Reklama
sobota, 23 listopada 2024 03:55
Reklama
Reklama
Reklama

Tatusiowe coraz częściej korzystają z urlopu ojcowskiego

Po urodzeniu dziecka, zwyczajowo to mama najczęściej zostaje w domu. Jednak z możliwości opieki nad pociechami coraz chętniej korzystają panowie. Opolski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprawdził, jak często po urlop ojcowski sięgają tatusiowe w województwie opolskim.
  • Źródło: ZUS
Tatusiowe coraz częściej korzystają z urlopu ojcowskiego

Autor: Fot. pixabay.com

Zasiłek macierzyński kojarzy się głównie z matczyną opieką nad potomstwem. Są jednak świadczenia, które z racji opieki na dzieckiem przysługują też ojcom. Od kilku lat tatusiowie coraz częściej zostają w domu ze swoimi pociechami.

- Z każdym rokiem rośnie popularność urlopu ojcowskiego. Od stycznia do końca kwietnia tego roku z tej formy opieki nad dzieckiem skorzystało w naszym regionie już 1480 panów. Trzy lata temu w analogicznym okresie z urlopu ojcowskiego skorzystało nieco ponad 1100 tatusiów. Wyraźniej tendencję wzrostową widać na tle danych krajowych. Od początku roku do końca kwietnia wpłynęło do ZUS ponad 61 tysięcy wniosków o wypłatę zasiłków w ramach urlopu ojcowskiego, a w tym samym okresie 2017 roku liczba ta sięgnęła zaledwie 50 tysięcy - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS, województwa opolskiego.

Tylko w kwietniu tego roku w województwie opolskim z oferty pozostania w domu skorzystało ponad 450 mężczyzn, a w całej Polsce ponad 18 tys.

Czym jest urlop ojcowski? Trwa dwa tygodnie i trzeba się na niego zdecydować nie później niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Takie zasady obowiązują dopiero od 2016 r. Wcześniej, do końca 2015 r., urlop ojcowski przysługiwał jedynie w ciągu roku od dnia narodzin dziecka. Jeśli mężczyzna (zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego) przegapi ten okres - przysługujące dwa tygodnie z dzieckiem w domu - niestety przepadną.
W przeciwieństwie do urlopu rodzicielskiego, z którego mogą korzystać jednocześnie oboje rodzice, do urlopu ojcowskiego prawo mają wyłącznie panowie, a mama nie może go przejąć. Ojcowie mogą wykorzystać to świadczenie jednorazowo albo rozłożyć ten urlop na maksymalnie dwie raty, po 7 dni.

Nie tylko na etacie

Urlop ojcowski przysługuje zarówno mężczyznom zatrudnionym na podstawie umowy
o pracę, jak i tym prowadzącym działalność gospodarczą. Jedynym warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. Przedsiębiorca musi więc opłacać dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe.

Za okres urlopu ojcowskiego, przedsiębiorcy przysługuje zasiłek wypłacany z ZUS na zasadach podobnych do pracowników etatowych. Zasiłek za okres urlopu ojcowskiego wypłacany jest w kwocie 100 proc. podstawy wymiaru czyli inaczej niż w przypadku zasiłku chorobowego, za który przysługuje jedynie 80 proc. podstawy wymiaru.

Jakie dokumenty?

ZUS wypłaci zasiłek za okres urlopu ojcowskiego, jeśli wnioskodawca dostarczy skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (oryginał), wypełniony formularz ZUS Z-3b, wniosek o urlop ojcowski - formularz ZUS ZAO. Wniosek o urlop ojcowski powinien zawierać informację
o okresie, w jakim zamierzamy korzystać z urlopu. Razem z pozostałymi dokumentami powinien zostać wysłany do ZUS najpóźniej dzień przed rozpoczęciem okresu urlopu.

Warto pamiętać, że podczas urlopu ojcowskiego - podobnie jak w przypadku zwolnienia lekarskiego - przedsiębiorca formalnie nie powinien prowadzić aktywności gospodarczej, natomiast może ją zlecić innej osobie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Sierota po pisieTreść komentarza: Gdzie w woj.opolskim Urząd Marszałkowski planuje budowe ośrodka dla uchodźców?? KONKRETNIE, jaki wydział planuje? Chcę wysłać protest, żeby to nie był KK i was ochronić!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: LLLTreść komentarza: Budowa takich placówek to część rządowej strategii migracyjnej. Wstępnie na CIC przeznaczono 432 mln zł. "Centra są tworzone przez urzędy marszałkowskie we współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się migrantami w poszczególnych miejscowościach. Partnerstwo wdrożeniowe w każdym obszarze musi obejmować urząd wojewódzki odpowiedzialny za legalizację pobytu migrantów (...)"Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:11Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: NiktTreść komentarza: Bardzo ogólna treść. Nie piszecie nic o słabych stronach EPS grafitowego. Wytrzymałość 100kpa? Wytrzymałość na co? EPS ma przynajmniej trzy różne rodzaje wytrzymałości... Może coś o montażu mechanicznym? Wymaganych obecnie parametrach cieplnych przegród? Klasyfikacji ogniowej?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:36Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: Uwe AmplerTreść komentarza: Demontujesz swoim wpisem pisowską manipulację, a oni tego nie lubią ;)Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:52Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: EhhTreść komentarza: Jak można zapomnieć zeskanować reklamówkę, w każdym sklepie musimy za nią musimy zapłacić a tu jeszcze bon dostałData dodania komentarza: 22.11.2024, 19:44Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: JadwigaTreść komentarza: Tylko grzecznie zapytam, gdzie tam na zdjęciach są pracownicy socjalni? Ci wszyscy emeryci, panie sprzątające, gotujące? Ciekawi mnie to bardzo.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:12Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIA
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna