Kilka lat temu gmina Bierawa odłączyła się od Związku Międzygminnego "Czysty Region". Od tego czasu prowadzi gospodarkę odpadami komunalnymi na własną rękę. Podobnie jak większość polskich samorządów, nie ustrzegła się podwyżek. Urzędnicy wypracowali rozwiązanie, które ma poskutkować co najmniej zatrzymaniem wzrostu opłat za śmieci.
Jedną ze zmian, wprowadzoną zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa miejscowego od września 2020 r., jest obowiązek wyposażenia się na własny koszt przez właścicieli nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej w pojemniki na odpady biodegradowalne w kolorze brązowym. Dotyczy to właścicieli nieruchomości, przy których nie ma przydomowego kompostownika.
Dotychczas użytkowane pojemniki na odpady biodegradowalne można zakupić na własność za 65 zł. Osoby niezainteresowane kupnem powinny wystawić pojemniki przed posesje - odbierze je firma świadcząca usługi odbioru odpadów.
Mieszkańcy kompostujący odpady zielone we własnym zakresie zapłacą niższą o 2 zł od osoby stawkę za odbiór śmieci. Bliższych informacji udzielają w siedzibie ZGKIM w Bierawie lub pod numerem telefonu 77 487 27 43.
Druga zmiana, która ma docelowo zahamować wzrost opłat za śmieci, dotyczy pojemników na popiół. Od września właściciele budynków ogrzewanych węglem powinni wyposażyć nieruchomość w pojemnik na popiół w kolorze innym od pozostałych frakcji zbieranych selektywnie z naklejką "POPIÓŁ", którą można odebrać w ZGKiM w Bierawie. "Do gromadzenia popiołu można wykorzystać posiadane własne stare pojemniki. Istnieje również możliwość zakupu używanych pojemników po preferencyjnych cenach" - czytamy w komunikacie.
Popiół będzie odbierany od 1 października do 30 kwietnia co dwa tygodnie, a dodatkowo raz w maju i wrześniu 2021 r. - zgodnie z harmonogramem.
Napisz komentarz
Komentarze