Lecznica w Koźlu stała się od dziś szpitalem hybrydowym. Oznacza to, że nadal będzie przyjmować pacjentów z COVID-19 i dla nich przeznaczonych jest 130 łóżek. Natomiast dla pacjentów niezakażonych przeznaczono 207 miejsc.
- Dzięki decyzji numer trzy pana wojewody, jesteśmy w stanie odmrozić część łóżek szpitalnych. Przypominam, iż Szpitalny Oddział Ratunkowy, oddział położniczo-ginekologiczny, oddział ortopedyczny, oddział laryngologiczny, oddział okulistyczny neonatologiczny, oddział dziecięcy, oddział chirurgiczny, oddział urologiczny, to oddziały, które od dzisiaj rozpoczynają funkcjonowanie dla pacjentów niecovidowych - powiedział Jarosław Kończyło, dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.
Jak zaznaczył dr Jacek Mazur, dyrektor ds. medycznych w SP ZOZ, działalność szpitala hybrydowego nie będzie się dużo różnić od tej, która miała miejsce w okresie od czerwca do końca października.
- Niektóre oddziały zostały podzielone na dwie części, które będą również oddziałami hybrydowymi. Ta zmiana dotyczy oddziału dziecięcego, ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego. Części covidowe są całkowicie oddzielone od części niecovidowej. Pacjenci nie będą się stykać. Dojście do tych oddziałów jest odrębne. I to jest jedyna różnica pomiędzy nową a poprzednią hybrydą - mówił dr Jacek Mazur.
Pacjenci do przyjęć planowych oraz pilnych będą trafiać na izbę przyjęć, która mieści się przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i dopiero z tej izby trafią do poszczególnych oddziałów. Wrócą też porody rodzinne, które będą się odbywały bez żadnych ograniczeń.
- Osoby towarzyszące będą mogły przebywać ze swoimi rodzącymi partnerkami. Podobnie na oddziale pediatrycznym zarówno w części covidowej, jak i niecovidoej, jeżeli będą to małe dzieci, to rodzic lub rodzice będą mieć możliwość przebywania z nim na tym oddziale - dodał Jacek Mazur.
Każdy pacjent trafiający do szpitala - bez względu na to, czy w trybie pilnym, czy planowanym - będzie badany testem antygenowym na obecność wirusa SARS-CoV-2 i dopiero po ujemnym wyniku zostanie przyjęty do szpitala. Są to szybkie testy - już po 15 minutach otrzymuje się wynik.
- Szpitalny Oddział Ratunkowy i izba przyjęć składają się w tej chwili z trzech elementów. Izba przyjęć, przez którą przyjmowani są do szpitala pacjenci planowi. Następnie SOR, który będzie zaopatrywał stany zagrożenia życia i zdrowia. Szpitalny Oddział Ratunkowy będzie działał tak, jak przed rozpoczęciem pandemii. Trzecim elementem jest covidowa izba przyjęć, przez którą pacjenci zakażeni będą bezpośrednio kierowani na oddział zakaźny - powiedział dr Janusz Ciszewski, kierownik SOR i Izby Przyjęć.
Napisz komentarz
Komentarze