Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 07:24
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szczepionka na koronawirusa coraz bliżej Polski

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że Polska kupi w najszybszym możliwym terminie maksymalną liczbę dawek szczepionki, w relacji do liczby naszej ludności. Dziś (13.11) szef rządu spotkał się w Kancelarii Premiera z przedstawicielami firmy Pfizer. Rozmowy dotyczyły współpracy w zakresie przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19.
Szczepionka na koronawirusa coraz bliżej Polski

Autor: foto: PIXABAY

Przypomnijmy już w poniedziałek (9 listopada) koncern farmaceutyczny Pfizer ogłosił, że szczepionka na COVID-19, tworzona przez niego we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, ma ponad 90 proc. skuteczności. W środę (11 listopada) Komisja Europejska zatwierdziła umowę z obiema firmami na zakup 300 mln dawek.

Jeszcze 9 listopada premier Morawiecki na swoim profilu na Twitterze zamieścił wpis: „Dziś media obiegła wiadomość niosąca nadzieję. Pfizer i BioNTech ogłosiły, że przygotowana przez nich szczepionka jest skuteczna w ponad 90%. To jeszcze nie znaczy, że jest gotowa, ale jesteśmy bliżej, niż kiedykolwiek. Apeluję – chrońmy siebie i innych”.

Podczas piątkowego spotkania premiera z prezes Pfizer Polska Dorotą Hryniewiecką-Firlej w gronie ekspertów omówiono „kwestie istotne z punktu widzenia logistyki dystrybucji szczepionki".

"Nareszcie dobre wieści dotarły również do nas. Dziś możemy potwierdzić informacje, które parę dni temu przekazał koncern Pfizer o dostępności bardzo innowacyjnej szczepionki (...). To było bardzo ważne i owocne spotkanie - powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po rozmowach z przedstawicielami amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Pfizer. Premier poinformował, że rząd chce rozpocząć szczepienia na COVID-19 od grup wysokiego ryzyka: seniorów, personelu medycznego i służb mundurowych.

Dorota Hryniewiecka-Firlej przypomniała, że firma - działająca od 170 lat na świecie, a w Polsce od 60 lat, ma doświadczenie także w profilaktyce szczepionkowej, co pokazała w przypadku walki z chorobą Heinego-Medina. - Wtedy nauka wygrała nad chorobą, odnieśliśmy wspólnie ogromny sukces i mam nadzieję, że dzisiaj, mierząc się z nowymi wyzwaniami, bo koronawirus jest dramatycznym wyzwaniem dla zdrowia, życia, i dla gospodarki - że znowu damy radę i stawimy temu czoła w sposób konkretny - powiedziała prezes Pfizer Polska.

Co do samej szczepionki trudno w tej chwili wyrażać jakiekolwiek opinie, ponieważ szczepienia na masową skalę jeszcze się nie rozpoczęły.

Natomiast coraz więcej pytań i wątpliwości wzbudzają testy na koronawirusa.

Dziś światowe media obiegła informacja, że założyciel i dyrektor generalny firmy Tesla Elon Musk poddał się czterem szybkim testom antygenowym na koronawirusa tego samego dnia. Dwa dały wynik pozytywny, dwa negatywny.

„Dzieje się coś niezwykle fałszywego. Byłem dziś testowany na COVID-19 cztery razy. Dwa testy dały wynik negatywny, dwa pozytywny. Ta sama maszyna, ten sam test, ta sama pielęgniarka. Szybki antygenowy test od BD” - napisał na Twittrze Musk. Reuters podaje, że, najprawdopodobniej chodzi o szybki test antygenowy BDX.N firmy Becton Dickinson and Co.

Musk przekazał też informację, że czeka na wyniki testów PCR z różnych laboratoriów. Mają być znane w ciągu 24 godzin.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Marzena 14.11.2020 22:01
Tylko ciekawe czy każdego będzie stać na tą szczepionkę bo napewno nie rencistów

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jestem za pojazdami elektrycznymi. Kumpel jest operatorem farm fotowoltaicznych i każą mu na weekend wyłączać fotowoltaikę by elektrownie węglowe działały, a można by wtedy ładować te autobusy. Ale do brzegu: autobusy elektryczne TAK ale POLSKIE, dlaczego Solaris ( no dobra już hiszpański ale w całości klepany w Polsce) nie wygrywa, chyba nie lubi Kędzierzyna. MAN miał kiedyś zakłady w Polsce ale też słabo, przeniósł się z Poznania do Starachowic ale tam robią jedynie konstrukcje... a reszta u Niemca... Jak Polska ma być bogata jeśli w Polsce robi ramę autobusu, a całe wnętrze w Niemczech, na koniec € z dotacji KPO trafia do Niemiec, a my na to pracujemy. Polacy, wiecie, że jestem sympatykiem Niemiec, ale czy wy się na to godzicie?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:57Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Kurek jeszcze zagra? Tak pytam...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:44Źródło komentarza: Oddaj krew i wejdź za darmo na mecz ZAKSY z Jastrzębskim WęglemAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 2°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama