Badanie statystyczne przeprowadzono na terytorium Polski w okresie 1 września-30 listopada 2020 r. (według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r.). Z jego wstępnych wyników dowiadujemy się, że powierzchnia gruntów ogółem użytkowanych w gospodarstwach rolnych utrzymała się na poziomie z 2010 r. W analizowanym okresie zwiększyło się pogłowie drobiu i bydła, przy spadku pogłowia świń.
"W województwie opolskim odnotowano spadek liczby gospodarstw rolnych w porównaniu z wynikami PSR 2010, przy jednoczesnym wzroście ich średniej powierzchni" - czytamy w opracowaniu pn. "Powszechny Spis Rolny 2020 - wyniki wstępne w województwie opolskim". Z publikacji dowiadujemy się również, że "najwięcej gospodarstw rolnych w województwie opolskim odnotowano w powiecie oleskim, a następnie w nyskim i opolskim, a najmniej - w mieście Opolu oraz w powiecie krapkowickim".
Na Opolszczyźnie "nastąpiły istotne zmiany również w strukturze gospodarstw ze względu na rodzaj prowadzonej produkcji rolniczej, co potwierdza obserwowane od lat procesy specjalizacji produkcji" - podaje się w opracowaniu. I tak, o ile w 2010 r. dominowały gospodarstwa prowadzące produkcję roślinną i zwierzęcą, w ubiegłym roku większość stanowiły gospodarstwa nastawione wyłącznie na produkcję roślinną.
Napisz komentarz
Komentarze