Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 08:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nieznaszyn można poznać od podszewki. Spacerkiem albo na rowerze

Każde, nawet najmniejsze miejsce na świecie ma swoje uroki i tajemnice. Położony w urokliwych okolicach Nieznaszyn w gminie Cisek, mimo że niepozorny, ma do zaoferowania wiele ciekawych rzeczy. Poznać je można dzięki projektowi "Spacerkiem po Nieznaszynie", który od lipca realizuje nowo powstałe stowarzyszenie.

Autor: Foto: archiwum prywatne

Wiele atutów posiada Nieznaszyn. Możliwość kontaktu z tradycyjnymi wiejskimi zajęciami, na przykład w kuźni, szkółce jeździeckiej bądź gospodarstwach domowych. Liczne pomniki historii, pozwalające poznać wydarzenia z dziejów wsi. Jest też Nieznaszyn dobrym miejscem do urokliwych spacerów, podpatrywania przyrody i prowadzenia obserwacji astronomicznych.

Fioletowa, zielona i czerwona. Takimi kolorami oznaczono trasy pieszo-rowerowe w projekcie przeprowadzanym przez Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi Nieznaszyn - Nasz Nieznaszyn, który dofinansowano w ramach konkursu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich - Kierunek FIO.

Stowarzyszenie "Nasz Nieznaszyn", którego prezesem została sołtys Nieznaszyna Kornelia Draga, a wiceprezesem Sonia Gola, powstało na początku tego roku jako odpowiedź na pytanie, co zrobić, by w wiosce zaczęło się dziać jeszcze więcej niż do tej pory. Sołectwo ma bowiem dużą wartość - są nią przede wszystkim ludzie, którym chce się pracować dla dobra ogółu. Mimo że to niewielka wieś, nie brakuje społeczników udzielających się w nim od lat. Dzięki projektowi, o którym dalej, udało się pozyskać do pracy społecznej młody narybek.

Z jeszcze jednego powodu powstał "Nasz Nieznaszyn". Centrum miejscowości zdaniem mieszkańców wymaga doinwestowania. Rada sołecka nie może aplikować w konkursach. Stowarzyszenie ma w tym aspekcie większe możliwości. Liczą także w Nieznaszynie, że projekt w przyszłości zaowocuje sprowadzaniem się do wsi nowych mieszkańców.

Skorzystano z możliwości, jaką otwiera przed młodymi organizacjami pozarządowymi Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, ogłaszając nabór wniosków o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności.

Dzięki pozyskanym 5 tys. zł. zrealizowano zadanie obejmujące opracowanie tras spacerowo-rowerowych po Nieznaszynie i otaczających go terenach, wykonanie zdjęć przyciągających oko obiektów i przygotowanie ciekawostek, o których można się dowiedzieć, zwiedzając miejscowość.

Praca społeczna pasjonatów zaowocowała też stworzeniem logotypu stowarzyszenia. Będzie ono nieocenioną wartością dodaną w promowaniu "Naszego Nieznaszyna". Głównie jednak posłuży samej wsi. Kluczowym wszak celem stowarzyszenia jest działanie na rzecz społeczności lokalnej poprzez pozyskiwanie środków finansowych na różnorakie inicjatywy.

Przyznana kwota pozwoliła też zlecić wykonanie tablicy informacyjnej z trasami po Nieznaszynie oraz zakupić dębowe ławy i stół, przy których można wypocząć po zwiedzaniu sołectwa.

W ramach projektu zaplanowano dwie wycieczki piesze i jedną rowerową z udziałem wszystkich chętnych. Rajd rowerowy odbył się 15 sierpnia. Nazajutrz udano się na pierwszą z wyznaczonych wycieczek pieszych. Drugą zorganizują jesienią.

Czas trwania spaceru daną trasą jest uzależniony od tego, kto nią idzie. Na szlakach znajdują się zabytkowe miejsca, wiele historycznych kapliczek. Są i obiekty młodsze, jak choćby boisko piłkarskie, które - mimo że leży na terenie sąsiednich Roszowic - zawsze służyło społeczności Nieznaszyna. Jest też Stajnia na Zielonych Łąkach, gdzie można skorzystać z przejażdżki konnej czy źródełko, które ma swoją legendę. Ponadto zwiedzić można m.in. zespół poklasztorny, w którym obecnie znajduje się plebania. Obiekt ten nie jest otwarty na stałe. Poznać jego walory można podczas wspólnych zorganizowanych wycieczek.

Nie brak, oczywiście, miejsc ciekawych przyrodniczo. Słowem: historia i natura na wyciągnięcie ręki.

Nie wszyscy mieszkańcy uświadamiają sobie, w jak ciekawym miejscu żyją. Przyjezdni mają niewiele okazji, aby dowiedzieć się czegokolwiek o urokach Nieznaszyna. Projekt to zmienił. Tablica z trasami dostarcza informacji, zachęca do ruchu w plenerze i poznawania historii.

Wydarzenia, które już się odbyły w ramach projektu, zintegrowały wieś. Da się zauważyć rodziny z dziećmi, które wybierają się na prywatne przejażdżki i spacery do wskazanych na tablicy informacyjnej obiektów.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna