Do tego zdarzenia doszło 5 maja. Wtedy do 76-letniej mieszkanki Lewina Brzeskiego zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta CBŚP. Przestrzegł ją przed oszustami, którzy chcą wyłudzić od niej pieniądze. Poinformował, że swoje oszczędności musi przekazać funkcjonariuszom. Wszystko po to by nie wpadły w ręce oszustów. Seniorka nie zastanawiając się ani chwili postanowiła przekazać pieniądze. Zaledwie kilka chwil później pod jej blokiem pojawił się rzekomy policjant, któremu przez balkon wyrzuciła 13 000 złotych. Dopiero wówczas, gdy po całej sytuacji nikt już do niej nie zadzwonił zorientowała się, że prawdopodobnie padła ofiarą oszustwa.
Mimo wielokrotnych apeli policjantów, wciąż zdarzają się seniorzy, którzy dają się oszukać. Dlatego cały czas informujemy starsze osoby o metodach, po które sięgają oszuści i przypominamy jak nie stać się ich ofiarą:
- Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
- Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numeru alarmowego 112.
- Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.
- W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.
- W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
Apelujemy też do osób młodszych. Pamiętajmy o swoich dziadkach, rodzicach i samotnych sąsiadach. Rozmawiajmy z nimi, przestrzegajmy i opowiadajmy historie dotyczące różnych metod oszustw, które usłyszeliśmy w mediach. Opowiadajmy im sytuacje jakie zdarzyły się w naszym rejonie. Niech wiedzą, że oszuści działają wszędzie, nie tylko gdzieś daleko i mogą wykręcić zadzwonić również do nas i zażądać pieniędzy. Seniorzy muszą być przygotowani na takie sytuacje i wiedzieć jak reagować.
Napisz komentarz
Komentarze