Formę samospisu przez internet jako główny sposób na udzielenie przez obywateli informacji przyjęto z powodu sytuacji epidemicznej. Osoby, które z uwagi na wiek bądź stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie wypełnić ankiety online, mogą liczyć na pomoc rachmistrzów spisowych, którym udzielą wywiadu telefonicznego lub wywiadu bezpośredniego.
Osoby, które nie mogą dopełnić obowiązku - na przykład ze względu na stan zdrowia bądź uzasadniony interes - muszą zgłosić ten fakt służbom statystyki publicznej, dzwoniąc pod numer infolinii spisowej - 22 279 99 99.
Spis powszechny, którego zakończenie pierwotnie wyznaczono na 30 czerwca, najprawdopodobniej zostanie przedłużony do końca września. To pokłosie nowelizacji ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. - prace nad nią zakończył Sejm.
Zgodnie z ustawą z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 443 ze zm.) "kto odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym, podlega grzywnie". Kara finansowa może sięgnąć 5 tys. zł. Grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat dwóch grozi tym, którzy podadzą nieprawdziwe informacje.
Napisz komentarz
Komentarze