Zgodnie z nowelizacją ustawy ws. Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 o trzy miesiące może zostać wydłużony czas trwania spisu powszechnego. Jeśli nowelizację ustawy podpisze prezydent, nie do 30 czerwca, a do 30 września 2021 r. będziemy mieli obowiązek wziąć udział w spisie. "Zmiany mają umożliwić efektywne przeprowadzenie spisu w warunkach zagrożenia epidemicznego COVID-19" - czytamy na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Opolu.
Ponownie będzie można w spisie zaakcentować swoją przynależność narodową lub etniczną oraz język, którym posługujemy się w kontaktach codziennych - w tym narodowość i język śląski. Ale to tylko ułamek wiadomości, jakie udostępnimy Głównemu Urzędowi Statystycznemu, urzędowi centralnemu administracji rządowej. "Czy do ogrzewania mieszkania wykorzystują Państwo odnawialne źródła energii?", "Czy pozostaje Pan(i) w związku niesformalizowanym z inną osobą?", "Czy ma Pan(i) ograniczoną zdolność wykonywania codziennych czynności spowodowaną problemami zdrowotnymi trwającymi 6 miesięcy lub dłużej?" - to tylko kilka z pytań, na jakie będziemy odpowiadać w spisie. Możliwość zapoznania się ze wszystkimi pytaniami, daje GUS. Wystarczy wejść na dedykowaną badaniu statystycznemu stronę - TUTAJ.
Udział w spisie jest obowiązkowy. "Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej" - czytamy na stronie internetowej GUS. Podstawową formą spisu będzie samospis przez internet. Spis telefoniczny lub bezpośredni, przy udziale rachmistrza spisowego to inne sposoby udziału w spisie.
Napisz komentarz
Komentarze