Reklama
środa, 22 stycznia 2025 23:22
Reklama
Reklama
Reklama

Rzuć wyzwanie instytutowi. W nie więcej niż 15 dni roboczych podejmą je wszyscy naukowcy sieci

Pierwszego kwietnia minęły dwa lata od dnia, kiedy Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” stał się częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz – trzeciej co do wielkości sieci badawczej w Europie, którą tworzą obecnie polskie instytuty badawcze, zatrudniające łącznie cztery i pół tysiąca naukowców i inżynierów, pracujących w 440 laboratoriach B+R i oferujących ponad 11000 różnego rodzaju produktów i usług. Trzeba przyznać, że liczby te robią wrażenie.
Rzuć wyzwanie instytutowi. W nie więcej niż 15 dni roboczych podejmą je wszyscy naukowcy sieci

Autor: ISCO

Popularne powiedzenie mówi „Duży może więcej”. Możliwości Instytutu – zarówno badawczo-naukowe, jak i te związane ze świadczeniem usług, po wstąpieniu w szeregi Sieci znacząco wzrosły. Podobnie jak inne instytuty Sieci, zyskaliśmy znacznie większy zasięg rynkowy i o wiele większe możliwości pozyskiwania środków na finansowanie naszej działalności. Dostęp do unikalnej często aparatury, znajdującej się w laboratoriach i pracowniach innych członków Sieci umożliwił nam stworzenie nowych ofert dla biznesu – takich, które są w stanie objąć swoim zakresem cały ciąg technologiczny. Nasi pracownicy z kolei zyskali szansę na rozwój w nowych obszarach naukowych i komercjalizacyjnych.

Oferta dla firm

A skoro już o biznesie mowa, Łukasiewicz ma dla przedsiębiorców ofertę jedyną w swoim rodzaju – system „rzucania wyzwań”. Dzięki niemu w nie więcej niż piętnaście dni roboczych wszyscy naukowcy Sieci podejmują wyzwanie biznesowe i są w stanie zaproponować opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego.

Co niezwykle ważne – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Można zdecydować się na kontakt bezpośredni – w ponad pięćdziesięciu lokalizacjach w całej Polsce, czyli w instytutach Sieci i ich oddziałach, ale także, co szczególnie ważne w czasach pandemii, poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie: https://lukasiewicz.gov.pl/biznes.

Niezależnie od tego, gdzie wyzwanie zostanie złożone, wszędzie przedsiębiorca otrzyma produkt lub usługę tak samo wysokiej jakości. Miarą sukcesu tego systemu jest rosnąca liczba firm zainteresowanych współpracą z nauką. W I kwartale tego roku liczba wyzwań rzuconych Łukasiewiczowi przez przedsiębiorstwa była porównywalna z liczbą wyzwań za cały 2020 roku (1 kw. 2021 r. – 132 wyzwania). Z wyzwań Łukasiewicza od początku uruchomienia programu do końca marca 2021 skorzystało 176 firm. W przypadku Łukasiewicz – ICSO ”Blachownia” to także reagowanie na zapytania ofertowe przedsiębiorców, co w ciągu ostatnich dwóch lat skutkowało wieloma zleceniami na opracowanie nowych technologii lub udoskonalenie istniejących.

Walka z pandemią

Ostatnie dwa lata to czas, kiedy cały świat stanął jednak przed zupełnie innym wyzwaniem. Pandemia spowodowana wirusem SARS-COV-2 to przeciwnik, którego pokonać można jedynie połączonymi siłami naukowców, nie tylko tych opracowujących szczepionki czy leki na COVID-19, ale i opracowujących technologie związane z transportem i dystrybucją powyższych, ze stworzeniem nowych, skuteczniejszych sposobów ochrony osobistej i dezynfekcji, by zapobiegać, a nie jedynie leczyć. I tym razem wyzwanie podjęli naukowcy Sieci.

W ramach Tarczy Naukowej Łukasiewicza ruszyli do walki ze skutkami pandemii, produkując urządzenia do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora, podejmując współpracę przy opracowaniu szczepionki i wsparciu prac badawczych nad poszukiwaniem skutecznej terapii COVID-19, budując własną linię produkcyjną maseczek ochronnych, bazującą na autorskiej technologii, dostarczając samodzielnie wytworzone przyłbice ochronne personelowi medycznemu, wykonując badania na obecność koronawirusa w próbkach pobranych od pacjentów, a nawet opracowując prototyp respiratora - urządzenia tak bardzo potrzebnego w czasach pandemicznych.

Łukasiewicz – ICSO ”Blachownia” także ma swój udział w tej walce, bo kiedy brakowało środków do dezynfekcji błyskawicznie przygotował płyn zgodnie z recepturą WHO na potrzeby własne i okolicznych przedsiębiorstw. Złożyliśmy także wniosek na opracowanie bezpiecznych środków aseptycznych zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusów poprzez opakowania.

Nowatorskie projekty

Naturalnie, walka z koronawirusem to niejedyna aktywność naukowa instytutów Sieci. Przez ostatnie miesiące nasz instytut realizował szereg interesujących projektów, z których warto wspomnieć o realizowanym w konsorcjum wraz z Grupą Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol" S.A. – lider konsorcjum, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytutem Ciężkiej Syntezy Organicznej ”Blachownia” oraz Grupą Azoty Polskie Konsorcjum Chemiczne Sp. z o.o. w ramach programu sektorowego INNOCHEM. Projekt dotyczył opracowania zakończono w 2020 roku.

W ramach projektu na opracowanie technologii produkcji poli(siarczku fenylenu), polimeru o unikatowych właściwościach i wysokiej odporności termicznej, uzyskano wszystkie założone cele. Przed nami etap komercjalizacji wyników tego projektu, co także jest wyzwaniem, ponieważ ten specjalisty polimer o coraz większym zastosowaniu m.in. przy wytwarzaniu samochodów elektrycznych, nie jest do tej pory produkowany w Europie. 

Niezwykle ważną częścią działalności instytutów Sieci to komercjalizacja wyników badań. Dorobek Łukasiewicza z ostatnich lat to:

• Roczny przychód z komercjalizacji za 2020 rok - 192 mln zł

• Roczny przychód z komercjalizacji za 2019 rok - 186 mln zł

Liczba podpisanych umów dotyczących komercjalizacji i uzyskanych patentów w latach 2019- 2020:

- podpisane umowy - 11308

- zgłoszenia patentowe - 294

- uzyskane patenty krajowe - 308

- patenty zagraniczne - 36

Na tym tle Łukasiewicz – ICSO ”Blachownia” może się pochwalić ponad dwudziestoma podpisanymi umowami, liczbą 27 zgłoszeń patentowych i  32 uzyskanych patentów krajowych w latach 2019-2020. Posiadane przez Instytut prawa własności przemysłowej są także przedmiotem komercjalizacji, bywa że wielokrotnie.

Nowe perspektywy

Funkcjonowanie pod szyldem jednej, prężnej organizacji to jednak nie tylko znacznie poszerzone możliwości badawcze – to także zupełnie nowe perspektywy gospodarowania. Jednym ze sposobów na wspólne działania oszczędnościowe okazało się powołanie wspólnego Centrum Zakupowego. Dzięki jego działaniom w 2020 roku uruchomiono w Łukasiewiczu grupowe przetargi unijne.

Pierwszym wspólnym zakupem był zakup energii elektrycznej, w którym wzięło w nim udział 12 Instytutów Łukasiewicza. Pilotażowy proces przetargowy przeprowadził Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania we współpracy z doradcą zewnętrznym. Uzyskane we wspólnym postępowaniu ceny za MWh okazały się dużo niższe niż te dotychczasowe. W roku 2021 planujemy przeprowadzenie co najmniej sześć wspólnych postępowań m.in. w obszarze ochrony i monitoringu, wynajmu i leasingu samochodów, zakupu ubezpieczenia majątkowego i OC.

Wspólnie dokonywane zakupy to zwykle korzystniejsze warunki umów, eliminacja ryzyka „małych dostawców”, oszczędność czasu i wykorzystanie najlepszych praktyk i doświadczenia innych instytutów Sieci, ale i wzmacnianie współpracy między nimi, jak również kształtowanie i umacnianie wizerunku Łukasiewicza jako całości, powolne ale stałe zakotwiczanie go w świadomości społecznej jako znaczącego, stabilnego kontrahenta.

Minione dwa lata były doświadczeniem odmiennym niż pozostałe 67 lat istnienia Łukasiewicz – ICSO ”Blachownia”. Po raz pierwszy staliśmy się częścią tak dużej organizacji, po raz pierwszy też otwarło się przed nami wiele możliwości, z których często nie zadawaliśmy sobie nawet sprawy. Przykładem może być komercjalizacja pośrednia polegająca na utworzeniu start-up’u.

Proces kształtowania Sieci Badawczej Łukasiewicz nie uległ jeszcze zakończeniu. Każdego dnia pojawiają się nowe aspekty jej istnienia, zrzeszone w niej instytuty uczą się czegoś nowego od siebie nawzajem. I to właśnie ta bezustanna dynamika daje nam siłę do dalszego doskonalenia się, do dalszego wzrostu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ja 18.06.2021 15:04
Autorze tekstu, w przyszłości poszukaj proszę aktualnego zdjęcia Instytutu, bowiem to jest nieco starawe (Instytut kilka lat temu przeszedł gruntowny remont).

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AlinaTreść komentarza: Ależ ja podziwiam Pana Owsiaka za perfekcyjnie zorganizowany biznes. Jestem pewna, że nie można Mu zarzucić żadnych przestępstw przeciwko prawu. Moje uwagi dotyczą raczej odsłonięcia mechanizmów jak to wszystko się kręci. Np genialne oklejanie serduszkami darczyńców i niech się wstydzą wszyscy, którzy serducha przyklejonego nie mają. Np udostępnianie darmowo w mediach lokalnych i ogólnokrajowych czasu antenowego. Wspomaganie przez gminy bezpłatnie obsługi imprezy przez pracowników w czasie ich godzin pracy. itp, itd. Żadna inna organizacja czy fundacja nie ma takiego bezpłatnego wspomagania.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 21:04Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcje A Autor komentarza: AnetaTreść komentarza: Mogę powiedzieć, że doktor Wątuła Tomasz, były prezydent miasta, który nadal jest lekarzem, niczego nie zatrzymuje! Nadal robi nielegalne rzeczy, najwyraźniej uważa, że ​​nikt mu nie może powiedzieć, że może robić, co chce i gdzie chce! Najwyraźniej nie boi się też więzienia ani procesu. Teraz pracuje w szpitalu w mieście Rawicz , I wyobraźcie sobie, że kieruje także oddziałem terapeutycznym, pracuje jako lekarz na oddziale geriatrycznym, a także na oddziale ZOL. Wyobraź sobie, że pracujesz 3 dni w tygodniu na trzech stanowiskach! Wykonanie tego efektywnie jest fizycznie niemożliwe! !! Moja babcia była na oddziale geriatrycznym, gdzie oficjalnie leczył ją doktor Wątuła ,ale w rzeczywistości okazało się, że po prostu zmusza lekarza z Białorusi, który nawet nie ma prawa wykonywania zawodu lekarza , być lekarzem, aby leczył za niego ludzi! Ten lekarz sam leczy ludzi, umawia się na wizyty, bada ludzi, robi wypisy pod nazwiskiem doktora Wąntuła, kiedy nawet nie jest w pracy. I doktor Wątuła, najwyraźniej otrzymuje za to pieniądze, wszystko mu się podoba, bo praca jest wykonywana, ale on nie pracuje! Tak więc doktor Wątuła znalazł pracę, zmusza innych do pracy dla niego, a sam otrzymuje przywileje! Myślę, że na oddziale terapeutycznym jest podobnie! Byłam zszokowana, gdy dowiedziałam się o tym wszystkim, a potem przeczytałam o nim w Internecie! Jak kierownictwo szpitala mogło w ogóle wyznaczyć taką osobę na stanowisko kierownicze!? Co oni myśleli? Osoba ta w dalszym ciągu dopuszcza się czynów niezgodnych z prawem, ukrywając się za maską życzliwej i współczującej osoby! Przyzwyczaiłam się do sprawdzania osób, którym powierzam swoje zdrowie i zdrowie mojej rodziny! I bardzo się zdenerwowałam, gdy dowiedziałam się, jak działa doktor Wątuła i jak od niego zależy zdrowie i życie chorych ludzi !Data dodania komentarza: 22.01.2025, 21:01Źródło komentarza: Tomasz Wantuła, były prezydent miasta, oraz jego zastępca zostali uznani za winnych złamania prawaAutor komentarza: AnetaTreść komentarza: Mogę powiedzieć, że doktor Wątuła Tomasz, były prezydent miasta, który nadal jest lekarzem, niczego nie zatrzymuje! Nadal robi nielegalne rzeczy, najwyraźniej uważa, że ​​nikt mu nie może powiedzieć, że może robić, co chce i gdzie chce! Najwyraźniej nie boi się też więzienia ani procesu. Teraz pracuje w szpitalu w mieście Rawicz , I wyobraźcie sobie, że kieruje także oddziałem terapeutycznym, pracuje jako lekarz na oddziale geriatrycznym, a także na oddziale ZOL. Wyobraź sobie, że pracujesz 3 dni w tygodniu na trzech stanowiskach! Wykonanie tego efektywnie jest fizycznie niemożliwe! !! Moja babcia była na oddziale geriatrycznym, gdzie oficjalnie leczył ją doktor Wątuła ,ale w rzeczywistości okazało się, że po prostu zmusza lekarza z Białorusi, który nawet nie ma prawa wykonywania zawodu lekarza , być lekarzem, aby leczył za niego ludzi! Ten lekarz sam leczy ludzi, umawia się na wizyty, bada ludzi, robi wypisy pod nazwiskiem doktora Wąntuła, kiedy nawet nie jest w pracy. I doktor Wątuła, najwyraźniej otrzymuje za to pieniądze, wszystko mu się podoba, bo praca jest wykonywana, ale on nie pracuje! Tak więc doktor Wątuła znalazł pracę, zmusza innych do pracy dla niego, a sam otrzymuje przywileje! Myślę, że na oddziale terapeutycznym jest podobnie! Byłam zszokowana, gdy dowiedziałam się o tym wszystkim, a potem przeczytałam o nim w Internecie! Jak kierownictwo szpitala mogło w ogóle wyznaczyć taką osobę na stanowisko kierownicze!? Co oni myśleli? Osoba ta w dalszym ciągu dopuszcza się czynów niezgodnych z prawem, ukrywając się za maską życzliwej i współczującej osoby! Przyzwyczaiłam się do sprawdzania osób, którym powierzam swoje zdrowie i zdrowie mojej rodziny! I bardzo się zdenerwowałam, gdy dowiedziałam się, jak działa doktor Wątuła i jak od niego zależy zdrowie i życie chorych ludzi !Data dodania komentarza: 22.01.2025, 20:57Źródło komentarza: Tomasz Wantuła, były prezydent miasta, oraz jego zastępca zostali uznani za winnych złamania prawaAutor komentarza: hihiTreść komentarza: ale ta Pani ma ładne oczyData dodania komentarza: 22.01.2025, 18:45Źródło komentarza: Kibice ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wspierają nasze schronisko dla zwierzątAutor komentarza: lolTreść komentarza: ale jaja mam autyzm!!!Data dodania komentarza: 22.01.2025, 18:45Źródło komentarza: Salwy śmiechu w Kameleonie. Królował stand-up. ZDJĘCIAAutor komentarza: XxxTreść komentarza: Pablito mentalnie to chyba w głębokim prl-u siedzisz. Państwo nie jest od kupowania sprzętu do szpitali, tylko od płacenia za świadczenia zdrowotne.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 18:16Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcje
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna