W okresie od 18 stycznia do 30 kwietnia przedmiotem kontroli była Stacja BP z ulicy Wyspiańskiego oraz Orlen z ulicy Kozielskiej. W obu przypadkach zbadano gaz. Na stacjach nie stwierdzono nieprawidłowości.
Podobne kontrole zostały przeprowadzono także w 2020 roku. Wtedy UOKiK zbadał paliwa na sześciu stacjach benzynowych w naszym mieście. Kontrolowany był między innymi olej napędowy na Wasbruku, gaz na stacji Shell, benzyna na Orlenie przy ulicy Kozielskiej i olej napędowy na Orlenie na osiedlu Piastów. Badania wykazały, że wszystkie stacje oferują dobrej jakości paliwa.
Kontrola jakości paliw ciekłych odbywa się dwutorowo. Po pierwsze, prezes UOKiK losowo wybiera stacje i wskazuje je odpowiedniej regionalnie Inspekcji Handlowej do kontroli. Po drugie, inspekcja sprawdza tych przedsiębiorców, wobec których były skargi lub informacje od organów ścigania, albo u których wcześniej wykryła nieprawidłowości.
UOKiK opublikował mapę, na której zaznaczone zostały kontrole w zakresie paliw ciekłych (benzyny i ON), biopaliw ciekłych oraz gazu skroplonego (LPG) w okresie od 18.01.2021 - 30.04.2021 r.
Dostępna jest ona TUTAJ.
Z informacji podanych przez UOKiK wynika, że w 2020 roku w województwie Opolskim wykryto najwięcej nieprawidłowości w przypadku kontroli przedsiębiorców na podstawie m.in. informacji od kierowców. W naszym województwie w skali kraju stwierdzono ich aż 15,38 proc. Na drugim miejscu znalazło się województwo warmińsko – mazurskim (10,00 proc.) a za nim pomorskie (9,09 proc.).
Pełną informację o kontrolach i jakość paliw w 2020 roku i 2021 roku znajdziecie TUTAJ.
Inspekcja Handlowa zakwestionowała w ubiegłym roku 1,88 proc. skontrolowanych próbek paliw płynnych. To minimalnie więcej niż w 2019 roku (1,86 proc.). Nieprawidłowości rzadziej dotyczyły benzyny niż oleju napędowego.
Aktualne wyniki kontroli są dostępne na stronie internetowej UOKiK, a od czerwca 2021 roku paliwo dobrej jakości sprawdzisz także w aplikacji nawigacyjnej Yanosik.
Inspekcja Handlowa kontroluje kilka rodzajów paliw ciekłych dostępnych na rynku. Należą do nich olej napędowy, benzyna, gaz LPG oraz biopaliwa. W czasie pierwszej kontroli w 2003 r. odsetek próbek paliw ciekłych niespełniających wymogów jakościowych wyniósł aż 30 proc. W kolejnych latach ilość nieprawidłowości spadała i od 2016 roku utrzymuje się na poziomie poniżej 4 proc.
- W efekcie monitorowania polskiego rynku paliw ciekłych z roku na rok poprawia się ich jakość. Od kilku lat nieprawidłowości jakie wykrywamy oscylują na poziomie poniżej 4 proc. W 2020 roku norm nie spełniało tylko niespełna 2 proc. próbek benzyn i oleju napędowego pobranych na stacjach paliwowych. Nieprawidłowości rzadziej dotyczyły benzyny niż oleju napędowego - mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Napisz komentarz
Komentarze