Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 23:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejny krok inwestora

Gdy w styczniu 2018 roku informowaliśmy o tym, że budynek na rogu ul. Żeromskiego i Łukasiewicza w Kędzierzynie-Koźlu ma nowego właściciela, nie przypuszczaliśmy, że proces inwestycyjny związany z rewitalizacją zabytkowego obiektu tak bardzo się wydłuży. Niestety biurokracja w takich przypadkach (szczególnie w kontekście nieruchomości zabytkowych) nie sprzyja przedsiębiorcom.
Kolejny krok inwestora

Autor: Wizualizacja zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Żeromskiego pochodząca z dokumentacji inwestora

Ruina straszy swoim wyglądem od wielu lat. Choć zmieniali się zarządcy i właściciele kamienicy objętej ochroną konserwatorską, to jej stan techniczny niezmiennie ulegał pogorszeniu.

Obiekt znajduje się przy głównej drodze Koźla, tuż obok urzędu miasta, naprzeciw bulwaru odrzańskiego. Jego atutem jest zatem doskonałe położenie, a mimo to nie miał on szczęścia do kolejnych właścicieli. Ostatni lokatorzy wyprowadzili się z niego jeszcze w połowie lat 80. XX wieku. Od tamtego czasu postępowała jego zauważalna gołym okiem dewastacja. Z wnętrza znikły najcenniejsze elementy ozdobne (w tym piękne kaflowe piece). Budynku nie oszczędził też pożar, który wybuchł na najwyższej kondygnacji.

Jeden z właścicieli rozpoczął wprawdzie prace remontowe (wymienił m.in. wszystkie stropy), ale na dokończenie robót zabrakło pieniędzy, a przede wszystkim zachęcających perspektyw sprzedaży, bądź wynajmu mieszkań i lokali użytkowych, w powstanie których przedsiębiorca musiał wpierw zainwestować pokaźne środki.

Brak reakcji

Z biegiem czasu niektóre części nieruchomości zaczęły porastać… samosiejki. Obiekt zaczął stwarzać zagrożenie dla przechodniów i przejeżdżających tamtędy pojazdów. Właściciel musiał więc zamontować drewniane osłony przed spadającymi na chodnik fragmentami sypiącego się budynku. Po latach także spróchniałe elementy drewnianego zabezpieczenia stały się niebezpieczne, gdyż regularnie lądowały na chodniku.

Ówczesny właściciel nie był też zainteresowany podjęciem rozmów z władzami miasta, na temat przyszłych planów względem tego budynku, o czym parokrotnie wspominała prezydent Sabina Nowosielska.

Nieruchomość  położona przy ul. Łukasiewicza 15 i Żeromskiego 1  została zbudowana na przełomie XIX i XX wieku w stylu eklektycznym z przewagą form klasycystycznych. Jest to budynek wolnostojący, narożny, czterokondygnacyjny z dachem płaskim.  Obiekt jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków na działce o powierzchni 0,1197 ha. W 1994 roku nieruchomość ta została sprzedana przez gminę na rzecz osoby prawnej, a następnie stała się własnością osoby fizycznej.

Następnie w styczniu 2018 roku informowaliśmy na naszych łamach, że nabył ją właściciel firmy spoza naszego regionu, który de facto nie zmienił się do dziś. Jak udało nam się ustalić, pochodzi z Kobylej Góry w województwie wielkopolskim.

Na początku 2018 roku kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle Małgorzata Jarosz-Wojtarowicz poinformowała nas, że spółka, która nabyła tę kamienicę, zamierza ją jak najszybciej wyremontować i oddać do użytku.

Na cele komercyjne 

- Nowym właścicielem budynku jest przedsiębiorca spoza naszego województwa, który remontował już tego typu obiekty na terenie Polski i posiada w tym zakresie niemałe doświadczenie. Obiekt po remoncie zostanie przeznaczony na cele komercyjne. Chodzi o wynajem lokali mieszkalnych i użytkowych. W tym momencie przedsiębiorcę ogranicza nieco zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta. W planie tym występują bowiem pewne obwarowania dotyczące miejsc parkingowych. Jesteśmy na etapie zmiany tekstowej miejscowego planu z 2003 roku, zapewniającej większą elastyczność dla inwestorów pod kątem pozyskiwania miejsc parkingowych - tłumaczyła przeszło dwa lata temu kierownik Małgorzata Jarosz-Wojtarowicz.

Do czasu sfinalizowania tych zmian inwestor wstrzymywał się ze złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę. Jednak prace rozpoznawcze, projektowe i proceduralne zostały wszczęte przez przedsiębiorcę już dwa lata temu, co oznaczało, że poważnie przygotowywał się do rozpoczęcia robót budowlanych.

Niestety kwestie formalne powstrzymywały go przed rozpoczęciem prac. Dopiero teraz do magistratu wpłynął wniosek o wydanie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej dla wspomnianego budynku.

Czterdzieści mieszkań

- Właściciel budynku znajdującego się u zbiegu ulic Żeromskiego i Łukasiewicza zwrócił się do urzędu miasta z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej w trybie specustawy. O tym zamierzeniu inwestycyjnym Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle poinformował mieszkańców zamieszczając ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej, a także prasie lokalnej w celu umożliwienia złożenia uwag do wniosku. Zgodnie z procedurą ustawową wniosek zostanie także przesłany do odpowiednich instytucji i organów w celu zebrania opinii i uzyskania uzgodnień. Wśród nich istotne jest m.in. uzgodnienie z Opolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Kolejnym krokiem będzie przedłożenie Radzie Miasta projektu uchwały wraz z opiniami i uwagami oraz wynikiem dokonanych uzgodnień. Podjęcie uchwały pozwoli inwestorowi wystąpić o pozwolenie budowlane. Mamy nadzieję, że zabytkowa kamienica w niedługim czasie odzyska swój blask i ponownie będzie jedną z wizytówek historycznej części Kędzierzyna-Koźla - mówi Piotr Pękala, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu.

Docelowo w zrewitalizowanym obiekcie powstanie czterdzieści mieszkań o łącznej powierzchni 1756 mkw.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna