Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 03:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Akcja powiatu „Gastronomia do zobaczenia!”. Poznajcie bar "Kebab i pierogi ukraińskie"

Kebab i pierogarnia w jednym? Tak, to możliwe w samym centrum Kędzierzyna. W niewielkim barze przy ul. Wojska Polskiego od 13 lat serwowany jest hit kuchni tureckiej, a od niedawna również przebój kuchni ukraińskiej. Pyszne pierogi skradły serca i podniebienia lokalnych smakoszy.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
„Gastronomia do zobaczenia” – to nazwa kampanii promującej kędzierzyńsko-kozielską gastronomię, która musiała stawić czoła pandemii koronawirusa i działać w formule ograniczonej obostrzeniami.

W kolejnej odsłonie gościmy w niewielkim lokalu, który działa na tyłach jednego z budynków przy ul. Wojska Polskiego. Wejście do niego znajduje się od strony parkingu przy markecie E.Leclerc. Bar, który od kilkunastu lat serwował mieszkańcom Kędzierzyna dania z kebabem, w ostatnim czasie przeszedł małą rewolucję i w swoim menu ma teraz również pyszne pierogi ukraińskie.

Lokal w tym miejscu powstał w 2007 roku i był jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym, na kulinarnej mapie miasta, gdzie można było zjeść kebab.

- Pomysł na tę działalność związany był z moim poprzednim zajęciem. Zaraz po wejściu do Unii Europejskiej zacząłem sprowadzać samochody z Niemiec. I to tam spotkałem po raz pierwszy budki z kebabem. Zasmakowało mi to jedzenie. Gdy postanowiłem mieć stałe zajęcie, tu na miejscu, wybór padł właśnie na lokal serwujący kebab. Wcześniej nie było czegoś takiego w Kędzierzynie, więc postanowiłem spróbować - wspomina właściciel lokalu Piotr Bukryj.

Najpierw stanęła budka przy parkingu, później powstał mały bar w pobliskim budynku. Dania zasmakowały mieszkańcom i choć z czasem w okolicy powstawały kolejne miejsca serwujące kebab, chętnych na ten pierwszy, kędzierzyński wciąż nie brakowało. W ofercie, oprócz klasycznego, tureckiego kebabu w bułce czy placku, możemy zjeść gyros (mięso opiekane) w różnych konfiguracjach, a także kapsalon - to holenderskie danie typu fast food, na które składają się frytki przykryte skrawkami opieczonego mięsa i warstwą sera gouda, zapiekane do momentu roztopienia sera, a następnie podawane z sałatką.

Niestety, przyszła pandemia, która na długie miesiące zatrzymała niemal całą gastronomię. Choć lokale serwujące szybkie dania na wynos były w nieco lepszej sytuacji niż typowe restauracje, które albo musiały się zamknąć na pewien czas, albo przestawić na produkcję dań na dowóz.

- Na początku to było mocne uderzenie, bo wtedy ludzie byli przerażeni i nikt nie wiedział, co będzie dalej. Jednak cały czas byliśmy otwarci dla naszych klientów. Przygotowywaliśmy dania z zachowaniem wszystkich środków ostrożności i sprzedawaliśmy na wynos – wspomina właściciel.

Jednak to nie pandemia dała tak mocno w kość lokalnemu przedsiębiorcy, tylko konkurencja, która pojawiła się w okolicy. Nasycenie niewielkiego rynku gastronomicznego w naszym mieście lokalami z kebabem spowodowało, że Piotr Bukryj postanowił poszerzyć ofertę. Wybór padł na pierogi, ale nie te wszystkim nam dobrze znane, klasyczne ruskie, tylko nieco inne, ukraińskie.

- Pani, która u mnie pracuje, wcześniej, przez 20 lat, była kucharką na Ukrainie. Praktycznie od dzieciństwa robiła w domu pierogi, więc postanowiliśmy wprowadzić je do naszej oferty. Obawialiśmy się, czy to się przyjmie, czy takie pierogi zasmakują mieszkańcom, ale okazało się, że tak, i mamy coraz więcej klientów, którzy doceniają nasz produkt – opowiada Piotr Bukryj.

Pierogi ukraińskie są trochę podobne do naszych, tzw. ruskich, ale mają cieńsze i delikatniejsze ciasto. Farsz przeważnie robi się z ziemniaków gotowanych w mundurkach, cebuli i sera twarogowego, ale oprócz tego jest słonina, czasem mięso wieprzowo-wołowe lub inne dodatki.

Warto dodać, że nazwa „pierogi ruskie” nie ma nic wspólnego z Rosją. Potrawa wywodzi się z dawnej Rusi Czerwonej, a jak wiadomo, ta kraina historyczna leżała na terenach dzisiejszej północno-zachodniej Ukrainy oraz południowo-wschodniej Polski (okolice Sanoka, Przemyśla i Chełma).

- Sekretem pierogów jest ciasto, które musi być dobrze wyrobione, aby było miękkie, i cienko rozwałkowane. Farsz w tych ukraińskich różni się od ruskich tym, że dodajemy więcej twarogu. Pierogi robię tak samo jak w domu, według przepisu mojej babci - opowiada Natalia, która na miejscu, ręcznie, potrafi ulepić ponad 600 pierogów w ciągu ośmiu godzin pracy.

W ofercie, oprócz pierogów ukraińskich z farszem z ziemniaków, twarogu, cebuli i polanych skwarkami, są też: pielmienie (pierożki nadziewane mięsem i polane masłem), pierogi kresowe (z farszem z ziemniaków i topionego sera, podawane ze skwarkami) oraz pierogi dnia, np. z wołowiną i serem, kaszą i boczkiem, szpinakiem i serem, kapustą i pieczarkami, podrobami lub na słodko z twarogiem i sezonowymi owocami.

A smak? To trudno opisać. Musicie sprawdzić sami. Wpadnijcie do niepozornego lokalu przy ul. Wojska Polskiego i skosztujcie. Smacznego!

Filmy z cyklu „Gastronomia do zobaczenia!” i prezentacje restauracji biorących udział w kampanii starostwa powiatowego można zobaczyć na stronie: www.powiat.kedzierzyn-kozle.pl oraz w portalu Lokalna24.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jestem za pojazdami elektrycznymi. Kumpel jest operatorem farm fotowoltaicznych i każą mu na weekend wyłączać fotowoltaikę by elektrownie węglowe działały, a można by wtedy ładować te autobusy. Ale do brzegu: autobusy elektryczne TAK ale POLSKIE, dlaczego Solaris ( no dobra już hiszpański ale w całości klepany w Polsce) nie wygrywa, chyba nie lubi Kędzierzyna. MAN miał kiedyś zakłady w Polsce ale też słabo, przeniósł się z Poznania do Starachowic ale tam robią jedynie konstrukcje... a reszta u Niemca... Jak Polska ma być bogata jeśli w Polsce robi ramę autobusu, a całe wnętrze w Niemczech, na koniec € z dotacji KPO trafia do Niemiec, a my na to pracujemy. Polacy, wiecie, że jestem sympatykiem Niemiec, ale czy wy się na to godzicie?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:57Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Kurek jeszcze zagra? Tak pytam...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:44Źródło komentarza: Oddaj krew i wejdź za darmo na mecz ZAKSY z Jastrzębskim WęglemAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama