Jeśli spełniasz warunki do przyznania dodatku solidarnościowego, to nie zwlekaj z przesłaniem do ZUS wniosku o jego wypłatę.
- Liczy się data wpływu wniosku na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po 31 sierpnia nie będzie już takiej szansy. Na wrzesień nie przewidziano wsparcia w tej formie. Dodatek możemy przyznać tylko za miesiąc, w którym otrzymamy wniosek. Do końca sierpnia zostało już tylko kilka dni, więc warto zalogować się na swój profil PUE ZUS, poprawnie wypełnić wniosek o symbolu EDS i poczekać na pieniądze. Wypłacimy je w ciągu siedmiu dni - tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.
Mieszkańcy województwa opolskiego mogli wnioskować o dodatek solidarnościowy od czerwca. Na razie opolskie placówki ZUS przelały na rachunki bankowe nieco ponad 6 mln zł dla 4950 osób. W całej Polsce ZUS zrealizował ponad 200 tys. wypłat na kwotę 267 mln zł. Większość z beneficjentów dodatku solidarnościowego, bo 58 proc. to kobiety. Najczęściej świadczenie to otrzymywały osoby wieku od 26 do 35 lat – 32,9 proc. oraz od 36 do 45 lat – 25,3 proc.
Do końca tego miesiąca o świadczenie mogą się ubiegać osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony uległa rozwiązaniu. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres, co najmniej 60 dni w 2020 roku, a także braku innego tytułu do ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnego w ZUS czy KRUS. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy jest się zarejestrowanym w urzędzie pracy, jako osoba bezrobotna lub pobierająca stypendium bądź zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członek rodziny.
Napisz komentarz
Komentarze