które zajmowały po parę godzin, jak chociażby montaż i demontaż sceny, to w porozumieniu z aresztem, kilka sprawdzonych osób realizowało te prace. Z tym, że to było dosyć dawno - wyjaśnia Piotr Gabrysz.

Dodaje jednak, że od tamtego czasu zmieniły się przepisy i zarazem filozofia prac społecznie użytecznych. System penitencjarny poszukuje miejsc gdzie osadzeni znajdą w miarę regularne zajęcie, chociażby 1-2 dni w tygodniu. Tymczasem zapotrzebowania na tak pogłębioną współpracę MOK nigdy nie zgłaszał.

Sprawdziliśmy też jak to wygląda w przypadku MZBK.

- Musimy pamiętać, że skazany potrzebuje swojego opiekuna, zatem nie jesteśmy w stanie ogarnąć zbyt dużej liczby osadzonych, którym trzeba ponadto zapewnić jakiś front robót. Swego czasu korzystaliśmy z usług osadzonego z aresztu przy ul. Racławickiej. Pracował u nas jeden osadzony, który remontował mieszkania. Nawet zaprzyjaźnił się z naszymi ludźmi. Meldował się o godzinie 8.00, wychodził o 14.00. Później dołączył do niego jeszcze jeden osadzony. W podzięce kupiliśmy nawet stół do piłkarzyków dla aresztu, bo ta współpraca trwała ze 2-3 lata. I taka stała współpraca jest o wiele korzystniejsza niż na przykład przysyłanie po kilkunastu osadzonych w miesiącu - tłumaczy dyrektor MZBK w Kędzierzynie-Koźlu Stanisław Węgrzyn. - W zależności od tego, co kto preferuje, tam go kierujemy. Gdy potrafi coś zrobić, to zasila grupę remontową, ale w tym przypadku mamy zapotrzebowanie maksymalnie na trzy osoby i bez zbędnej rotacji. Ponieważ jeśli po tygodniu przychodzi ktoś inny, to mamy kłopot, bo pewnych rzeczy trzeba go uczyć od nowa. Dlatego stawiamy na osoby odpowiednio przez nas przygotowane, z którymi współpracujemy na stałe, które doskonale wiedzą co mają robić. Oczywiście czasami kierujemy też osadzonych do schroniska dla bezdomnych zwierząt, do zamiatania ulic, bądź koszenia trawników - wyjaśnia dyrektor MZBK.    

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
chopek 04.11.2021 22:55
ha, ha, ha osadzeni w mosirze będą w saunie temperaturę sprawdzać. Ulice sprzątać, a nie jakieś relaksy.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna