Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry, który w tym roku obchodzony jest od 7 do 13 marca, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu przystąpił do ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku jaskry. Wszyscy, którzy zarejestrują się pod numerem telefonu: 77 406 24 95 (w godz. 8.00-14.00) do 5 marca, będą mogli bez skierowania i ponoszenia żadnych kosztów wykonać specjalistyczne badania diagnostyczne w kierunku jaskry (od 7 do 13 marca) w kozielskim szpitalu. A w przypadku pozytywnego wyniku zostaną objęci fachową opieką.
Akcja skierowana jest do pacjentów, którzy nie odwiedzili okulisty co najmniej przez ostatni rok i nie są chorzy na jaskrę. Badania profilaktyczne w kierunku jaskry obejmują m.in.: badania dna oka, grubości rogówki i ciśnienia wewnątrzgałkowego. Będą odbywały się w godzinach popołudniowych, oraz w sobotę i niedziele, co stanowi dogodny dostęp nawet dla osób czynnych zawodowo. Z uwagi na duże zainteresowanie akcją ZOZ prosi o jak najwcześniejszą rezerwację wizyt.
- Jaskra jest chorobą podstępną, która nie boli i stąd jest bardzo późno wykrywana. Jaskra wcześnie wykryta nie prowadzi do żadnych problemów w funkcjonowaniu - mówi lek. med. Anna Banaś-Cebula, kierownik oddziału okulistycznego SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu. - Jaskra dotyczy nie tylko osób starszych. Dla osób powyżej 40. roku życia, zwłaszcza będących w grupie ryzyka, bardzo ważne jest profilaktyczne, systematyczne badanie się u lekarza okulisty.
Dotyczy to szczególnie osób, które mają choroby współtowarzyszące, takie jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, zaburzenia krążenia obwodowego czyli tzw. zimne ręce i stopy, mieli jakiś uraz oka w dzieciństwie, lub biorą leki takie jak sterydy.
- Leczenie jest bardzo bardzo proste, tanie i pozostaje bez wpływu na nasze życie zawodowe lub hobby. Polega na stosowaniu kropli i zajmuje kilkanaście sekund. Tylko nieliczne przypadki wymagają zastosowania leczenia laserowego, ale i te zabiegi trwają od kilku do kilkunastu minut – dodaje lek. med. Anna Banaś-Cebula.
Światowy Tydzień Jaskry to międzynarodowa inicjatywa lekarzy okulistów, która ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie wykrywalności choroby we wczesnych stadiach zaawansowania. Inicjatorami akcji są: Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) wraz z Sekcją Jaskry PTO, przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych.
Jaskra, jest drugą po zaćmie, najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dużo groźniejszą, ponieważ powoduje nieodwracalne ubytki w polu widzenia. W przypadku tego schorzenia kluczowa jest wczesna diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zatrzyma postęp choroby i pozwoli pacjentom cieszyć się dobrym widzeniem.
W naszym kraju, z racji starzejącego się społeczeństwa, problem jaskry może dotyczyć nawet miliona osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna oraz bezobjawowy przebieg choroby. W 90 proc. przypadków jaskra przebiega bez widocznych dolegliwości, dlatego kluczowe stają się regularne badania wzroku.
Napisz komentarz
Komentarze