Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 03:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Większyce na Opolskim Szlaku Winnic. Z myślą o pasjonatach szlachetnego trunku

Opolska Fundacja na Rzecz Partnerstwa Events Partner wyszła ze świetnym pomysłem na promocję rozwijającej się coraz bardziej w naszym regionie branży winiarskiej, wspierając tym samym miłośników oraz zaangażowanych pasjonatów szlachetnego trunku. Stworzyła Opolski Szlak Winnic na trasie którego znalazło się 11 podmiotów z całego regionu w tym większycka Winnica/Winiarnia Synapsa.
Większyce na Opolskim Szlaku Winnic. Z myślą o pasjonatach szlachetnego trunku
foto: Andrzej Kopacki

Autor: Na zdjęciu Waldemar Wczasek w klimatycznej piwniczce większyckiej Synapsy

Poza wspomnianą wyżej winiarnią w gminie Reńska Wieś na listę tę trafiły: Winnica Jania, Winnica Hople, Winnica Parypa, Pałacowa Winnica Godyla, Winnica Opole, Winnica Rodzinna Cwielong-Olszewski, Winnica Złota Góra, Winnica Czerwona Górka, Winnica Dolna oraz Winnica Viadrus.

Jak tłumaczą inicjatorzy tego pomysłu Opolski Szlak Winnic to tematyczny szlak dziedzictwa kulinarnego i kulturowego regionu województwa opolskiego. W profesjonalnym mini przewodniku do pobrania z regionalnych agencji turystycznych oraz w wersji cyfrowej dostępny jest wykaz odrodzonych i nowo powstałych winnic. Każda z nich należąca do Opolskiego Szlaku Winnic posiadać będzie spersonalizowaną tablicę informującą turystów i zwiedzających, że znajdują się właśnie na szlaku i mogą korzystać z atrakcji i oferty enoturystycznej. Szlak ma na celu usystematyzowanie tematyczne i wskazanie nowych destynacji turystycznych w regionie dla odradzającej się wielowiekowej tradycji uprawy winorośli na Opolszczyźnie.

 


Objazdówka po winiarniach

Szlak organizowany jest przez Fundację na Rzecz Partnerstwa Events Partner ze środków Samorządu Województwa Opolskiego. Winnice położone daleko od szlaków masowej turystyki, wręcz schowane na uboczu, oferują spokojne sielskie wakacje połączone z degustacjami i rozszerzaniem wiedzy na temat winorośli. Szlak umożliwia zaplanowanie takich wakacji z punktu do punktu. Taka forma spędzania wolnego czasu zyskuje wciąż swoich sympatyków.

- Zima szybko minie, a wiosna odkryje na nowo uroki naszych klimatycznych winnic, gdzie warto trafić , już dziś możecie zaplanować swoją trasę lub dołączyć do nas podczas drugiej edycji - przekonują inicjatorzy całego przedsięwzięcia  apelując abyśmy nie zapominali, że w zacisznych wiejskich stronach Opolszczyzny są ludzie, którzy z pasją i poświęceniem zakładają i odtwarzają wielowiekową tradycję uprawy winorośli w naszym regionie. Niewtajemniczonych warto poinformować, że enoturystyka to wycieczki do winnic i miejsc związanych z szeroko pojętą kulturą produkcji wina i uprawy winorośli. Podczas degustacji łatwo przekonać zwiedzających, że opolskie wina nie odbiegają jakością od tych z bardziej znanych regionów winiarskich i potrafią zaskoczyć swoim stylem.

Synapsa w ekskluzywnym gronie

- Inicjatorzy tego projektu skontaktowali się ze mną. Zapytali, czy chciałbym w nim uczestniczyć. Odparłem, że skoro od tego sezonu pozyskałem już papiery akcyzowe na moje wino, to chętnie wezmę udział w tym przedsięwzięciu. To dobra okazja, żeby się wypromować, aby ludzie mieli świadomość, że w okolicy jest taka winiarnia wraz z winnicą. Ufam, że jak już będziemy mieć pandemię za sobą, to wszystko wróci do normy i zacznie funkcjonować jak należy - przekonuje w rozmowie z „Lokalną” właściciel Winnicy/Winiarni Synapsa Waldemar Wczasek.

Jak można dowiedzieć się z mini przewodnika przygotowanego przez autorów projektu Opolski Szlak Winnic Synapsa wyposażona jest w profesjonalną piwnicę ziemną do degustacji win i nie tylko. Piwnica mieści do 45 osób. Można również urządzać w niej imprezy okolicznościowe.

„Zwiedzanie winnicy i fermentownie razem z Panem Waldemarem to dla chętnych istna gratka. Zajrzeć można w miejsca, gdzie wino rodzi się na krzakach, a także do miejsca, gdzie jest produkowane. W tych dwóch miejscach można zapoznać się z kulturą uprawy wina i poznać niektóre sekrety jego produkcji. Przy winiarni powstają także wędliny domowe, które można zdegustować podczas degustacji winiarskich. W winiarni serwuje się też sery z lokalnej produkcji. Na miejscu dostępna jest mała gastronomia. Oferta to również Eventy Winiarskie na różny temat - oczywiście powiązane z winem” - czytamy w mini przewodniku.

Organizowane są także pojedyncze, specjalne spotkania w piwnicy większyckiej Synapsy, podczas których można spróbować również win z innych winnic, nie tylko krajowych. Pojawia się też Święto Wina - jednodniowa impreza, organizowana w drugą sobotę września każdego roku. W programie imprezy pokaz winnic z kraju i zagranicy, degustacje, winobranie, występy artystyczne, kulinaria, stoiska zdrowia. W tym roku z wiadomych względów Święto Wina zostało odwołane.

Z mini przewodnika można się też dowiedzieć, że Synapsa oferuje: wina gronowe, wina owocowe, owocowo-kwiatowe, miody pitne. Można tam zawitać na degustacje indywidualne i grupowe, degustacje profesjonalne dla bardziej wnikliwych miłośników wina, zainteresowanych szerszą wiedzą na temat tego trunku. Ponadto istnieje możliwość zorganizowania degustacji wyjazdowej - na przykład do restauracji lub na innego rodzaju eventy (podczas imprez okolicznościowych, na przyjęciu weselnym). Serwowane przez Synapsę specjalistyczne usługi winiarskie to filtrowanie moszczów, win, soków, wyciskanie moszczów i soków profesjonalną prasą winiarską, butelkowanie, korkowanie, porady przy produkcji win i miodów pitnych.

Zobacz poniższy mini przewodnik i nie tylko!

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jestem za pojazdami elektrycznymi. Kumpel jest operatorem farm fotowoltaicznych i każą mu na weekend wyłączać fotowoltaikę by elektrownie węglowe działały, a można by wtedy ładować te autobusy. Ale do brzegu: autobusy elektryczne TAK ale POLSKIE, dlaczego Solaris ( no dobra już hiszpański ale w całości klepany w Polsce) nie wygrywa, chyba nie lubi Kędzierzyna. MAN miał kiedyś zakłady w Polsce ale też słabo, przeniósł się z Poznania do Starachowic ale tam robią jedynie konstrukcje... a reszta u Niemca... Jak Polska ma być bogata jeśli w Polsce robi ramę autobusu, a całe wnętrze w Niemczech, na koniec € z dotacji KPO trafia do Niemiec, a my na to pracujemy. Polacy, wiecie, że jestem sympatykiem Niemiec, ale czy wy się na to godzicie?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:57Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Kurek jeszcze zagra? Tak pytam...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:44Źródło komentarza: Oddaj krew i wejdź za darmo na mecz ZAKSY z Jastrzębskim WęglemAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama