Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 08:31
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

To byłaby świetna atrakcja turystyczna nie tylko powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, ale i całej Opolszczyzny

Ścieżka rowerowa biegnąca po zlikwidowanej w 1997 roku linii kolejowej z Kędzierzyna-Koźla do Baborowa okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Korzystają z niej całe rzesze miłośników dwóch kółek, rolkarzy oraz pieszych. Czy tę atrakcję można jeszcze bardziej urozmaicić? Okazuje się że tak, ale potrzeba na to trochę czasu, pieniędzy i dobrej woli.
foto: Andrzej Kopacki

Autor: Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Przez wiele lat samorządowcy z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego przekonywali, że nieużytkowana linia kolejowa mogłaby posłużyć za unikatową w skali regionu ścieżkę rowerową. Chodzi o stary szlak kolejowy z Koźla do Baborowa. Po latach na dawnym nasypie linii kolejowej gminy Cisek, Polska Cerekiew i Reńska Wieś postanowiły więc zbudować liczący około 16-kilometrów trakt rowerowy.

Ścieżka rowerowa nie obejmuje jednak odcinka od Polskiej Cerekwi do Baborowa. Stare, zarośnięte torowisko można by jednak wykorzystać w podobny sposób jak ma to miejsce w Bieszczadach, a konkretnie w miejscowości Uherce Mineralne, nieopodal Leska i Jeziora Solińskiego.

Tamtejsza linia kolejowa 108 łączy stację Stróże ze stacją Krościenko i z przejściem granicznym w tej miejscowości. Linię zbudowano w 1872 r. z polecenia władz Cesarstwa Austriackiego. Łączyła ona Pierwszą Węgiersko-Galicyjską Kolej Żelazną z linią kolejową nr 96. Dziś jest to największa w Polsce turystyczna wypożyczalnia drezyn rowerowych na odcinku 47 km od Zagórza do Krościenka z bazą w Uhercach Mineralnych, działająca od maja 2015 roku.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to przedsięwzięcie, łączące turystykę i zamiłowanie do tradycji kolejarskiej. Atrakcja może pochwalić się m.in. nadawanym przez Polską Organizację Turystyczną certyfikatem Najlepszego Produktu Turystycznego 2015 roku w kraju.

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

- Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów, których przyciąga oryginalność tego pomysłu. Jest to atrakcja skierowana do różnych grup wiekowych od tych najmłodszych po seniorów. Korzystają z niej wycieczki szkolne, dzieci z kolonii, obozów oraz inne zorganizowane grupy. Przyjeżdżają całe rodziny. Przyciągają ich krajobrazy oraz zainteresowanie koleją - mówi Mateusz, pracownik Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych, podkreślając z dumą, że to już siódmy sezon odkąd powołano do życia tę atrakcję. - Gościli u nas wielokrotnie miłośnicy kolei oraz byli kolejarze. Taki aktywny wypoczynek w Bieszczadach to również magnes dla osób preferujących zdrowy tryb życia. Z tego co pamiętam to naszym rekordem były 82 tysiące klientów w skali roku, a średnio rocznie obsługujemy ich około 70 tysięcy.

O opinię na temat ewentualnego zagospodarowania nieczynnego odcinka linii kolejowej biegnącej w kierunku Baborowa, poprosiliśmy wójta gminy Polska Cerekiew Piotra Kanzego.

- To jest dla mnie temat otwarty. Nie mówię nie. Także gmina Pawłowiczki odgrywałaby dużą rolę w tym przedsięwzięciu. Myślę, że również byliby na tak i gdybyśmy wspólnymi siłami podjęli się tego wyzwania, to mogłoby się coś z tego fajnego urodzić - przekonuje włodarz gminy Polska Cerekiew.

Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu Nowej Gazety Lokalnej z 22 czerwca 2021.

Zapraszamy do poniższej fotogalerii!    

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

joebiden 24.06.2021 00:41
Zamiast wymyślać koło na nowo i udawać, że to Wasz pomysł, okażcie jakieś wsparcie ludziom z TEK, co już tu działają w tym temacie, za darmo.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna