Przebieg pojazdu wpływa na zużycie jego podzespołów. Więcej kilometrów na liczniku to często większa szansa na awarię, a w skrajnych przypadkach nawet zagrożenie dla kierujących. Liczba przejechanych kilometrów jest także jednym z czynników, które wpływają na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dlatego eksperci rankomat.pl, bazując na deklaracjach kierowców korzystających z porównywarki OC, przygotowali listę największych 84. miast w Polsce, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem.
Kierowcy z Kędzierzyna-Koźla deklarują przebieg swoich pojazdów na średnim poziomie 191 tys. km. W rezultacie to miasto znalazło się na 53. miejscu zestawienia. Dla porównania Opole uplasowało się na 38. miejscu. Miasta na podium to Warszawa, Kraków i Poznań. Z deklaracji kierowców wynika, że średni przebieg dla aut z tych miast wynosi 158 tys., 161 tys. i 166 tys. kilometrów.
Opolskie zajęło odległe miejsce w rankingu województw. Przeciętny pojazd zarejestrowany właśnie w tym województwie pokonał od wyjazdu z salonu 200 tys. km. Najlepiej w zestawieniu wypada Małopolska. Przeciętne auto z tego województwa przejechało do tej pory 177 tys. km.
W III kwartale bieżącego roku właściciele pojazdów z Kędzierzyna-Koźla płacili za OC średnio 575 zł. To mniej niż wynosi średnia krajowa (678 zł), chociaż więcej od średniej wyliczonej dla całego województwa opolskiego (563 zł). Dla porównania, kierowcy z Opola na zakup obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wydawali w tym samym okresie średnio 615 zł.
- Deklarowany przebieg auta to tylko jeden z czynników branych pod uwagę przez ubezpieczycieli podczas wyceny polisy. Na cenę OC wpływa także historia ubezpieczenia kierowcy czy dane techniczne jego pojazdu. Równie ważne mogą być: sieć i rodzaj dróg, którymi się porusza, liczba ich użytkowników i statystyki wypadkowe, które przekładają się na ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku w tym regionie - wyjaśnia Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju produktu rankomat.pl.
Lista powstała w ramach raportu RanKING - rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych.
Napisz komentarz
Komentarze