Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 08:24
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bogata oferta dla szkół, nauczycieli i uczniów

Wsparcie merytoryczne dla uczniów i nauczycieli, zakupy dodatkowego sprzętu, zdalne nauczanie. To najważniejsze elementy oferty, przygotowanej przez samorząd województwa opolskiego dla szkół, nauczycieli i uczniów w regionie na rok szkolny 2020/2021.
  • Źródło: UMWO

Samorząd województwa opolskiego, jak co roku, przygotował dla uczniów program stypendialny, będą również organizowane konkursy i przyznawane m.in. nagrody Marszałka Województwa Opolskiego w dziedzinie edukacji.

Obecnie niezwykle ważne są, zainicjowane jeszcze przed wakacjami, działania w ramach przeciwdziałania COVID-19. Tutaj realizowane są dwa projekty –  skierowany do szkół zawodowych „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy” oraz „Opolskie dla liceów – zdalne nauczanie zbliża!”,  dedykowany liceom ogólnokształcącym. O tym, że województwo opolskie jest przygotowane do rozpoczęcia roku szkolnego w cieniu epidemii, zapewnia Monika Jurek, dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO. Trwa procedura przetargowa zakupu laptopów dla nauczycieli w ramach wspomnianych programów. Czas potrzebny na jej realizację spowodował, że komputery przenośne trafią do nauczycieli na przełomie listopada i grudnia. Dla nauczycieli liceów kupionych będzie 1688 komputerów przenośnych, dla pedagogów szkół zawodowych – w sumie  1969 laptopów i 21 komputerów stacjonarnych. – Obok zakupu laptopów przekazujemy szkołom dodatkowy sprzęt. Będą to m.in. monitory interaktywne z systemem dwukierunkowej komunikacji, wizualizery, kamery internetowe, zestawy słuchawkowo-mikrofonowe. Powołani będą również e-Liderzy, którzy będą służyć wsparciem innym nauczycielom – tłumaczy Monika Jurek.

Jednocześnie każdy uczeń szkoły zawodowej i liceum w województwie opolskim będzie miał do dyspozycji indywidualne konto, umożliwiające zdalne nauczanie. Nauczyciele przejdą szkolenia, które rozpoczynają się już we wrześniu. Pierwsze robocze spotkania z przedstawicielami szkół już 3 września.

Dyrektor Lesław Tomczak z Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu zapowiada szeroki pakiet wsparcia dla szkół i uczniów. Jednostka, którą kieruje, przygotowała ofertę programów na łączną wartość prawie 70 milinów 500 tysięcy złotych. To m.in.: prowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych w ramach projektu „Bioróżnorodność Opolszczyzny w ujęciu wodnym, czyli H2O dla BIO” oraz wzmocnienie infrastruktury edukacji ekologicznej, projekty kierowane do przedszkoli pod wspólnym tytułem „Dwujęzyczna Opolszczyzna” kolejne edycje projektów, związanych z dostosowaniem szkolnictwa zawodowego w regionie do potrzeb rynku pracy. – Przygotowani jesteśmy do tego roku jako „covidowego”. Zadaliśmy sobie pytanie, jak go zorganizować w zamkniętej klasie z ewentualnym nauczaniem hybrydowym i zdalnym. Należy pamiętać, że część uczniów, którzy z powodów zdrowotnych zostaną w domu, będzie mogła uczestniczyć w zajęciach on-line. Przygotowujemy laptopy, tworzymy centra zdalnego nauczania – mówi Lesław Tomczak. Na początek powstanie 14 centrów z kamerami, urządzeniami do wizualizacji, będzie też można tworzyć wspólne zajęcia w klasie i domu. Przygotowano również konferencje i warsztaty pomagające w zdalnym nauczaniu.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła apeluje o szczególną współpracę szkół, nauczycieli z rodzicami i samych uczniów w tym trudnym czasie. – To wielka odpowiedzialność, która spoczywa na dyrektorach i organizatorach nauczania w samorządach. Chciałbym podkreślić, że edukacja, jak i rodzice, mogą liczyć na naszą pomoc.  Apeluję też do pracodawców o wsparcie swoich pracowników, którzy mają dzieci – mówi Andrzej Buła.

Jak podkreśla Monika Jurek, nową ofertą, skierowaną do uczniów i rodziców w tej trudnej sytuacji, będzie także – przygotowana przez Departament Edukacji i Rynku Pracy UMWO we współpracy z organizacjami pozarządowymi – pomoc psychologiczna. A wicemarszałek Roman Kolek, jako lekarz, podkreśla, że ogromny nacisk należy kłaść na bezpieczeństwo edukacji w czasie trwania epidemii. – Koronawirus nie opuści nas zapewne jeszcze długo, musimy więc zachować maksimum bezpieczeństwa, żeby uchronić się przed zakażeniem. Dotyczy to nas wszystkich – i w pracy, i w szkole – dodaje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna