W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wojewoda opolski wręczył 22 odznaczenia państwowe zasłużonym mieszkańcom regionu. Srebrnymi oraz brązowymi Krzyżami Zasługi uhonorowano m.in. ks. Edwarda Bogaczewicza - proboszcza parafii pw. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu oraz ks. Jerzego Jana Dzierżanowskiego, który od lat zaangażowany jest w działalność na rzecz wsparcia oraz ochrony życia i rodziny.
Za zasługi w działalności na rzecz popularyzowania kultury ludowej brązowym Krzyżem Zasługi Prezydent wyróżnił natomiast członkinie Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych Tułowice.
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości uhonorowano pięcioro opolan. Wśród nich m.in. płk Szymona Lepiarza oraz mjr Dariusza Chądzińskiego. Medal, który dla przypomnienia Prezydent RP ustanowił w 2018 r., wręczono także Celinie Zając, znanej z organizacji licznych działań zmierzających do krzewienia historii i kultury Polski. Przykładem takiej aktywności jest m.in. budowa Obelisku Katyńskiego w Wołczynie oraz organizacja lekcji historii dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Wołczynie, w których udział brali Sybiracy oraz weterani wojenni.
Nasz duchowny doceniony
Ks. Edward Bogaczewicz został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi. To wysokie odznaczenie państwowe proboszcz parafii pw. Ducha Św. i Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła otrzymał za wieloletnią działalność społeczną na rzecz rozwoju wspólnoty mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i powiatu oraz osób potrzebujących.
Wniosek o uhonorowanie księdza z inicjatywy rady parafialnej do wojewody, a następnie do Kancelarii Prezydenta złożyła prezydent Kędzierzyna-Koźla. Sabina Nowosielska towarzyszyła też dziekanowi podczas uroczystości wręczenia odznaczenia w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu.
Ustanowiony w 1923 r. Krzyż Zasługi jest nadawany osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, za ofiarną działalność publiczną, niesienie pomocy oraz pracę charytatywną.
Związany z naszym miastem od 34 lat
Ksiądz Edward Bogaczewicz święcenia kapłańskie otrzymał w 1979 roku. Z Kędzierzynem-Koźlem jest związany od 1986 roku, gdy zaczął pełnić posługę w parafii pw. św. Mikołaja. Od tego roku sprawował także pieczę nad powstaniem parafii pw. Ducha Św. i Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, której jest proboszczem od 1993 roku do dzisiaj. Od samego początku tworzenia nowej wspólnoty organizował grupy parafialne oraz naukę religii dla dzieci i młodzieży. Przy kościele na Osiedlu Piastów funkcjonuje jedyny w diecezji opolskiej parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi, którego członkowie przez ponad 20 lat swojej działalności oddali 2500 litrów tego życiodajnego płynu na rzecz narodowego systemu krwiodawstwa. Z inicjatywy proboszcza działa tam również biblioteka parafialna. W 1997 roku ksiądz Edward Bogaczewicz stanął na czele Caritasu dla rejonu Kędzierzyna-Koźla. Funkcję dyrektora sprawuje do dzisiaj, kierując jego działalnością na terenie czterech dekanatów. W ramach swoich obowiązków z osobistym zaangażowaniem zorganizował i przeprowadził wiele akcji pomocowych o znaczącej skali, w tym zapewniał wsparcie osobom poszkodowanym w powodziach w 1997 i 2010 roku w Kędzierzynie-Koźlu i okolicach oraz rodzinom, które ucierpiały w wyniku przejścia trąby powietrznej w sąsiednim powiecie strzeleckim w 2008 roku.
Za dokonania na rzecz współpracy wspólnot parafialnych dekanatu Kędzierzyn w 2003 roku ksiądz Edward Bogaczewicz otrzymał tytuł dziekana honorowego. W 2006 roku nadano mu kolejny – radcy duchownego. Za całokształt zasług na polu duszpasterskim Stolica Apostolska w 2011 roku przyznała mu tytuł prałata „Kapelana Jego Świątobliwości”. Jest on także członkiem Rady Kapłańskiej Diecezji Opolskiej. W 2016 przewodniczył pracom dekanalnego zespołu organizującego w ramach obchodów Światowych Dni Młodzieży pobyt na terenie dekanatu Kędzierzyn młodzieży z Czech, Francji i Libanu. W 2006 roku Rada Miasta Kędzierzyn-Koźle nadała mu również tytuł „Zasłużonego dla miasta”.
Napisz komentarz
Komentarze