Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 07:02
Reklama
Reklama
Reklama

Akcja powiatu „Gastronomia do zobaczenia!”. Poznajcie bar "Kebab i pierogi ukraińskie"

Kebab i pierogarnia w jednym? Tak, to możliwe w samym centrum Kędzierzyna. W niewielkim barze przy ul. Wojska Polskiego od 13 lat serwowany jest hit kuchni tureckiej, a od niedawna również przebój kuchni ukraińskiej. Pyszne pierogi skradły serca i podniebienia lokalnych smakoszy.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
„Gastronomia do zobaczenia” – to nazwa kampanii promującej kędzierzyńsko-kozielską gastronomię, która musiała stawić czoła pandemii koronawirusa i działać w formule ograniczonej obostrzeniami.

W kolejnej odsłonie gościmy w niewielkim lokalu, który działa na tyłach jednego z budynków przy ul. Wojska Polskiego. Wejście do niego znajduje się od strony parkingu przy markecie E.Leclerc. Bar, który od kilkunastu lat serwował mieszkańcom Kędzierzyna dania z kebabem, w ostatnim czasie przeszedł małą rewolucję i w swoim menu ma teraz również pyszne pierogi ukraińskie.

Lokal w tym miejscu powstał w 2007 roku i był jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym, na kulinarnej mapie miasta, gdzie można było zjeść kebab.

- Pomysł na tę działalność związany był z moim poprzednim zajęciem. Zaraz po wejściu do Unii Europejskiej zacząłem sprowadzać samochody z Niemiec. I to tam spotkałem po raz pierwszy budki z kebabem. Zasmakowało mi to jedzenie. Gdy postanowiłem mieć stałe zajęcie, tu na miejscu, wybór padł właśnie na lokal serwujący kebab. Wcześniej nie było czegoś takiego w Kędzierzynie, więc postanowiłem spróbować - wspomina właściciel lokalu Piotr Bukryj.

Najpierw stanęła budka przy parkingu, później powstał mały bar w pobliskim budynku. Dania zasmakowały mieszkańcom i choć z czasem w okolicy powstawały kolejne miejsca serwujące kebab, chętnych na ten pierwszy, kędzierzyński wciąż nie brakowało. W ofercie, oprócz klasycznego, tureckiego kebabu w bułce czy placku, możemy zjeść gyros (mięso opiekane) w różnych konfiguracjach, a także kapsalon - to holenderskie danie typu fast food, na które składają się frytki przykryte skrawkami opieczonego mięsa i warstwą sera gouda, zapiekane do momentu roztopienia sera, a następnie podawane z sałatką.

Niestety, przyszła pandemia, która na długie miesiące zatrzymała niemal całą gastronomię. Choć lokale serwujące szybkie dania na wynos były w nieco lepszej sytuacji niż typowe restauracje, które albo musiały się zamknąć na pewien czas, albo przestawić na produkcję dań na dowóz.

- Na początku to było mocne uderzenie, bo wtedy ludzie byli przerażeni i nikt nie wiedział, co będzie dalej. Jednak cały czas byliśmy otwarci dla naszych klientów. Przygotowywaliśmy dania z zachowaniem wszystkich środków ostrożności i sprzedawaliśmy na wynos – wspomina właściciel.

Jednak to nie pandemia dała tak mocno w kość lokalnemu przedsiębiorcy, tylko konkurencja, która pojawiła się w okolicy. Nasycenie niewielkiego rynku gastronomicznego w naszym mieście lokalami z kebabem spowodowało, że Piotr Bukryj postanowił poszerzyć ofertę. Wybór padł na pierogi, ale nie te wszystkim nam dobrze znane, klasyczne ruskie, tylko nieco inne, ukraińskie.

- Pani, która u mnie pracuje, wcześniej, przez 20 lat, była kucharką na Ukrainie. Praktycznie od dzieciństwa robiła w domu pierogi, więc postanowiliśmy wprowadzić je do naszej oferty. Obawialiśmy się, czy to się przyjmie, czy takie pierogi zasmakują mieszkańcom, ale okazało się, że tak, i mamy coraz więcej klientów, którzy doceniają nasz produkt – opowiada Piotr Bukryj.

Pierogi ukraińskie są trochę podobne do naszych, tzw. ruskich, ale mają cieńsze i delikatniejsze ciasto. Farsz przeważnie robi się z ziemniaków gotowanych w mundurkach, cebuli i sera twarogowego, ale oprócz tego jest słonina, czasem mięso wieprzowo-wołowe lub inne dodatki.

Warto dodać, że nazwa „pierogi ruskie” nie ma nic wspólnego z Rosją. Potrawa wywodzi się z dawnej Rusi Czerwonej, a jak wiadomo, ta kraina historyczna leżała na terenach dzisiejszej północno-zachodniej Ukrainy oraz południowo-wschodniej Polski (okolice Sanoka, Przemyśla i Chełma).

- Sekretem pierogów jest ciasto, które musi być dobrze wyrobione, aby było miękkie, i cienko rozwałkowane. Farsz w tych ukraińskich różni się od ruskich tym, że dodajemy więcej twarogu. Pierogi robię tak samo jak w domu, według przepisu mojej babci - opowiada Natalia, która na miejscu, ręcznie, potrafi ulepić ponad 600 pierogów w ciągu ośmiu godzin pracy.

W ofercie, oprócz pierogów ukraińskich z farszem z ziemniaków, twarogu, cebuli i polanych skwarkami, są też: pielmienie (pierożki nadziewane mięsem i polane masłem), pierogi kresowe (z farszem z ziemniaków i topionego sera, podawane ze skwarkami) oraz pierogi dnia, np. z wołowiną i serem, kaszą i boczkiem, szpinakiem i serem, kapustą i pieczarkami, podrobami lub na słodko z twarogiem i sezonowymi owocami.

A smak? To trudno opisać. Musicie sprawdzić sami. Wpadnijcie do niepozornego lokalu przy ul. Wojska Polskiego i skosztujcie. Smacznego!

Filmy z cyklu „Gastronomia do zobaczenia!” i prezentacje restauracji biorących udział w kampanii starostwa powiatowego można zobaczyć na stronie: www.powiat.kedzierzyn-kozle.pl oraz w portalu Lokalna24.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: marekTreść komentarza: Co tu dużo mówić, ochrona w tym sklepie inteligencją nie grzeszy a kasjerki są bardzo niemiłe dla klientów i wynoszą towar dla znajomych - ten, który w promocyjnych cenach ma trafić do klientów. Ponowie poczuli, że mają władzę. Powinni stracić robotę po tym co zrobili. Personel też do wymiany, tylko kilka Pań tam jest miłychData dodania komentarza: 25.11.2024, 00:17Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: gibaTreść komentarza: Co tam musztarda, kiełbasa jest ważniejsza. A jak nasi słabo skaczą, to i tak nic nie smakuje.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 23:42Źródło komentarza: Co wspólnego z Pawłowiczkami ma musztarda sarepska? Poznajcie historię Braci Morawskich - HerrnhutówAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: 0,038 jeśli już, a ważniejsza to ekipa wykonująca ocieplenie, po termowizji nie było żadnych uwag do wykonawcyData dodania komentarza: 24.11.2024, 21:08Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: tyTreść komentarza: Nie wolno zostawiać. Zabrać do pomieszczenia, dać pić, jeść, a potem grabie czy miotłę do ręki, liści sporo, śnieg jest. A może straż miejska czy policja pochodzą, popatrzą?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 17:53Źródło komentarza: Nie bądź obojętny na osoby zagrożone wychłodzeniem. Gdzie po pomoc?Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Grubość styropianu nie znaczy że będzie ciepło nikt nie pamięta o lambdzieData dodania komentarza: 24.11.2024, 16:02Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: olaTreść komentarza: Lepiej się sam lecz, bo coś twoje tabletki nie działająData dodania komentarza: 24.11.2024, 16:02Źródło komentarza: Dziękujemy za dar krwi. Uroczysta msza i mobilny punkt na Osiedlu Piastów. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna