Reklama
środa, 12 lutego 2025 12:58
Reklama
Reklama
Reklama

Starsza kobieta błąkała się po mieście. Na szczęście ktoś jej pomógł

Starsza kobieta błąkała się w okolicach dworca PKP w Kędzierzynie-Koźlu. Nie pamiętała, jak się nazywa i gdzie mieszka. Na szczęście ktoś się nią zaopiekował.
  • Źródło: KPP Kędzierzyn-Koźle
Starsza kobieta błąkała się po mieście. Na szczęście ktoś jej pomógł

Reagujmy gdy widzimy starsze osoby, które bez celu błąkają się w różnych miejscach. Nie wahajmy się zadzwonić w takich sytuacjach na numer alarmowy. Nasza pomoc może okazać się nieoceniona. Tak było 26 listopada w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie dzięki czujności i reakcji mieszkanki policjanci pomogli zagubionej 81-latce bezpiecznie dotrzeć do domu.

Wczoraj, około godziny 18, Komenda Powiatowa Policji otrzymała zgłoszenie od pracownika ochrony dworca kolejowego w Kędzierzynie. Zgłaszający poinformował funkcjonariuszy, że chwilę wcześniej kobieta przyprowadziła do niego seniorkę, która błąkała się w pobliżu dworca. Staruszka nie pamiętała jak się nazywa i gdzie mieszka. Nie miała również przy sobie dokumentów oraz telefonu. Mundurowi z ogniwa patrolowo-interwencyjnego szybko ustalili jej tożsamość oraz adres, gdyż skojarzyli kobietę z innymi interwencjami o podobnym charakterze. 81-latka miała też w torebce opaskę z numerami kontaktowymi do osób, które się nią opiekowały. Wszystko skończyło się dobrze i starsza pani bezpiecznie dotarła do domu.

Pamiętajmy, by reagować w sytuacji, gdy widzimy starsze osoby, które chodzą bez celu w różnych miejscach. Nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy. Nasza pomoc może okazać się nieoceniona. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy niskie temperatury stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia dla osób starszych i schorowanych, leżących na ławkach czy chodnikach. Jeśli mamy w gronie najbliższych osobę, kto boryka się z chorobami wywołującymi zaniki pamięci, warto ją przygotować na wypadek zaginięcia. Dobrze jest wyposażyć taką osobę w telefon komórkowy, opaskę GPS oraz kartkę z numerem do kogoś bliskiego. Warto również posiadać jej aktualne zdjęcie, które będzie bardzo pomocne w przypadku zaginięcia. Dobrze również wiedzieć jakie ta osoba ma zwyczaje oraz jakie miejsca lubi odwiedzać.

Każdego roku w Polsce zgłaszanych jest ponad 2000 zaginięć osób powyżej 60. roku życia. Niestety, nie wszystkie z tych dramatycznych zdarzeń znajdują swój szczęśliwy finał. Dlatego tak istotne jest, aby im zapobiegać. W trosce o bezpieczeństwo seniorów policja, przy współpracy Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenia Alzheimer Polska, przygotowała kampanię społeczną pod hasłem #JestemTuCZEKAM, mającą na celu zwrócenie uwagi na problem zaginięć seniorów.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 5°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna