Reklama
piątek, 22 listopada 2024 00:27
Reklama
Reklama
Reklama

Rzuć wyzwanie instytutowi. W nie więcej niż 15 dni roboczych podejmą je wszyscy naukowcy sieci

Pierwszego kwietnia minęły dwa lata od dnia, kiedy Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” stał się częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz – trzeciej co do wielkości sieci badawczej w Europie, którą tworzą obecnie polskie instytuty badawcze, zatrudniające łącznie cztery i pół tysiąca naukowców i inżynierów, pracujących w 440 laboratoriach B+R i oferujących ponad 11000 różnego rodzaju produktów i usług. Trzeba przyznać, że liczby te robią wrażenie.
Rzuć wyzwanie instytutowi. W nie więcej niż 15 dni roboczych podejmą je wszyscy naukowcy sieci

Autor: ISCO

Popularne powiedzenie mówi „Duży może więcej”. Możliwości Instytutu – zarówno badawczo-naukowe, jak i te związane ze świadczeniem usług, po wstąpieniu w szeregi Sieci znacząco wzrosły. Podobnie jak inne instytuty Sieci, zyskaliśmy znacznie większy zasięg rynkowy i o wiele większe możliwości pozyskiwania środków na finansowanie naszej działalności. Dostęp do unikalnej często aparatury, znajdującej się w laboratoriach i pracowniach innych członków Sieci umożliwił nam stworzenie nowych ofert dla biznesu – takich, które są w stanie objąć swoim zakresem cały ciąg technologiczny. Nasi pracownicy z kolei zyskali szansę na rozwój w nowych obszarach naukowych i komercjalizacyjnych.

Oferta dla firm

A skoro już o biznesie mowa, Łukasiewicz ma dla przedsiębiorców ofertę jedyną w swoim rodzaju – system „rzucania wyzwań”. Dzięki niemu w nie więcej niż piętnaście dni roboczych wszyscy naukowcy Sieci podejmują wyzwanie biznesowe i są w stanie zaproponować opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego.

Co niezwykle ważne – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Można zdecydować się na kontakt bezpośredni – w ponad pięćdziesięciu lokalizacjach w całej Polsce, czyli w instytutach Sieci i ich oddziałach, ale także, co szczególnie ważne w czasach pandemii, poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie: https://lukasiewicz.gov.pl/biznes.

Niezależnie od tego, gdzie wyzwanie zostanie złożone, wszędzie przedsiębiorca otrzyma produkt lub usługę tak samo wysokiej jakości. Miarą sukcesu tego systemu jest rosnąca liczba firm zainteresowanych współpracą z nauką. W I kwartale tego roku liczba wyzwań rzuconych Łukasiewiczowi przez przedsiębiorstwa była porównywalna z liczbą wyzwań za cały 2020 roku (1 kw. 2021 r. – 132 wyzwania). Z wyzwań Łukasiewicza od początku uruchomienia programu do końca marca 2021 skorzystało 176 firm. W przypadku Łukasiewicz – ICSO ”Blachownia” to także reagowanie na zapytania ofertowe przedsiębiorców, co w ciągu ostatnich dwóch lat skutkowało wieloma zleceniami na opracowanie nowych technologii lub udoskonalenie istniejących.

Walka z pandemią

Ostatnie dwa lata to czas, kiedy cały świat stanął jednak przed zupełnie innym wyzwaniem. Pandemia spowodowana wirusem SARS-COV-2 to przeciwnik, którego pokonać można jedynie połączonymi siłami naukowców, nie tylko tych opracowujących szczepionki czy leki na COVID-19, ale i opracowujących technologie związane z transportem i dystrybucją powyższych, ze stworzeniem nowych, skuteczniejszych sposobów ochrony osobistej i dezynfekcji, by zapobiegać, a nie jedynie leczyć. I tym razem wyzwanie podjęli naukowcy Sieci.

W ramach Tarczy Naukowej Łukasiewicza ruszyli do walki ze skutkami pandemii, produkując urządzenia do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora, podejmując współpracę przy opracowaniu szczepionki i wsparciu prac badawczych nad poszukiwaniem skutecznej terapii COVID-19, budując własną linię produkcyjną maseczek ochronnych, bazującą na autorskiej technologii, dostarczając samodzielnie wytworzone przyłbice ochronne personelowi medycznemu, wykonując badania na obecność koronawirusa w próbkach pobranych od pacjentów, a nawet opracowując prototyp respiratora - urządzenia tak bardzo potrzebnego w czasach pandemicznych.

Łukasiewicz – ICSO ”Blachownia” także ma swój udział w tej walce, bo kiedy brakowało środków do dezynfekcji błyskawicznie przygotował płyn zgodnie z recepturą WHO na potrzeby własne i okolicznych przedsiębiorstw. Złożyliśmy także wniosek na opracowanie bezpiecznych środków aseptycznych zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusów poprzez opakowania.

Nowatorskie projekty

Naturalnie, walka z koronawirusem to niejedyna aktywność naukowa instytutów Sieci. Przez ostatnie miesiące nasz instytut realizował szereg interesujących projektów, z których warto wspomnieć o realizowanym w konsorcjum wraz z Grupą Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol" S.A. – lider konsorcjum, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytutem Ciężkiej Syntezy Organicznej ”Blachownia” oraz Grupą Azoty Polskie Konsorcjum Chemiczne Sp. z o.o. w ramach programu sektorowego INNOCHEM. Projekt dotyczył opracowania zakończono w 2020 roku.

W ramach projektu na opracowanie technologii produkcji poli(siarczku fenylenu), polimeru o unikatowych właściwościach i wysokiej odporności termicznej, uzyskano wszystkie założone cele. Przed nami etap komercjalizacji wyników tego projektu, co także jest wyzwaniem, ponieważ ten specjalisty polimer o coraz większym zastosowaniu m.in. przy wytwarzaniu samochodów elektrycznych, nie jest do tej pory produkowany w Europie. 

Niezwykle ważną częścią działalności instytutów Sieci to komercjalizacja wyników badań. Dorobek Łukasiewicza z ostatnich lat to:

• Roczny przychód z komercjalizacji za 2020 rok - 192 mln zł

• Roczny przychód z komercjalizacji za 2019 rok - 186 mln zł

Liczba podpisanych umów dotyczących komercjalizacji i uzyskanych patentów w latach 2019- 2020:

- podpisane umowy - 11308

- zgłoszenia patentowe - 294

- uzyskane patenty krajowe - 308

- patenty zagraniczne - 36

Na tym tle Łukasiewicz – ICSO ”Blachownia” może się pochwalić ponad dwudziestoma podpisanymi umowami, liczbą 27 zgłoszeń patentowych i  32 uzyskanych patentów krajowych w latach 2019-2020. Posiadane przez Instytut prawa własności przemysłowej są także przedmiotem komercjalizacji, bywa że wielokrotnie.

Nowe perspektywy

Funkcjonowanie pod szyldem jednej, prężnej organizacji to jednak nie tylko znacznie poszerzone możliwości badawcze – to także zupełnie nowe perspektywy gospodarowania. Jednym ze sposobów na wspólne działania oszczędnościowe okazało się powołanie wspólnego Centrum Zakupowego. Dzięki jego działaniom w 2020 roku uruchomiono w Łukasiewiczu grupowe przetargi unijne.

Pierwszym wspólnym zakupem był zakup energii elektrycznej, w którym wzięło w nim udział 12 Instytutów Łukasiewicza. Pilotażowy proces przetargowy przeprowadził Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania we współpracy z doradcą zewnętrznym. Uzyskane we wspólnym postępowaniu ceny za MWh okazały się dużo niższe niż te dotychczasowe. W roku 2021 planujemy przeprowadzenie co najmniej sześć wspólnych postępowań m.in. w obszarze ochrony i monitoringu, wynajmu i leasingu samochodów, zakupu ubezpieczenia majątkowego i OC.

Wspólnie dokonywane zakupy to zwykle korzystniejsze warunki umów, eliminacja ryzyka „małych dostawców”, oszczędność czasu i wykorzystanie najlepszych praktyk i doświadczenia innych instytutów Sieci, ale i wzmacnianie współpracy między nimi, jak również kształtowanie i umacnianie wizerunku Łukasiewicza jako całości, powolne ale stałe zakotwiczanie go w świadomości społecznej jako znaczącego, stabilnego kontrahenta.

Minione dwa lata były doświadczeniem odmiennym niż pozostałe 67 lat istnienia Łukasiewicz – ICSO ”Blachownia”. Po raz pierwszy staliśmy się częścią tak dużej organizacji, po raz pierwszy też otwarło się przed nami wiele możliwości, z których często nie zadawaliśmy sobie nawet sprawy. Przykładem może być komercjalizacja pośrednia polegająca na utworzeniu start-up’u.

Proces kształtowania Sieci Badawczej Łukasiewicz nie uległ jeszcze zakończeniu. Każdego dnia pojawiają się nowe aspekty jej istnienia, zrzeszone w niej instytuty uczą się czegoś nowego od siebie nawzajem. I to właśnie ta bezustanna dynamika daje nam siłę do dalszego doskonalenia się, do dalszego wzrostu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ja 18.06.2021 15:04
Autorze tekstu, w przyszłości poszukaj proszę aktualnego zdjęcia Instytutu, bowiem to jest nieco starawe (Instytut kilka lat temu przeszedł gruntowny remont).

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Klient teżTreść komentarza: Po sklepach chodzą z kurtką, płaszczem przewieszonym przez rękę. Dziewczyny z makijażem to nie zwykły szary człowiek, którego trzeba poniżać. W R. pewna grupa używa np.dezodorantów, kremów, a pan zerka na emerytki, często podejrzaneData dodania komentarza: 21.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: Basia 84Treść komentarza: Lidl to porażka. Ostatnio często się reklamują w złym świetle - bardzo negatywnie to klienci odbiorą. W Biedrze jak zapomniałam, to Pani ekspedientka mnie poprosiła o płatność. Chciała zapłacić, ale wróciłam oddać wózek, więc mnie zaczepiła o płatność. Można po ludzku, albo po chamsku. Lidl zachował się jak cham. Na miejscu tego klienta, ostatni raz by mnie widzieli w tym sklepie.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:29Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: To nie miałcz tylko leć oddać kaskę do caritasu oraz ojcu Tadeo z Torunia... mocherze.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 21:39Źródło komentarza: I Ty możesz wspomóc kłodnickie hospicjum św. Anny. Weź udział w wyjątkowym koncercieAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Co za wstyd ! Brak zdrowego rozsądku tym pseudo ochroniarzom. A za tą interwencję zgodnie z przepisami (Kodeks Wykroczeń, osoby, które w sposób nieodpowiedzialny i nieuzasadniony wzywają Policję popełniają wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.) policja powinna ukarać tych którzy ją wezwali ! Wstyd !Data dodania komentarza: 21.11.2024, 21:36Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: DianaTreść komentarza: Brakuje tylko schodów i piór ...Data dodania komentarza: 21.11.2024, 21:25Źródło komentarza: Dzień Pracownika Socjalnego – święto ludzi wielkiego sercaAutor komentarza: BożenaTreść komentarza: Jedna z pań chyba zapomniała gdzie pracuje, taka mini nie wypada...Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:33Źródło komentarza: „Jesienne Spotkanie Literackie” - poezja, literatura i sztuka w klimatycznej odsłonie. ZDJĘCIA
Reklama
opady śniegu

Temperatura: 1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna