Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jest ona związana z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Ma on służyć przypominaniu o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.
Obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.
Bezpłatnych porad będą udzielać także policjanci z Komendy Powiatowej Policji i Komisariatu Policji w Kędzierzynie-Koźlu.
Funkcjonariusze wydziałów kryminalnych udzielają porad w KPP w Kędzierzynie-Koźlu w dniach 23-24 lutego w godz. 15:00-17:00 oraz 28 lutego w godz. 10:00-12:00. Natomiast w Komisariacie Policji w Kędzierzynie-Koźlu porady będą udzielane w dniach 22, 25, 26 lutego w godz. 15:00-17:00 oraz 27 lutego w godz. 10:00-12:00.
Lista punktów lokalnych i ośrodków udzielających pomocy pokrzywdzonym
Napisz komentarz
Komentarze