Program certyfikacji to projekt mający za zadanie podniesienie jakości szkolenia w szkółkach piłkarskich na terenie całej Polski. Sekcje, które spełniły wszystkie wymagania formalnoprawne, otrzymały od Polskiego Związku Piłki Nożnej możliwość bezpłatnego korzystania z systemów informatycznych do zarządzania procesami szkoleniowymi oraz administracją szkółki. Wysokie standardy przyjęte w programie gwarantują, że szkółka piłkarska, która otrzymała certyfikat, prezentuje odpowiedni poziom szkolenia weryfikowany przez PZPN. Treningi w certyfikowanej szkółce to także gwarancja wykwalifikowanej kadry szkoleniowej, bezpiecznej infrastruktury i odpowiedniego sprzętu do zajęć.
W pierwszej edycji projektu w naszym powiecie brązowy certyfikat otrzymały cztery kluby: TS Chemik Kędzierzyn-Koźle, LUKS Polonia Gościęcin, LZS Odrzanka Dziergowice i KS Cisowa Kędzierzyn-Koźle. Obecnie tylko ten ostatni go posiada, gdyż pozostałe zrezygnowały z udziału w programie.
- Do procesu certyfikacji przystąpiliśmy w 2019 roku. Wymagało to od nas dużej pracy, bo trzeba spełnić szereg kryteriów wymaganych przez PZPN, aczkolwiek służy to wszystko temu, aby szkółka rozwijała się i działała coraz prężniej, z korzyścią dla naszych młodych podopiecznych. Rodzice, którzy oddają swoje pociechy do naszego klubu, wiedzą, że trafiły one w dobre ręce - podkreśla Fabian Murlowski, koordynator w szkółce KS Cisowa.
Krótko mówiąc, certyfikacja jest gwarancją jakości prowadzenia zajęć pod okiem wykwalifikowanych trenerów, a wszystko to pod kontrolą Polskiego Związku Piłki Nożnej, którego przedstawiciele potrafią wpaść z niezapowiedzianą wizytą na trening i sprawdzić, czy wszystko jest tak, jak powinno być.
Uczestnictwo w projekcie to też gratyfikacje finansowe, co zapewne jest istotne dla klubu, który utrzymuje się głównie z miejskiej dotacji, ale i sam musi pozyskiwać dodatkowe środki. A jak wiadomo, wydatki są spore. Do tego wszystko drożeje, jak choćby transport na mecze czy turnieje.
Obecnie w szkółce z Cisowej trenuje około 80 dzieci pod okiem pięciu trenerów w grupach: skrzatów (do 7 lat), żaków (8-9 lat), orlików (10-11 lat), młodzików (12-13 lat) i trampkarzy (14-15 lat). Choć to klub typowo osiedlowy, to w treningach uczestniczą nie tylko młodzi adepci futbolu z Cisowej. Przyjeżdżają dzieci z innych dzielnic Kędzierzyna-Koźla, ale też z Raszowej, Zalesia Śląskiego czy Lichyni. Co ciekawe, niektórzy wychowankowie szkółki kontynuują karierę piłkarską w profesjonalnych klubach, np. w tym sezonie dwóch zawodników dostało się do Akademii Piłkarskiej Piasta Gliwice.
- To jest nasz cel, aby dzieci miały możliwość wyjścia z domu i uprawiana sportu. W wielu przypadkach ta przygoda z piłką trwa dłużej. Jesteśmy dumni, gdy nasi zawodnicy są doceniani przez innych i mają możliwość dalszego grania i rozwijania się w innych drużynach - przyznał trener-koordynator.
Szczegółowe informacje o grupach, zajęciach i rozgrywkach można znaleźć na facebookowym profilu Szkółka Piłkarska Cisowa (kontakt telefoniczny pod numerami: 691152862 lub 791230067).
- Gdyby ktoś był zainteresowany i chciał przyprowadzić dzieci na zajęcia do nas, to wystarczy skontaktować się ze mną lub którymś z trenerów. O wszystkim opowiemy - zachęca Fabian Murlowski.
Warto dodać, że na Opolszczyźnie certyfikat posiada 12 szkółek. Najwyższy certyfikat, tzw. złoty, posiada OKS Odra Opole. Srebrny mają: AP Victoria Chróścice, KS Metalowiec Łambinowice, KS Polonia Nysa, UKS Unia Opole i UKS Spiders Krapkowice, a brązowy: AP GKS Piomar Tarnów Opolski, AP Młody MKS Kluczbork, BTP Stal Brzeg, MKS Gogolin, LUKS SP Ujazd i AP KS Cisowa.
Napisz komentarz
Komentarze