Reklama
sobota, 23 listopada 2024 13:21
Reklama
Reklama
Reklama

Prośba spełniona. Minister przywraca normalne zasady funkcjonowania straży miejskich

Począwszy od 2 kwietnia w ramach działań związanych z przeciwdziałaniem COVID19, straże miejskie poddane były zwierzchniemu nadzorowi Policji. Dlatego też ostatnio Unia Metropolii Polskich wystosowała apel do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego o pilne przywrócenie normalnych zasad funkcjonowania straży miejskich, które na mocy wydanych przez wojewodów poleceń, od 1 kwietnia br. realizowały wyłącznie zadania związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  • Źródło: Unia Metropolii Polskich
Prośba spełniona. Minister przywraca normalne zasady funkcjonowania straży miejskich

W apelu znalazła się prośba o jak najszybsze uchylenie poleceń wojewodów z 31 marca, bo „realizacja wynikających z poleceń wojewodów zadań zahamowała realizację codziennych obowiązków straży miejskich, dla których zostały powołane”.

UMP wskazywała, że w tym czasie zaniedbano m.in. takie wymagające interwencji sytuacje, jak:

- niewłaściwe parkowanie tamujące ruch w mieście,
- spalanie śmieci w domowych piecach
- wypalanie traw,
- czuwanie nad przestrzeganiem „Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi”,
- wsparcie instytucji miejskich w zakresie zwalczania przemocy domowej.

Niekorzystne skutki obowiązywania polecenia wojewodów widoczne były zwłaszcza w ostatnich tygodniach, kiedy to w związku z systematycznym odmrażaniem gospodarki lawinowo wzrosła liczba zgłoszeń w sprawach będących w kompetencji straży.

W czwartek 18 czerwca wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker zapowiedział zmianę tego stanu rzeczy. Napisał na Twitterze, że „Minister Mariusz Kamiński zdecydował o przywróceniu zwykłych zasad współpracy straży gminnych i miejskich z policją”

Stosowne decyzje w tej sprawie wydadzą wojewodowie.  

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Kiedyś według norm i specjalistów warstwą nieprzemarzalną i najlepszą było 5cm a teraz najlepiej dom wykroić z jednego kawałka styropianu i to z malutką dziurką do wchodzenia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MożeTreść komentarza: Trzeba odwiedzić zakładData dodania komentarza: 23.11.2024, 11:48Źródło komentarza: Zakład Aktywności Zawodowej zadba o Park LotnikówAutor komentarza: Hobbista budowlaniecTreść komentarza: W 90 latach na dolnym Śląsku Murator zalecał styropian o grubości 7 cm czyli co im cieplejszy klimat tym grubszy styropian???? Tych fachowców na usługach producentów styropianu i pismaków powinni zacząć wreszcie sadzać bo puszczają ludzi w nieuzasadnione koszty a to tak jak wyłudzanie gotówki.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 10:00Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: DianaTreść komentarza: Podam tylko jeden przykład osoba jest chodząca , jeszcze niedawno do tego mieszkania przychodziły okoliczne pijaki ale zaległości , które miał na czynszu , prądzie wszystko opłacone przez MOPS, obiadki z opieki , sprzątanie mieszkanka itp.a facet to cwaniaczek i nierób.Takim się pomaga za pieniądze podatnika.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 00:03Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Sierota po pisieTreść komentarza: Gdzie w woj.opolskim Urząd Marszałkowski planuje budowe ośrodka dla uchodźców?? KONKRETNIE, jaki wydział planuje? Chcę wysłać protest, żeby to nie był KK i was ochronić!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: LLLTreść komentarza: Budowa takich placówek to część rządowej strategii migracyjnej. Wstępnie na CIC przeznaczono 432 mln zł. "Centra są tworzone przez urzędy marszałkowskie we współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się migrantami w poszczególnych miejscowościach. Partnerstwo wdrożeniowe w każdym obszarze musi obejmować urząd wojewódzki odpowiedzialny za legalizację pobytu migrantów (...)"Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:11Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdna
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna