Przypomnijmy, w wyniku pandemii, również sąsiadujący z lecznicą przy ul. Roosevelta oddział Polsko-Amerykańskich Klinik Serca został oddelegowany do walki z koronawirusem.
Z informacji jaką "Lokalna" otrzymała 10 czerwca w godzinach popołudniowych od dyrektor marketingu i sprzedaży w American Heart of Poland SA Moniki Grudzień wynika, że „Zarząd AHP zdecydował o wznowieniu przyjęć planowych w oddziale Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Kędzierzynie-Koźlu od środy, 10.06. Klinika w związku z decyzją wojewody została wcześniej oddelegowana do leczenia pacjentów kardiologicznych z podejrzeniem zakażenia, bądź chorych na COVID-19.
W związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2 na terenie całego kraju zostały wytypowane szpitale przeznaczone wyłącznie do udzielania świadczeń pacjentom zakażonym koronawirusem. Wsparcia w sytuacji kryzysowej udzielały także wybrane ośrodki działające przy szpitalach jednoimiennych, m.in. PAKS w Kędzierzynie-Koźlu. Od środy (10.06) zostają tam wznowione wszystkie przyjęcia planowe.
- Decyzja o wznowieniu przyjęć w Kędzierzynie-Koźlu była zdeterminowana przede wszystkim dużym zapotrzebowaniem na hospitalizacje i konsultacje w trybie planowym. Możliwość leczenia pacjentów kardiologicznych zakażonych SARS-CoV-2 była dla nas cennym doświadczeniem i cieszymy się, że mogliśmy udzielić pomocy w tak trudnym dla wszystkich momencie. Niemniej jednak wznowienie przyjęć planowych w kardiologii jest sprawą pilną ze względu na bardzo dużą liczbę pacjentów w woj. opolskim oczekujących na przyjęcie. Nie możemy dopuścić do tego, aby doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, co jest możliwe, przy zbyt późno udzielonej pomocy osobom ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi - komentuje Bartosz Sadowski, Prezes Zarządu American Heart of Poland.
Przy wznowieniu przyjęć planowych wdrożono niezbędne procedury bezpieczeństwa. Ze względu na to, że klinika funkcjonowała jako oddział zakaźny o profilu kardiologicznym, personel medyczny został zbadany na obecność koronawirusa, a oddział został poddany gruntownej dezynfekcji. Obecnie wszyscy pacjenci przyjmowani na teren kliniki muszą przejść odpowiednią weryfikację poprzez ankietę triażową. Ponadto zostają poddani szybkim testom przesiewowym wykrywającym materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2, a także testom w kierunku grypy. Rejestracja odbywa się zdalnie, a pacjenci są umawiani indywidualnie, w odstępach 30 minutowych. Bezpośrednio przed przyjęciem pacjenta personel medyczny przeprowadza badania wstępne: pomiar temperatury, saturacji, ciśnienia krwi i kontrolę oddechu. Ostateczną decyzję o przyjęciu na oddział podejmuje lekarz po przeprowadzeniu ankiety kwalifikacji, w której ocenia pacjenta pod kątem objawów klinicznych zakażenia. Pomieszczenia, w których będą odbywać się przyjęcia pacjentów zostaną poddane każdorazowo procesowi dezynfekcji. Wszyscy pacjenci zobowiązani są do noszenia maseczek i dezynfekcji rąk.
- Zadbaliśmy o to, aby zapewnić naszym pacjentom i personelowi medycznemu maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa. Oddział PAKS w Kędzierzynie-Koźlu jest zdezynfekowany i przygotowany na przyjęcie pacjentów planowych w nowym reżimie sanitarnym. Nasze doświadczenie związane z przyjęciami pacjentów zakażonych koronawirusem będzie potrzebne w momencie ewentualnej drugiej fali epidemii. Już w tym momencie szykujemy się na nadchodzącą jesień i diagnostykę różnicową COVID-19 i grypy sezonowej. To jest nasz główny cel operacyjny w pionie medycznym - komentuje Paweł Kaźmierczak, Dyrektor Medyczny, Członek Zarządu American Heart of Poland”.
______________________________________________________________________________________________
IV Oddział Kardiologii Inwazyjnej, Elektrostymulacji i Angiologii w Kędzierzynie Koźlu to klinika, która umożliwia dostęp do nowoczesnych usług medycznych, przyczyniając się do poprawy skuteczności terapii schorzeń kardiologicznych.
Zgodnie z nowoczesnymi tendencjami planowe zabiegi nie wymagają długich hospitalizacji, pobyt pacjenta w klinice ogranicza się do jednego, dwóch dni. Rekanalizacja odpowiedzialnej za zawał serca tętnicy wieńcowej pozwala na znaczne skrócenie pobytu w szpitalu, przyspieszoną rehabilitację i szybki powrót do normalnej aktywności życiowej. W ramach oddziału realizowany jest program leczenia świeżego zawału i niestabilnej choroby wieńcowej.
Grupa American Heart of Poland to największa sieć oddziałów szpitalnych wyspecjalizowanych w leczeniu układu sercowo-naczyniowego, która powstała blisko 20 lat temu z inicjatywy lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych. W jej skład wchodzi sieć Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) – ponad 20 oddziałów kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej na terenie Polski. W sieci oddziałów szpitalnych PAKS leczeni są pacjenci z różnymi postaciami ostrego zespołu wieńcowego (w tym z ostrym zawałem serca), miażdżycą naczyń obwodowych, zaburzeniami rytmu i przewodzenia, niewydolnością krążenia i wadami serca. Placówki współpracują z systemem opieki ratunkowej szpitali wojewódzkich i powiatowych, uzupełniając sieć ratownictwa medycznego.
Podmioty działające w ramach AHP świadczą kompleksową opiekę w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego: od prewencji i profilaktyki po leczenie i rehabilitację umożliwiającą pacjentowi powrót do pełnej aktywności. Na co dzień pracuje w nich ponad 300 wybitnych kardiologów, kardiochirurgów i chirurgów naczyniowych. Świadczenia realizowane w Grupie American Heart of Poland wyróżniają się wysokim stopniem innowacyjności, m.in. stosowane są zabiegi planowe na bazie jednodniowej hospitalizacji oraz kompleksowe leczenie miażdżycy wszystkich naczyń.
W 2012 roku w ramach Grupy AHP uruchomiono Centrum Badawczo Rozwojowe (CBR) AHP, które jest unikatowym w skali kraju centrum badań przedklinicznych i klinicznych. Korzystając z wysoko wykwalifikowanej kadry i wsparcia najnowocześniejszej aparatury CBR prowadzi badania oraz zaawansowane programy szkoleniowe, a także staże naukowe dla lekarzy w zakresie diagnostyki i leczenia chorób sercowo-naczyniowych.
Zespół CBR tworzą wybitni kardiolodzy interwencyjni, kardiochirurdzy, chirurdzy naczyniowi, patomorfolodzy i biotechnolodzy. Centrum współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi oraz przedsiębiorstwami na całym świecie. Świadczy także usługi szkoleniowe oraz prowadzi programy stażowe, również w renomowanych ośrodkach zagranicznych.
W ramach AHP działają takie marki, jak: Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (PAKS), Uzdrowisko Ustroń, Nafis S.A., I-Kar Sp. z o.o. oraz Centrum Kardiologii Józefów.
Napisz komentarz
Komentarze