Podczas wtorkowej (6 października) konferencji dziennikarze pytali ministra Niedzielskiego o to w jaki sposób zwiększane będą możliwości dotyczące liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19.
Minister zdrowia odparł: - Pracujemy nad redefinicją modelu, a szczególnie roli szpitali trzeciego poziomu w tym zakresie, które do tej pory nazywały się specjalistycznymi - oświadczył. - Zbliżając się coraz bardziej do dużego obłożenia, które jest testowaniem naszych granic wydolności, będziemy chcieli, żeby te szpitale były dedykowane walce z COVID-19, trochę na kształt wcześniejszych szpitali jednoimiennych - wyjaśnił Adam Niedzielski.
Adam Niedzielski poinformował, że szpitale specjalistyczne będą nazywane koordynacyjnymi, ponieważ - jak podkreślił - będą brały na siebie ciężar koordynacji ruchu pacjentów w regionie - zarówno z poziomu zarządzania ruchem karetek, jak i informowania lekarzy POZ, gdzie kierować pacjenta w kiepskim stanie z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa.
Jak przekazał szef resortu zdrowia, przy szpitalach koordynacyjnych powstaną specjalne call center dla medyków, którzy będą mogli otrzymywać informacje, gdzie pacjent powinien być kierowany.
Szef MZ pytany był na konferencji prasowej, czy szpitali trzeciego poziomu będzie więcej.
- Tak, tych szpitali będzie więcej. Będzie ich 16, czyli przejdziemy na system jeden szpital - jedno województwo. W tej chwili trwają konsultacje, ale to jest kwestia dni, najpóźniej przyszłego tygodnia - odpowiedział Niedzielski.
Przypomnijmy, że w gronie dziewięciu wspomnianych przez ministra zdrowia szpitali trzeciego poziomu, znajduje się m.in. lecznica w Kędzierzynie-Koźlu. Na chwilę obecną dla mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego nic się nie zmienia. Przyjęcia pacjentów odbywają się tak, jak do tej pory. Kozielska lecznica nadal utrzymuje 90 łóżek dla pacjentów covidowych i około 200 łóżek dla pacjentów z innymi schorzeniami.
Możemy liczyć na zrozumienie
Czy w związku z rosnącymi potrzebami co do ilości łóżek dla pacjentów covidowych, zachodzi prawdopodobieństwo, że będzie ich także więcej w Kędzierzynie-Koźlu, co mogłoby się odbyć kosztem tych pozostałych?
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dyrektora SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu Jarosława Kończyło: - Na obecną chwilę nie mamy żadnej informacji co do przekształcenia szpitala w jednoimienny. Nie chcemy tego i możemy tutaj liczyć na zrozumienie Urzędu Wojewody Opolskiego i Narodowego Funduszu Zdrowia. Chcielibyśmy utrzymać wszelkie specjalizacje, które wznowiły działalność po 22 czerwca. Możemy się oczywiście spierać czy pacjentów spoza naszego powiatu przyjmować na te specjalizacje, ale o zamknięciu nie ma mowy - zapewnia dyrektor SP ZOZ.
Jego zdaniem wypowiedź ministra na temat szpitali trzeciego poziomu mogła wynikać z faktu, że placówki te miały dotychczas największe doświadczenie w walce z pandemią i nadal pokłada się w nich duże nadzieje.
- Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie, zarówno NFZ jak i Ministerstwo Zdrowia mają świadomość, że nasze hybrydowe funkcjonowanie jest pewnego rodzaju "wentylem bezpieczeństwa" i całkowite przekształcenie nas w szpital jednoimienny nie jest pożądane. Przypomnę, że obecnie w ośmiu szpitalach na Opolszczyźnie stwierdzono przypadki COVID-19 u personelu, a przy okazji doszło też do zakażeń pacjentów - dodaje Jarosław Kończyło.
Zatem wszystko wskazuje na to, że nawet w przypadku najczarniejszego scenariusza, gdy liczba zakażonych będzie się zwiększać (a tego raczej nie unikniemy), jest wola utrzymania wszystkich specjalizacji kozielskiego szpitala dla pacjentów niecovidowych.
Nowe realia
Jesienna strategia walki z pandemią zmienia system zabezpieczenia szpitalnictwa. Zgodnie z jej założeniami lecznictwo szpitalne dla pacjentów z koronawirusem zostało podzielone na trzy poziomy.
W pierwszym poziomie zabezpieczenia znajdą się 374 szpitale należących do tzw. sieci szpitali. Kolejnych 69 decyzji dotyczy oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które są zakwalifikowane do drugiego poziomu. Na najwyższym, trzecim poziomie, znalazło się dziewięć szpitali wielospecjalistycznych.
Pisaliśmy o tym TUTAJ
Napisz komentarz
Komentarze