Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 06:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Decyzję o ewentualnym powrocie do szkół klas IV-VIII premier podejmie w najbliższych dniach

Powrót do szkół klas IV-VIII w lutym nie jest pewny, choć według rządzących powrót do nauki stacjonarnej w klasach I-III nie wpłynął znacząco na sytuację epidemiczną w Polsce. Minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował, że w skali kraju 99,2 proc. przedszkoli i 98,8 proc. szkół podstawowych pracuje normalnie - w trybie stacjonarnym.
  • Źródło: MEiN

Po dwóch tygodniach stacjonarnego funkcjonowania szkół dla uczniów klas I-III około 99 proc. szkół i przedszkoli pracuje normalnie, przy blisko stuprocentowej frekwencję na zajęciach. Wymogi sanitarne wdrożone w szkołach i placówkach przynoszą oczekiwane rezultaty.

Po feriach, od 18 stycznia br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych, a także szkół specjalnych wrócili do nauki stacjonarnej w ścisłym reżimie sanitarnym. MEiN codziennie monitoruje sytuację.

- Na bieżąco monitorujemy sytuację w szkołach podstawowych i przedszkolach, tam, gdzie odbywa się nauczanie stacjonarne. W zasadzie ta sytuacja nie zmienia się od ośmiu dni, czyli od poprzedniego poniedziałku, 18 stycznia - powiedział minister.

Z informacji od kuratorów oświaty wynika, że 27 stycznia br. w trybie stacjonarnym pracuje 99,8 proc. szkół (14 274), 21 − w trybie zdalnym, 148 w trybie mieszanym.

Ponadto w trybie stacjonarnym pracuje 99,2 proc. przedszkoli (15 170), 37 w trybie zdalnym, a 93 – w systemie mieszanym. Szkoły i placówki pracują z uwzględnieniem reżimu sanitarnego określonego w wytycznych MEiN, MZ i GIS dla tych klas.

Przygotowanie do egzaminów

Podczas swojego wystąpienia Minister Edukacji i Nauki przypomniał, że dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach z przedmiotów egzaminacyjnych.

Minister Przemysław Czarnek podkreślił, że w marcu, na około 2 miesiące przed majowymi egzaminami, Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni szkołom próbne arkusze. Obecnie w ramach konsultacji z uczniami nauczyciele mogą przeprowadzać sprawdziany. w możliwie jak najmniejszych grupach, zachowując zasady sanitarne.

Dyrektor szkoły, centrum lub placówki może udostępnić pomieszczenia w szkole, centrum lub placówce do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach ministra edukacji.

Zajęcia praktyczne

Szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, centra kształcenia zawodowego, placówki kształcenia ustawicznego realizujące praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego mogą prowadzić zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu, w określonych warunkach organizacyjnych (w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze do 10 godzin w tygodniu, z zachowaniem reżimu sanitarnego). Uczniowie branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, nadal realizują zajęcia praktyczne u pracodawców, o ile u tych pracodawców nie występują istotne zagrożenia.

W oddziałach i szkołach sportowych oraz mistrzostwa sportowego (w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych) możliwe jest prowadzenie szkolenia sportowego w formie stacjonarnej.

Trwają konsultacje

Minister Przemysław Czarnek zapowiedział, że trwają prace nad przygotowaniem do powrotu do nauki stacjonarnej kolejnych uczniów.

- Przygotowujemy i konsultujemy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym wytyczne dla klas IV-VIII. Jesteśmy gotowi na różne warianty funkcjonowania szkół i placówek. Decyzje o ewentualnym powrocie do szkół podejmie pan premier w najbliższych dniach. Wszystko zależy od rozwoju pandemii, nie tylko w naszym kraju. Najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków – podkreślił minister.

Dodatkowe zmiany

Minister Edukacji i Nauki zapowiedział również zmianę przepisu, na podstawie którego dyrektor szkoły podstawowej, na prośbę rodziców, jest obecnie zobowiązany do zorganizowania zajęć zdalnych w szkole uczniom, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub z powodu innych ważnych przyczyn nie mogą uczyć się w domu.

- To nasza odpowiedź na incydentalne nieprawidłowe sytuacje, nadużywania stosowania tego przepisu - podkreślił minister Przemysław Czarnek. - Zmieniony przepis będzie zobowiązywał dyrektora szkoły do organizowania nauki zdalnej w szkole dla uczniów, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą uczyć się w domu, natomiast dla pozostałych uczniów, dyrektor będzie mógł umożliwić tym uczniom realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły (nie będzie miał jednak takiego obowiązku). Dyrektor musi brać pod uwagę bezpieczeństwo uczniów i mając na uwadze przede wszystkim to, że nadal obowiązuje nauczanie zdalne w szkołach - powiedział minister.

Z danych przekazach przez kuratorów oświaty wynika, że udział uczniów klas 1-3 szkół podstawowych w listopadzie 2020 r. w zorganizowanych zajęciach na terenie szkoły wyniósł jedynie 3,38 proc. W styczniu 2021 r. w zakresie klas 4-8 szkół podstawowych było to 0,97 proc. W tym samym okresie (styczeń) udział uczniów w szkołach ponadpodstawowych wyniósł 0,90 proc.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna