Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 21:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na ratunek ginącej przyrodzie

Ten niepozorny, 26-hektarowy teren od zachodu graniczy z osiedlami Południe i Stare Miasto, od wschodu z Odrą, a od południa z bardzo ruchliwą obwodnicą Kędzierzyna-Koźla. Choć nie leży na uboczu i z dala od cywilizacji, to upodobały go sobie najrozmaitsze gatunki roślin i zwierząt w tym również te chronione, którym grozi wymarcie. Miasto postanowiło otoczyć to miejsce właściwą ochroną.
Na ratunek ginącej przyrodzie

Autor: Na zdjęciu położenie użytku ekologicznego „Stara Odra” zostało wskazane czerwoną strzałką

W stosownej uchwale przyjętej przez radę miasta, prezydent Kędzierzyna-Koźla wniósł o objęcie ochroną prawną w formie użytku ekologicznego terenu starorzecza Odry oraz gruntów je okalających zlokalizowanych na terenie Koźla.

Zgodnie z intencją samorządu, szczególnym celem ochrony użytku ekologicznego, o którym mowa, jest zachowanie wartości przyrodniczych, różnorodności gatunkowej i siedliskowej obszaru w rejonie ul. Stara Odra.

W stosunku do użytku ekologicznego ustalono szereg wytycznych dotyczących chociażby właściwego koszenia występującej tam roślinności, czy też monitoringu populacji krytycznie zagrożonego kosaćca syberyjskiego, którego stanowisko zostało tam zlokalizowane.

Wśród zadań ochronnych należy wskazać zwalczanie obcych gatunków inwazyjnych - niecierpka gruczołowatego oraz rdestowca ostrokończystego.

Do najbardziej bogatych gatunkowo zbiorowisk na inwentaryzowanym obszarze należą łąki. Warunkiem niezbędnym do zachowania siedliska jest użytkowanie. Jedno- lub dwukrotne koszenie w ciągu sezonu wegetacyjnego sprzyja zwiększeniu lokalnej różnorodności gatunkowej.

Inwentaryzację przyrodniczą projektowanego użytku ekologicznego „Stara Odra”, którego obszar obejmuje ok. 26 ha sporządziła firma „GOBIO - Usługi Przyrodnicze Michał Mięsikowski” z siedzibą w Toruniu. Firma ta opracowała też plan ochrony tego obszaru. Badania terenowe realizowane były od sierpnia 2018 roku do sierpnia 2019 roku.

Czego tam nie ma

We florze projektowanego użytku ekologicznego „Stara Odra” odnotowano 5 gatunków objętych ochroną prawną, w tym 3 taksony znajdujące się na Czerwonej liście roślin województwa opolskiego.

Są to: czosnek niedźwiedzi, arcydzięgiel litwor nadbrzeżny, zimowit jesienny, kosaciec syberyjski, a także grzybień biały.
Rozpoznano tam siedliska przyrodnicze o tzw. znaczeniu wspólnotowym w tym m.in. starorzecza i eutroficzne zbiorniki wodne, ziołorośla nadrzeczne, łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe.

Ponadto we florze mszaków stwierdzono 5 gatunków objętych ochroną i w różnym stopniu zagrożonych w Polsce i województwie opolskim: mokradłoszka zaostrzona, szurpek otwarty, brodawkowiec czysty, pędzliczek szerokolistny, nastroszek kędzierzawy.

Natomiast wyniki inwentaryzacji mykologicznej przedstawiono w postaci listy gatunków. Stwierdzono 6 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, które należą do podstawczaków. Na szczególną uwagę zasługuje stwierdzenie występowania żagwi wielkoporej, która jest gatunkiem umieszczonym na Czerwonej liście grzybów wielkoowocnikowych w Polsce z kategorią - wymierające.

Inwentaryzacja owadów została przeprowadzona w okresie wrzesień 2018 - sierpień 2019. Podczas obserwacji odnotowano 59 gatunków bezkręgowców, głównie ważki i motyle. Z gatunków chronionych odnotowano 4 gatunki trzmieli będących pod ochroną częściową oraz jeden gatunek motyla (czerwończyk nieparek) będący pod ochroną ścisłą.  Na dodatkową uwagę zasługuje fakt odnotowania dwóch istotnych z punktu widzenia gatunków chronionych motyli roślin. Chodzi o rdest wężownik, który jest rośliną żywicielską czerwończyka fioletka oraz krwiściąg lekarski, który jest rośliną żywicielską modraszka telejusa jak i modraszka nausitousa.

Jaszczurki, żaby i zaskrońce

Teren objęty badaniami zasiedlają trzy gatunki płazów. Z kolei gady reprezentowane były przez dwa gatunki: jaszczurkę, która preferuje tereny otwarte i nasłonecznione oraz zaskrońca, który preferuje siedliska związane ze środowiskiem wodnym.

I tak stwierdzono występowanie kilku gatunków objętych ochroną częściową. Są to: żaby zielone, żaba trawna, ropucha szara, jaszczurka zwinka, jak również zaskroniec zwyczajny.

Podczas badań stwierdzono również występowanie co najmniej 48 gatunków ptaków z czego 5 jest ujętych w zał. I dyrektywy ptasiej. Natomiast 17 gatunków to ptaki o statusie gniazdowania prawdopodobnym lub pewnym. Pozostałe to gatunki o statusie przelotnych lub żerujących. Gatunki będące przedmiotem szczególnego zainteresowania to: bocian biały, łęczak (inaczej brodziec leśny), nurogęś (inaczej tracz nurogęś), zimorodek oraz czapla biała.

Autor opracowania proponuje w przyszłości przeprowadzenie również badań ichtiofauny, ponieważ podejrzewa się występowania tam takich gatunków jak różanka, koza, boleń oraz przeprowadzenie badań nietoperzy zarówno w sezonie aktywności jak i hibernacji.

Poniżej położenie i przebieg granicy użytku ekologicznego „Stara Odra”

 

Czego nie wolno

W stosunku do użytku ekologicznego wprowadzono szereg zakazów w tym:

1)    niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obiektu lub obszaru;
2)    wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym albo budową, odbudową, utrzymywaniem; remontem lub naprawą urządzeń wodnych;
3)    uszkadzania i zanieczyszczania gleby;
4)    dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli zmiany te nie służą ochronie przyrody albo racjonalnej gospodarce rolnej, leśnej, lub wodnej;
5)    likwidowania, zasypywania i przekształcania naturalnych zbiorników wodnych, starorzeczy oraz obszarów wodno-błotnych;
6)    wylewania gnojowicy, z wyjątkiem nawożenia użytkowanych gruntów rolnych;  
7) zmiany sposobu użytkowania ziemi;
8)    umyślnego zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia nor, legowisk zwierzęcych oraz tarlisk i złożonej ikry, z wyjątkiem amatorskiego połowu ryb oraz wykonywania czynności związanych z racjonalną gospodarką rolną, leśną, rybacką i łowiecką;
9)    zbioru, niszczenia, uszkadzania roślin i grzybów na obszarach użytków ekologicznych, utworzonych w celu ochrony stanowisk, siedlisk lub ostoi roślin i grzybów chronionych;
10) umieszczania tablic reklamowych.

Ścieżka edukacyjna

Dodatkowo proponuje się rozstawienie budek lęgowych oraz tablic edukacyjnych. Inwentaryzowany obszar posiada bowiem duży potencjał edukacyjny. Przemyślana tematyka tablic, ścieżek edukacyjnych, opis poszczególnych gatunków roślin czy zwierząt, siedlisk, zjawisk, podany w przystępny sposób, obok walorów przyrodniczych, stanowić powinien dużą wartość dodaną.

Podjęcie uchwały o ustanowieniu użytku ekologicznego Stara Odra związane jest z wydatkowaniem kwoty około 25 tys. złotych.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Piotrek 26.12.2020 19:04
A nutrie masowo tam występujące to w Koźlu gatunek rodzimy?

Alina 18.12.2020 08:52
A skarapytek zapaździały tam nie występuje?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sonyTreść komentarza: a realnymi problemami tej miejscowości zajmą się gremliny powinny dać radęData dodania komentarza: 23.02.2025, 12:36Źródło komentarza: W okowach lodu morsowali z posłem i wójtem. ZDJĘCIAAutor komentarza: dianaTreść komentarza: Tylko patrzeć , jak synkowie dorosną i wezmą się za mamusię i tatusia .Brawa dla Pana policjanta .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 11:38Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: BeciaTreść komentarza: Czy zostanie przeprowadzone śledztwo jak te butelki znalazły się w miejskim parku? Czy skoro to miejski park, to odpowiedzialność za to, że są tam butelki ponosi: straż miejska, prezydent miasta? Gdyby butelek nie było, to pan funkcjonariusz nie musiałby zeskakiwać z roweru.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:52Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: FabianTreść komentarza: Macdonald będzie.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:45Źródło komentarza: Budowa łącznika z obwodnicą Kędzierzyna-Koźla dobiega końcaAutor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no to przepraszam tego nie wiedzialam moj blad nie mam faceboka jeszcze raz sorryData dodania komentarza: 23.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To czemu nie zgłaszasz interwencji cwaniaczku np.w nocy jak dewastują park ? A może cwaniaku pełne gacie masz ? Takich jak ty mocnych w pisaniu jest sporo ale by cokolwiek zdziałać to się boi cwaniak.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 16:59Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenie
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna