Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zmiana organizacji ruchu na ulicy Sobieskiego. Dla jednych ulga, dla innych udręka

Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec ulicy Sobieskiego na osiedlu Pogorzelec, który uważa, że nowo postawiony znak B-36 zakazu zatrzymywania się i postoju utrudnia życie wszystkim mieszkańcom.
Zmiana organizacji ruchu na ulicy Sobieskiego. Dla jednych ulga, dla innych udręka

- Znak zakazujący parkowania został postawiony z nie wiadomo jakiego powodu. Utrudnia tak naprawdę życie wszystkim mieszkańcom, bo nie ma gdzie stawiać samochodów - powiedział pan Dawid, mieszkaniec ulicy Sobieskiego.

W styczniu bieżącego roku podczas spotkania władz miast z mieszkańcami osiedla Pogorzelec apelowano o zmianę organizacji ruchu na ulicy Jana Sobieskiego, gdzie wyminięcie się dwóch pojazdów, kiedy po obu stronach parkowały samochody graniczyło z cudem. Dodatkowo na skrzyżowaniu Sobieskiego z Ligonia brakowało przejścia dla pieszych. Jednak aby coś mogło się ruszyć w tej sprawie, decyzję musiała podjąć Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego działająca przy Starostwie Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu. W jej skład wchodzą m.in. zarządcy dróg oraz policja.

- Mieszkańcy apelowali o przeorganizowanie ruchu w okolicy skrzyżowania ulicy Sobieskiego z Ligonia. Urzędnicy starostwa sprawdzili ten rejon i faktycznie był tam spory problem z płynnym przemieszczaniem. Wszelkie zmiany były konsultowane z mieszkańcami - poinformował Adam Lecibil, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu.

Dodatkowo zmieniona została organizacja ruchu na odcinku ulicy Ligonia od skrzyżowania z ulicą Sobieskiego do ulicy Bema. Na tym odcinku jeszcze do niedawna można było jeździć w obu kierunkach. Od kilku dni jest to ulica jednokierunkowa, co również było wnioskowane przez mieszkańców tejże ulicy.

- I bardzo dobrze, bo tutaj pomimo parkowania po jednej stronie, wyminięcie się dwóch samochodów graniczyło z cudem. Ulica jest wąska, dużo węższa, niż Sobieskiego - powiedział pan Paweł, mieszkaniec ulicy Ligonia.

Niektórzy mieszkańcy chyba nie zauważają nowych znaków przy ulicy Sobieskiego i nadal parkują z przyzwyczajenia po stronie, gdzie obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju. To samo tyczy się osób przyjeżdżających do kościoła - w miniony weekend zarówno straż miejska, jak i policja wystawili sporo wezwań.

- Wprowadzony zakaz zatrzymywania się i postoju po jednej ze stron ulicy znacznie poprawi poziom bezpieczeństwa w tym miejscu. Poprzednia organizacja ruchu pozwalała na parkowanie samochodów po obu stronach jezdni. Ograniczało to w znaczący sposób widoczność kierowców oraz uniemożliwiało bezpieczne wyminięcie się pojazdów jadących z naprzeciwka - poinformował Piotr Pękala, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu.

Znaki B-36 powinny być umieszczone w każdym miejscu drogi publicznej, z której możliwy jest wyjazd pojazdu. I zgodnie z tym umieszczono takie znaki przy wjeździe na ulicę Sobieskiego od ulicy Kozielskiej, następny jest przy ulicy Ligonia, a kolejny przy ulicy Kościuszki. Pominięto ulicę Sikorskiego, zatem mieszkańcy wykorzystują ten fragment drogi do parkowania (od ulicy Sikorskiego do Kościuszki).

*§ 32 ust. 2. Jeżeli zakaz wyrażony przez znaki B-25, B-26, B-29, B-33, B-35, B-36, B-37 i B-38 nie jest uprzednio odwołany znakiem oznaczającym koniec zakazu, to obowiązuje on do najbliższego skrzyżowania; nie dotyczy to skrzyżowania na drodze dwujezdniowej, na którym wlot drogi poprzecznej znajduje się tylko z lewej strony i nie ma połączenia z prawą jezdnią.

Jednak jak dowiedzieliśmy się w starostwie powiatowym, ulica Sikorskiego jest drogą wewnętrzną i zgodnie z przepisami nie potrzebny jest tam znak B-36. Więc parkowanie w tym miejscu jest wykroczeniem. Można otrzymać mandat i punkty karne, a nawet liczyć się z odholowaniem pojazdu.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Alina 15.09.2020 13:00
Lepiej wprowadzić ruch jednokierunkowy i pozwolić na parkowanie obustronne.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: RuchTreść komentarza: Może morsy zadbały by jeszcze o otoczenie dębowej i nie wjeżdżały na zakaz pod samą plaże.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:43Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: Ja kaziaTreść komentarza: Może ktoś zajmie się "cudem" XXI wieku tj.kontenerami zardzewiałymi przy stadionie koźle i między biedronką a Lidlem i hałdami śmieci pod nimi.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:15Źródło komentarza: Likwidacja kolejnych koczowisk w kędzierzyńskich lasach!Autor komentarza: ZzzzTreść komentarza: Gdzie to ranczo w Kędzierzynie Koźlu?Tylko dlaczego" ranczo"?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:41Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama