Wyniki badania statystycznego, które potrwa do 30 listopada, posłużą władzom każdego szczebla do podejmowania trafnych decyzji strategicznych, opartych na analizie danych. Powstała baza o gospodarstwach rolnych i domowych przysłuży się realizacji polityki rolnej i społecznej na wsi. Innym celem spisu jest dostarczenie informacji niezbędnych do planowania polityki żywnościowej, trendów hodowli zwierząt gospodarskich i struktury zasiewów upraw rolnych. Na podstawie wyników badania będzie można dokonać analizy zmian, jakie zaszły w polskim rolnictwie na przestrzeni ostatniej dekady.
Rolnicy odpowiedzą m.in. na pytania o typ własności użytków rolnych, powierzchni zasiewów według upraw czy zużycie nawozów mineralnych i organicznych.
Spis będzie prowadzony w gospodarstwach indywidualnych oraz w gospodarstwach rolnych osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. W przypadku gospodarstw rolnych osób fizycznych (gospodarstwa indywidualne) spisem rolnym zostaną objęte wszystkie gospodarstwa rolne o powierzchni 1 ha użytków rolnych i więcej. Również gospodarstwa o powierzchni poniżej 1 ha użytków rolnych prowadzące działy specjalne produkcji rolnej lub produkcję rolną wezmą udział w spisie. Wśród nich np. takie, w których ogółem hoduje się 5 sztuk bydła, 20 sztuk świń czy 100 sztuk drobiu.
Podstawową metodę realizacji spisu powszechnego - samospis internetowy - uzupełni wywiad telefoniczny przeprowadzany przez rachmistrza telefonicznego i wywiad bezpośredni przeprowadzany przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne pod warunkiem, że pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna w kraju.
Samospisu rolnicy dokonają za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Tym spośród rolników, którzy nie mają w domu połączenia internetowego, zapewni się dostęp do pomieszczeń wyposażonych w sprzęt komputerowy z dostępem do internetu w lokalu gminnego biura spisowego.
Jak podkreślają w GUS, badania statystyczne realizowane są z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa, w oparciu o nowoczesne techniki teleinformatyczne. Organizacją prac spisowych w gminach kierują wójtowie jako gminni komisarze spisowi. Gminy organizują m.in. nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych spośród swoich pełnoletnich mieszkańców, posiadających co najmniej średnie wykształcenie, posługujących się językiem polskim w mowie i w piśmie, nieskazanych za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Napisz komentarz
Komentarze