Reklama
piątek, 22 listopada 2024 08:47
Reklama
Reklama
Reklama

Radni wnieśli do wojewody o utrzymanie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej

Radni powiatowi podczas sesji nadzwyczajnej poświęconej szpitalowi wnieśli do wojewody opolskiego o ograniczenie liczby miejsc przeznaczonych dla pacjentów zakażonych i kierowanie przez koordynatorów medycznych do kozielskiego szpitala wyłącznie osób z rozpoznanym zakażeniem, wymagających jednocześnie opieki wielospecjalistycznej. Radni wznieśli też o utrzymanie w obecnym kształcie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. SP ZOZ nie posiada bowiem odpowiedniej kadry, która pozwoliłaby zabezpieczyć jednocześnie OIOM dla chorych z COVID-19.
  • Źródło: Starostwo powiatowe
Radni wnieśli do wojewody o utrzymanie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej

Wyprzedzając potrzeby pacjentów szpital już teraz zwiększył godziny pracy punktu wymazowego z dwóch do siedmiu dziennie, a w krytycznym momencie ZP ZOZ jest w stanie zwiększyć ilość godzin dyżurowych w pracowni biologii molekularnej.

Najważniejszą dla mieszkańców powiatu informacją jest jednak to, że dla nich na chwilę obecną nie zmienia się praktycznie nic. Szpital w Koźlu nadal utrzymuje 90 łóżek covidowych i ponad 200 dla pacjentów z innymi chorobami. Przywoływany przez dziennikarzy szpital w Raciborzu nie został "całkowicie odblokowany". Podobnie jak nasz, działać będzie dwutorowo. Uruchamia w tej chwili podwójne oddziały, które będą zabezpieczać pacjentów covidowych oraz niezakażonych.

Szpital w Koźlu czeka na szczegółowe zarządzenia, które ma ogłosić ministerstwo. Chodzi w zasadzie o dwie sprawy. Czy do placówki będą przyjmowani również pacjenci z podejrzeniem zakażenia, co znacznie ogranicza miejsca w lecznicy, bo takie osoby wymagają izolacji (jeden pacjent w jednej sali). Drugim tematem jest kwestia wspomnianego na początku OIOM-u. Nie wiadomo na razie czy szpital będzie musiał posiadać 10 łóżek intensywnego nadzoru dla pacjentów z COVID-19, gdzie potrzebny jest specjalistyczny zespół medyków. Jeśli tak, placówka nie będzie w stanie prowadzić OIOM-u dla pacjentów bez zakażenia. Dlatego zarząd powiatu i radni postanowili natychmiast zareagować i wnieść do wojewody o utrzymanie oddziału w dotychczasowej formie.

- Widzimy to zagrożenie, dlatego od razu zwołaliśmy zarząd powiatu, a teraz sesję, by po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji zwrócić się do wojewody o utrzymanie oddziału, który potrzebny jest dla zabezpieczenia pacjentów niecovidowych w przypadku operacji, gdzie niezbędny jest OIOM – zaznaczył wicestarosta Józef Gisman.

Dokładnie przeanalizowano kwestię prawną ewentualnego odwołania się od decyzji wojewody opolskiego. W tym wypadku jedynym podmiotem mogącym się odwołać jest SP ZOZ. Samorząd powiatowy nie jest stroną odwoławczą. Zdaniem prawników starostwa szanse na to, że odwołanie będzie skuteczne są małe, a spór mógłby się ciągnąć kilka lat.
- Naszym zdaniem ścieżka sądowa mogłaby trwać nawet trzy lata, nie z powodu jakiegoś zaniechania, ale ze względu na sytuację epidemiologiczną w sądach, gdzie ilość spraw jest ograniczana. Zwróćmy uwagę, że decyzja wojewody ma rygor natychmiastowej wykonalności, więc żaden organ nie może jej wstrzymać, a samo rozstrzygnięcie sporu mogłoby nadejść po epidemii, w tym czasie szpital i tak musiałby działać we wskazanym zakresie – argumentował prawnik starostwa Łukasz Ambroży.

Warto przy tym podkreślić, że wcześniej w wyniku rozmów z wojewodą udało się  odkształcić oddział dziecięcy, wówczas argumenty dyrekcji zostały przez wojewodę uznane i pediatria wróciła do przyjmowania pacjentów niezakażonych.

W myśl rządowej strategii do walki z koronawirusem na jesień, wprowadzono trzy stopnie opieki medycznej. Pacjenci najpierw trafiać będą do lekarzy rodzinnych, a ci zlecą badanie, mogą to także zrobić na odległość lub w jednym ze szpitali powiatowych z wydzielonymi łóżkami dla osób z podejrzeniem zakażenia. Jeśli choroba przebiegać będzie łagodnie, osoby takie tafią do izolacji domowej. Do szpitala z oddziałem zakaźnym trafią pacjenci z rozpoznanym zakażeniem, u których przebieg choroby wymaga pobytu na oddziale. Szpital w Kędzierzynie-Koźlu znalazł się w trzeciej grupie, dziewięciu w kraju placówek wielospecjalistycznych, gdzie mają trafiać osoby już z rozpoznanym zakażeniem, ale równocześnie wymagające leczenia innych chorób.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: jak tam zalegniesz to się dołożę z potrzeby miłości bliźniegoData dodania komentarza: 22.11.2024, 08:25Źródło komentarza: I Ty możesz wspomóc kłodnickie hospicjum św. Anny. Weź udział w wyjątkowym koncercieAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: rozkwita acha... chyba grzybnia na zwisającym starym workuData dodania komentarza: 22.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: anty onucaTreść komentarza: A są gdzieś takie, czy gdzieś je budują. Wskaż nam te lokalizacje gdzie to ośrodki są budowane byśmy mogli zaprotestować i je blokować!!!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 08:22Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: PIKTreść komentarza: Sprawa dla ABWData dodania komentarza: 22.11.2024, 01:07Źródło komentarza: Wykolejenie i zderzenie pociągów w Kuźni Raciborskiej. Linia z Kędzierzyna do Raciborza zamkniętaAutor komentarza: Klient teżTreść komentarza: Po sklepach chodzą z kurtką, płaszczem przewieszonym przez rękę. Dziewczyny z makijażem to nie zwykły szary człowiek, którego trzeba poniżać. W R. pewna grupa używa np.dezodorantów, kremów, a pan zerka na emerytki, często podejrzaneData dodania komentarza: 21.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: Basia 84Treść komentarza: Lidl to porażka. Ostatnio często się reklamują w złym świetle - bardzo negatywnie to klienci odbiorą. W Biedrze jak zapomniałam, to Pani ekspedientka mnie poprosiła o płatność. Chciała zapłacić, ale wróciłam oddać wózek, więc mnie zaczepiła o płatność. Można po ludzku, albo po chamsku. Lidl zachował się jak cham. Na miejscu tego klienta, ostatni raz by mnie widzieli w tym sklepie.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:29Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: -1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna