Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 16:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Święto ludzi pracy 1 maja. Pochodów wspomnień czar

W czasach PRL-u dzień 1 maja kojarzył się przede wszystkim z pochodami pierwszomajowymi. Dla jednych był to dzień radości i zabawy, dla innych przykry obowiązek.

Autor: Foto: Bogusław Rogowski

Od ponad stu lat manifestacje organizowane są dla uczczenia międzynarodowego święta klasy robotniczej, przypadającego 1 maja na pamiątkę spacyfikowanego przez policję strajku w Chicago z 1886 roku.

W czasie zaborów i w okresie międzywojennym w naszym kraju organizowały je ugrupowania socjalistyczne, głównie PPS.

W PRL-u 1 Maja stał się świętem państwowym, a pochód jednym z najważniejszych wydarzeń każdego roku. Niemal w każdej miejscowości organizowano wiece i przemarsze, podczas których prezentowały się m.in. szkoły, zakłady pracy, różne instytucje i przede wszystkim aktywiści partyjni. Trasa przemarszu wiodła ulicami miasta. Barwny tłum zawsze defilował przed trybuną honorową, na której stali lokalni dygnitarze partyjni. Społeczeństwo było odpowiednio wcześniej przygotowywane do tego „wydarzenia”, aby jak najlepiej się zaprezentować. Trwające kilka godzin widowisko kończyło się najczęściej piknikiem z występami artystycznymi, kiermaszami, na których można było kupić deficytowe na co dzień towary oraz atrakcjami dla dzieci.

„1 Maja pełnił funkcję swoistych „imienin” międzynarodowego komunizmu – wspólnego święta wszystkich państw odwołujących się do marksizmu-leninizmu, całej światowej klasy pracującej. Miał upamiętniać ważne wydarzenia w historii ruchu robotniczego, być swoistym wyznacznikiem komunistycznego „roku liturgicznego” – w PRL było to drugie najważniejsze święto państwowe obok Święta Odrodzenia (22 lipca), upamiętniającego narodziny Polski Ludowej” - pisał historyk Tomasz Leszkowicz.

 

Dzięki fotografiom Bogusława Rogowskiego możemy sobie przypomnieć, jak wyglądały pochody w naszym mieście.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mami 02.05.2020 10:19
łza się kręci,, komuchy kontratakują. ale nie widzę 1 sekretarza pana dr. ?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kibicTreść komentarza: To po co tu się zapisał? Mógł od razu do Nysy jechać.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:23Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025! R Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: kilometrówkę mi zapłać to podjadęData dodania komentarza: 23.12.2024, 14:19Źródło komentarza: Wielkie otwarcie Dealz w Kędzierzynie-Koźlu! Sprawdź co kupisz i w jakich cenach R Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Ja Ryszard Cz. znam się na siatkówce jak nikt, jestem do dyspozycji. Ciągle jestem wolnym obywatelem IIIRP i tak już zostanie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 14:18Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: Uchwałą i pałąTreść komentarza: No i prawidłowo! Po co nam PKP Cargo, jak mamy DB Cargo!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 13:54Źródło komentarza: Największa tego typu inwestycja w Polsce realizowana jest właśnie w SławięcicachAutor komentarza: kaczaTreść komentarza: Ale że Amerykany odchodzą, to już musi być źle.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:40Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: TTTreść komentarza: Ogrodowa już chyba passé🥴.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:33Źródło komentarza: Pracownicy MZK Kędzierzyn-Koźle na spotkaniu opłatkowym świętowali 55-lecie działalności spółki
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna