Reklama
piątek, 22 listopada 2024 18:40
Reklama
Reklama
Reklama

Podsumowanie - jak pracował zbiornik Racibórz Dolny?

Gdy emocje związane z zagrożeniem powodziowym już opadły, czas na dokonanie podsumowania. PGW Wody Polskie opublikowały właśnie informacje dotyczące pracy zbiornika Racibórz Dolny, który przeszedł swój chrzest bojowy i został po raz pierwszy uruchomiony w zeszłą środę.
  • Źródło: PGW Wody Polskie
Podsumowanie  - jak pracował zbiornik Racibórz Dolny?

Autor: foto: FB Wody Polskie (Czeska Fotografia)

Zbiornik Racibórz Dolny zretencjonował około 50 mln m3 wody. Rezerwa zbiornika wynosi ok. 135 mln m3. Redukcja fali wezbraniowej w momencie kulminacji wyniosła około 30%, wpływając na poprawę bezpieczeństwa terenów usytuowanych poniżej zbiornika. Rezerwa powodziowa, którą dysponuje zbiornik wynosi aż 75%. Ale zacznijmy od samego początku.

Piętrzenie wody w zbiorniku Racibórz Dolny rozpoczęło się 14 października, ok. godz. 15:30. Do godziny 09:00 dnia 19 października 2020 r. zbiornik zretencjonował około 45 mln m3 wody, przy rezerwie powodziowej 140 mln m3. Maksymalnie polder wypełniony był w około 27% (50,5 mln m3). W trakcie magazynowania wody nastąpiło także zmniejszenie fali powodziowej. W momencie kulminacji redukcja wyniosła około 30%. Aktualnie zbiornik posiada około 75% rezerwy.

Wraz ze zbiornikiem Racibórz współpracował także polder Buków, którego pojemność powodziowa wynosi 57 mln m3. Część sterowalna zbiornika obecnie jest zamknięta - woda jest maksymalnie spiętrzona (w stosunku do rzędnej wody w korycie), przez co woda w korycie Odry opada. Aktualnie zbiornik zretencjonował około 8 mln m3 (maksymalnie było to 17 mln m3, czyli 31% pojemności polderu) - zgromadzona woda spływa z części niesterowalnej.

Fala wezbraniowa

Posterunek wodowskazowy Racibórz-Miedonia w zlewni Górnej Odry w dniu 14 października o godz. 16.00 wskazywał rzędną: ok. 715 cm, przepływ ok. 767 m3/s. Fala powodziowa została ścięta przez zbiornik Racibórz Dolny i Polder Buków. Maksymalny dopływ do zbiornika Racibórz Dolny wynosił 868 m3/s. Kulminacja fali wezbraniowej zaczęła opuszczać teren działania RZGW w Gliwicach (wodowskaz Ujście Nysy Kłodzkiej) w godzinach porannych 17 października 2020 r. Fala została wymiernie spłaszczona i uległa wydłużeniu, dzięki działaniu zbiornika Racibórz Dolny.

Woda na stacjach wodowskazowych w zlewni Górnej Odry opada, bądź się stabilizuje po przejściu wezbrania. Aktualnie przekroczonych jest: 11 stanów ostrzegawczych i 6 stanów alarmowych.

Zbiorniki w zlewni Górnej Odry będące w administracji RZGW w Gliwicach ścięły szczyty fal wezbraniowych na poszczególnych rzekach. Trwa odbudowa rezerwy na zbiornikach poprzez zwiększone (dalej trwające) zrzuty wody.

W ciągu 6 dni (od 14.10.2020 do 19.10.2020) praca zbiornika Racibórz Dolny umożliwiła ochronę wielu miejscowości przed zalaniem. Wśród nich były m.in.: Dziergowice, Lubieszów, Bierawa, Koźle, Brzeźce, Obrowiec, dzielnica Otmęt w Krapkowicach, Sławice, Żelazna, a także miasto Brzeg. Dodatkowo spłaszczenie fali wezbraniowej uchroniło przed zalaniem oczyszczalni ścieków w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Praca zbiornika Racibórz Dolny to historyczny moment - po raz pierwszy największy obiekt hydrotechniczny w Polsce sprawił, że Wody Polskie systemowo mogły sterować wodą w Dorzeczu Górnej Odry, wywierając czynny wpływ na terenie zlewni, również poprzez pracę zbiorników Nysa i Otmuchów. Wezbranie podobne do obecnego miało miejsce poprzednio w październiku w 1936 r. - czytamy na stronie PGW Wody Polskie.

Aktualna sytuacja

Na dziś (20 października) w regionie Górnej Odry wodowskazy cały czas wskazują przekroczenie stanów ostrzegawczych i alarmowych, ale tendencja rosnąca występuje jedynie na wodowskazie Racibórz-Miedonia.

Stany alarmowe na Odrze występują w Krzyżanowicach, Raciborzu-Miedoni, Krapkowicach, Karłowicach oraz na Ujściu Nysy Kłodzkiej. Stany ostrzegawcze odnotowano w Chałupkach, Branicach, Koźlu, Opolu-Groszowicach, na wodowskazie Krzywa Góra oraz Domaradz.

W powiecie głubczyckim, kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim, opolskim, brzeskim oraz w mieście Opolu cały czas obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ojoj ! 22.10.2020 23:12
Ewka to nie kafeteria ani pudelek . Nikt tu się jeszcze nie obraził oprócz ciebie. To ty bidulko dzisiaj nie zaśniesz od tych emocji !

Ewka 22.10.2020 21:45
Jeszcze niedawno tacy jak gorszy sort wieszczyli że zbiornik się rozsypie lub rozpłynie. Jak się okazało że nic takiego się nie stało i funjconuje bez problemów, to forsuje się kolejne teorie i obraża wszystkich dookoła.

GaBa 22.10.2020 05:27
Poniektórym się wydaje, że jedyną rzeką w regionie jest Odra. Między zbiornikiem w Raciborzu a Koźlem jest kilka całkiem sporych dopływów. I to głównie one spowodowały te lokalne podtopienia.

potwierdzam 21.10.2020 19:38
Gorszy sort dobrze napisał i na dodatek napisał prawdę . Za późno zaczęto łapać wodę w zbiorniku ! Tym bardziej że chwalono się ile to jeszcze milionów metrów rezerwy zostało ! A pan Zaskoczony nie napisał nic na temat . Sam miałem już wodę w piwnicy i rozumiem o co chodziło koledze z gorszego sortu . Nieboczowy nie po to się przesiedlało , żeby ludziom nie tylko ziemniaki w piwnicach zalewało , ale też drogie piece co z elektronicznymi sterownikami czy pellet lub inny majatek.

Zaskoczony 21.10.2020 12:50
Gorszy sort. Przykre jest to co piszesz. Większych bredni już dawno nie czytałem. Taka tania prowokacja z twojej strony. Pytanie tylko czemu i komu ma ona służyć? Zresztą można się domyślić.

Oscar 21.10.2020 09:53
Zgadzam się z Tobą. Zamiast się cieszyć, że tylko kartofle w piwnicy zalało a nie cały dobytek do Szczecina popłynął to ludzie marudzą. Najwyraźniej podobało im się jak w 97r. strażacy ich z dachów domów ściągali i za tym tęsknią, wtedy piwnice ich nie obchodziły. A wciskanie wszędzie polityki to już jakaś choroba narodowa tak jak ciągłe marudzenie.

Polak 21.10.2020 03:00
Jak czytam takie komentarze to widzę że nieważne czy PISowcy czy KODowcy po prostu niektórzy ludzie w tym kraju rodzą się idio...mi. Bo jak nazwać ludzi którzy myślą że czekaliśmy 20 lat i wydane zostały miliardy złotych tylko po to żeby im piwnic nie zalewało. Trzeba pamietac , że taki zbiornik ma swoją pojemność a na spuszczanie z niego zgromadzonej wody potrzeba znacznie więcej czasu niż jego napełnianie. Swoją funkcję spełnił, powodzi nie było, a po takich komentarzach widać jak ten kraj jest podzielony i jak wszystkie nasze bolączki sprowadzamy do polityki . Żałosne.

gorszy sort 20.10.2020 14:31
Łaskawie uruchomili zbiornik , jak już w Koźlu ludzie mieli wodę w piwnicach i na niżej położonych posesjach . Co najmniej o dwa dni się spóźnili ! Na co oni czekali ? Aż prezes łaskawie zezwoli na uratowanie ukrytej opcji niemieckiej ?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Głos luduTreść komentarza: ...no widać, że niepełnosprawny intelektualnie...Data dodania komentarza: 22.11.2024, 18:07Źródło komentarza: Dzień Pracownika Socjalnego – święto ludzi wielkiego sercaAutor komentarza: Jestem z KoźlaTreść komentarza: MOPS to instytucja z klapkami na oczach. Patusom takim jak kryminaliści, menele czy cyganie dają wszystko. A uczciwe osoby które są biedne i potrzebują pomocy nie pomogą i wynajdują różne przepisy....Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:46Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIAAutor komentarza: niepełnosprawnyzkozlaTreść komentarza: Od dłuższego czasu próbuję i składam e-mailowo swą ofertę do zatrudnienia jako osoba niepełnosprawna. Brak odpowiedzi z ich strony - totalna ignorancja.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:43Źródło komentarza: Zakład Aktywności Zawodowej zadba o Park LotnikówAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Od edukacji są nauczyciele i za to biorą kasę nie małą kasę. A policja na ulice i pilnować porządku bo są od tego. Ciągle migają się od pracy za którą teraz żądają więcej kasy.... Kpina !Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:41Źródło komentarza: Policjantka spotkała się z uczniami klas maturalnych kozielskiej "Żeglugi"Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Gratulacje dla Działu Obsługi Klienta. Upokorzenie i pogarda to Wasze hasło wiodące w obsłudze swoich klientów.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 15:35Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Jakie miasto taka obsługa.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 13:48Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupy
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna