- Teleporada nie będzie już standardem dla dzieci do 6 roku życia, pacjentów z chorobami przewlekłymi w przypadku pogorszenia lub zmiany objawów, podejrzenia choroby nowotworowej i tych, którzy po prostu chcą być zbadani osobiście - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
Nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia z 5 marca 2021 r. w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej opublikowano w poniedziałek (8 marca) wieczorem w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie 15 marca. Całość rozporządzenia MZ znajdziesz TUTAJ
Nadużywanie teleporad
O swoich planach minister zdrowia wspominał już w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej.
- Zdecydowałem się ograniczyć możliwość teleporad. Mamy bardzo dużo sygnałów o ich nadużywaniu, to niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zgodnie z jego słowami, teleporady miałyby zostać prawem pacjenta, ale jeśli z tego prawa nie będzie on chciał skorzystać, lekarz będzie miał obowiązek przyjąć go podczas tradycyjnej wizyty. Dodał, że nowe regulacje podwyższą dolną granicę wieku, kiedy teleporada nie będzie standardem do szóstego roku życia oraz w przypadku wizyt pierwszorazowych.
Szereg wyjątków
W rozporządzeniu, które opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw z 8 marca 2021 r. pod poz. 427, przewidziano, że wyłącznie w bezpośrednim kontakcie z pacjentem mają być realizowane świadczenia:
– w przypadku gdy pacjent albo jego opiekun ustawowy nie wyraził zgody na realizację świadczenia w formie teleporady,
– podczas pierwszej wizyty realizowanej przez lekarza, pielęgniarkę lub położną POZ, wskazanych w deklaracji wyboru, o której mowa w art. 10 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej,
– w związku z chorobą przewlekłą, w przebiegu której doszło do pogorszenia lub zmiany objawów,
– w związku z podejrzeniem choroby nowotworowej,
– dzieciom do 6. roku życia poza poradami kontrolnymi w trakcie leczenia, ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, których udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego.
Napisz komentarz
Komentarze