Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 03:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejna impreza odwołana. Miłośnicy szlachetnego trunku zrozpaczeni

Niestety IX Święto Wina trzeba przesunąć na przyszły rok. Koronawirus pokrzyżował plany organizatorom tego niezwykle popularnego wydarzenia goszczącego od lat w większyckiej „Winnicy nad Dwoma Stawami”.
 Kolejna impreza odwołana. Miłośnicy szlachetnego trunku zrozpaczeni

Autor: foto: Andrzej Kopacki

Każdego roku impreza gościła na początku września w winnicy przy ul. Kozielskiej w Większycach. Należy podkreślić, że zawsze w wydarzeniu tym uczestniczy wielu przyjezdnych z całej Polski. Natomiast przede wszystkim jest to święto dla mieszkańców naszego powiatu. Jego fenomenem jest połączenie wina z kulturą.

Od samego początku imprezie towarzyszą występy artystyczne, atrakcje dla dzieci oraz tradycyjne gniecenie winogron (około 250 kg owoców), z których powstaje dobre wino, a co najważniejsze wspaniała, przyjazna atmosfera. Zawsze można tam nabyć i zasmakować wszystkiego co najlepsze i najzdrowsze, począwszy od wybornych trunków po sery, mleko, dżemy, a na chlebie ze smalcem i kiszonym ogórku kończąc. Uczestnicy święta nie mogą więc narzekać na monotonię, jeśli chodzi o smaki i zapachy.

W zeszłym roku Waldemar Wczasek, przedsiębiorca z gminy Reńska Wieś gorąco zachęcał do udziału w tym nietuzinkowym wydarzeniu z uwagi na ważną dla niego rocznicę. Otóż „Winnica nad Dwoma Stawami”, której jest właścicielem obchodziła swoje 10-lecie. Do pierwszych nasadzeń winogron doszło tam bowiem jesienią 2009 roku.

Waldemar Wczasek przyznał wówczas, że mamy coraz lepszy klimat na wino. Pochwalił się nawet hodowanymi przez siebie hybrydowymi odmianami winogron.

- Są to dwie odmiany austriackie oraz niemieckie, o nazwach „Solaris” i „Seyval Blanc”, z których produkuję białe wino. Jest jeszcze „Jutrzenka”, ale w mniejszej ilości, jeśli chodzi o nasadzenia. Do produkcji czerwonego wina wykorzystuję dwie odmiany: „Monarch” i „Cabernet Cortis”, które mają się tutaj bardzo dobrze - przekonywał właściciel winiarni, dodając, że nasza kultura spożycia alkoholi zaczyna ewoluować. Ludzie coraz częściej spędzają wieczory w piwniczkach na biesiadach, rozmowach i degustowaniu różnych gatunków win.

- Jest to pasja, która narodziła się zupełnie przypadkowo jedenaście lat temu, gdy wraz z żoną spędzałem wakacje w mieście Eger na Węgrzech. Piękna okolica, śliczne miasto. Tam jest wino, które znają wszyscy Polacy, bo sprowadzali je jeszcze za komuny, czyli Egri bikavér, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „Egerska bycza krew”. Tam zetknęliśmy się z tą całą kulturą, ponieważ w tym czasie w Eger trwał festiwal wina. Było mnóstwo radości, uśmiechu, rozmów i, co najważniejsze, wystawców wina. Odwiedziliśmy przeróżne piwniczki i winnice. Tam złapałem tego bakcyla - wspomina nasz rozmówca. - We wrześniu wróciliśmy z Egeru, a ja już w listopadzie zacząłem przygotowywać miejsce pod pierwszą winorośl i w tym samym miesiącu ją nasadziłem. Sadzi się bowiem w listopadzie i na wiosnę. Nie czekałem więc długo, tylko od razu przystąpiłem do działania. Owszem, początkowo miałem chwile zwątpienia. Myślałem, że teren nie do końca się sprawdzi, bo jest zimno i wietrznie. Ale po czasie okazało się, że winorośl jest niesamowicie wdzięczną rośliną. Jeśli poświęci się jej czas i siłę, to potrafi odpłacić niesamowitym plonem.

Jak poinformował nas Waldemar Wczasek, niestety w tym roku „Winnica nad Dwoma Stawami” z uwagi na pandemię COVID-19 zrezygnowała z organizacji Święta Wina. Pozostaje więc głęboka wiara, że spotkamy się tam przy lampce szlachetnego trunku we wrześniu 2021 roku.   

Zapraszamy do poniższej fotogalerii z „Winnicy nad Dwoma Stawami”. Tych chwil się nie zapomina!

 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jestem za pojazdami elektrycznymi. Kumpel jest operatorem farm fotowoltaicznych i każą mu na weekend wyłączać fotowoltaikę by elektrownie węglowe działały, a można by wtedy ładować te autobusy. Ale do brzegu: autobusy elektryczne TAK ale POLSKIE, dlaczego Solaris ( no dobra już hiszpański ale w całości klepany w Polsce) nie wygrywa, chyba nie lubi Kędzierzyna. MAN miał kiedyś zakłady w Polsce ale też słabo, przeniósł się z Poznania do Starachowic ale tam robią jedynie konstrukcje... a reszta u Niemca... Jak Polska ma być bogata jeśli w Polsce robi ramę autobusu, a całe wnętrze w Niemczech, na koniec € z dotacji KPO trafia do Niemiec, a my na to pracujemy. Polacy, wiecie, że jestem sympatykiem Niemiec, ale czy wy się na to godzicie?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:57Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Kurek jeszcze zagra? Tak pytam...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:44Źródło komentarza: Oddaj krew i wejdź za darmo na mecz ZAKSY z Jastrzębskim WęglemAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama